1. Ana Sayfa
  2. Nedir?

Altcoin Nedir? Altcoin Nasıl Satın Alınır?

Altcoin Nedir? Altcoin Nasıl Satın Alınır?
+ -

Altcoin nedir? En merak edilen konuların başında gelmektedir. Çoğu zaman yatırımcılar çok daha fazla kazanç elde edebilmek adına Bitcoin’den farklı coinler keşfetmeye ve bu coinlerin geleceğini kestirmeye çalışır. Bu da zaman zaman doğru ve kazançlı bir işlem olabilmektedir. Fakat kripto para piyasasında yapılan yatırımlar riskli olduğundan bu sadece Bitcoin ile sınırlı kalmayıp tüm altcoinler için de bir risk içermektedir.

Altcoin Nedir? Bitcoin’den Farkı Ne?

Uzun süredir yatırım yapılan kripto paralardan Bitcoin aynı zamanda market hacminin büyük oranına da sahiptir. Bitcoin haricindeki kripto para birimleri ise genel itibariyle altcoin adıyla ifade edilmektedir. Altcoin, alternative coin kelimesinin kısaltılmışıdır. Birçok özelliğiyle Bitcoin’den farklılaşsalar da lider kripto para birimi Bitcoin’in marketteki tüm coinler üzerinde bir hakimiyeti bulunmaktadır. Bu hakimiyet “Bitcoin Dominance” olarak bilinmektedir ve altcoin fiyatlarının değişmesinde zaman zaman etkili olmaktadır.

Altcoin Nasıl Satın Alınır?

Altcoin satın almak isteyen yatırımcılar bu işlemlerini yapabilme olanağı sağlanan borsalardan gerçekleştirmektedir. Kripto para piyasasında ise her geçen gün yeni bir borsa açılmakta ve yatırımcılara kendilerine has hizmetlerini, fırsatlarını sunmaktadır. Çoğu zaman bu fırsatlar cazip gelse de yapılacak yatırımlarda sunulan fırsattan ziyade borsanın güvenilirliği her şeyden önce gelmelidir. Bu yüzden ilk olarak kullanacak olduğumuz borsanın Türk borsası mı yoksa yabancı global borsalardan biri mi olmalı buna karar kılmalıyız. Uzun zamandır hizmet sunan ve CoinGecko’ya göre daha güvenilir olduğu düşünülen borsalar;

  • Binance
  • Bithumb
  • CoinbasePro
  • Kraken
  • BTCTurkPro (Listenin 9. sırasında bulunuyor)

Son zamanlarda yaşanan dolandırıcı borsa olayları, kapanmak zorunda kalan borsalar ve çok daha fazlası ise temkinli hareket etmenin önemini arttırdı. Yatırımcı altcoin alımı yapacağı bu borsalar için ne kadar güvenli bir hissiyat alsa da en güvenilir borsa olarak nitelendirilen firmalarda bile birtakım sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu yüzden yatırımcı yatırımlarını gerçekleştirirken kripto para piyasasındaki riskin farkında olarak işlemlerini yapmalıdır.

Altcoin Piyasası Ne Durumda?

Altcoin piyasası Bitcoin’i çoğu zaman izlediğinden sık sık spekülasyonlar doğrultusunda düşmeler yaşayabilmektedir. 19 Mayıs tarihinde de yaşanan büyük düşüş birçok yatırımcının satışlarını gerçekleştirmesinde ve stop patlatmalarında büyük bir etmen olmakta.

Altcoin Yatırımı Yapmalı mıyım?

Altcoin yatırımı yapmalı mıyım? Diye merak eden yatırımcılar ise bu soruyu kendisinde bulmalıdır. Altcoinler hisse senetlerinde olduğu gibi bir proje olarak görülebilir. Bu projelerin araştırılması iyi yapılmalı ve teknik analizle de yetinilmemelidir. Teknik analizin yanında kripto para biriminin yatırımcılara sağladıkları, oluşturulma nedeni, sundukları ve sunacakları gibi birtakım bilgileri edinmeden körü körüne yatırım yapılmamalıdır. Teknik analizinin yatırımcı tarafından yapılmasının ardından bu altcoinin yatırıma değer olduğunu fark etmesi gereklidir. Böylece yapılan yatırım çok daha güvenilir olabilir ve yatırımcıya kazanç sağlayabilir.

Altcoin Nedir? Altcoin Nasıl Satın Alınır?

Altcoin Sepeti Nasıl Yapılır?

Yatırımcıdan yatırımcıya altcoin sepeti yapma şekli ve bu doğrultuda da kazanç miktarları değişiklik göstermektedir. Altcoinler Bitcoin’e nazaran daha fazla volatiliteye sahiptir. Yüksek volatilite beraberinde yüksek riski getirir. Bu yüzden genel olarak yüksek risk içeren yatırımlar yüksek kazanç ya da fazla para kaybına neden olur.

Altcoin yatırımlarında yapılması gereken birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden biri teknik analiz bilgisidir. Bir diğeri ise temel analizin yapılması. Bir coini proje olarak düşünebilir ve o altcoinin teknik analizi ile birlikte gelecek vaad edip etmediğine karar kılmalıyız. Elbette her kaliteli projeye de dımdızlak girilmemelidir. Teknik analizin yapılıp istenilen düşük fiyatlara geldiğini düşünene kadar sabırlı hareket edilmelidir. Bitcoin, altcoinlere göre az volatiliteye sahip olduğu bilinse de Bitcoin hareketleri çoğu zaman altcoinlere paralel bir şekilde yansımaktadır. Elbette zaman zaman bazı coinlerin ayrıştığını ve başarılı bir yükseliş yakalayabildiğini söylemek mümkün.

Altcoin sepeti yaparken yatırım yapılacak coinin işlem hacmine, arza, proje detaylarına ve piyasa değerine dikkat etmeliyiz. Altcoin sepetinin yapılıp tek bir altcoin alınmamasındaki neden ise alınan riskin azaltılmasıdır. Sepette bulunan herhangi bir coinin düşmesi durumunda diğer yatırım yapılan coin bizleri kurtarabilir. Zengin ve kaliteli bir kripto para portföyü oluşabilecek riskleri azaltmamızda yardımcı olmaktadır.

Bizleri TELEGRAM’da takip ederek son dakika kripto haberlerini ve harika analizleri öğrenme fırsatı yakala.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap