1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Sudi Aramco Şirketi Bitcoin Madenciliği Mi Yapacak

Sudi Aramco Şirketi Bitcoin Madenciliği Mi Yapacak

aramco şirketi bitcoin madenciliği

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Sudi Aramco şirketi bitcoin madenciliği mi yapacak haberleri kripto para piyasaların da konuşulmaya başlandı. Belirttiğimiz gibi dünyanın en büyük şirketlerinden olan Sudi Aramco kripto para birimlerine geçmeyi planlıyor olabilir.

aramco şirketi bitcoin madenciliği

Investing.com, Bitconheiros YouTube kanalına verdiği röportaj sırasında Brezilyalı Bitcoin madencisi Ray Nasser tarafından iddia edilen Sudi Aramco şirketi Bitcoin madenciliği mi yapacak bilgisine atıfta bulunarak, Orta Doğu petrol devinin Bitcoin madenciliği yapmakla ilgilendiğini bildirdi.

Gelen iddiaya göre Sudi Aramco şirketi ile bir görüşme halinde olduğunu ifade ediyor.  Çölden çıkarılan tüm petrol Sudi Aramco şirketine ait. Sudi Aramco şirketi çıkardıkları petrolün yanında kullanılmayan atıl durumda olan gaz sahalarına da sahip. Söyleme göre bu atıl durumda olan gazlar ile elektrik enerjisi elde ederek bu enerji ile de Bitcoin madenciliği yapışabilir.

Sudi Aramco Şirketi Bitcoin Madenciliği İçin Elektrik Üretecek

Haberde Sudi Aramco şirketi petrol üretimi ile çıkan gazı kullanarak Bitcoin madenciliği yapabileceği ifade ediliyor. Bu şekilde petrol den arta kalan gaz ile yan ürün üretmek yerine Bitcoin madenciliği yaparak karlı bir operasyon yürütebileceğini ifade ediyorlar.

Petrol çıkarmanın bir yan ürünü olan bu gaz şu an için sadece yakılıyor ve şirkete bir getirisinin olmadığı ifade ediliyor. Ancak bu gazın şirkete yenir bir getiri sağlayabilecek Bitcoin madenciliği konusunda mı kullanılacağı ise hala bir muamma. Çünkü Sudi Aramco şirketi Bitcoin madenciliği hakkında çıkan haberlerin hiçbirine bir açıklık getirmedi.

aramco şirketi bitcoin madenciliği

Sudi Aramco ve Blockchain

Arap bir haber kaynağına göre Sudi Aramco şirketi operasyonlarını yürütmek için zaten blockchain teknolojisini kullanıyor. Blockchain teknolojisinin ne olduğunu bilmiyorsanız blockchain ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Sudi Aramco blockchain teknolojisinden iki farklı proje ile faydalanan şirket olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, kâğıt tabanlı süreçlerini ortadan kaldırmak için Data Gumbo ve VAKT olmak üzere iki farklı blockchain platformuna yatırım yapıyor.

aramco şirketi bitcoin madenciliği

Sudi Aramco, blockchain teknolojisine önemli miktarda yatırım yapıyor ve iş ortaklarını da bu teknolojiyi benimsemeye teşvik etmek ve hazırlamak için de yakın bir şekilde çalışmalarını yürütüyor.

Bir Aramco sözcüsü, Aramco’nun kurumsal blockchain platformunu IBM ile ortaklaşa kurarak Aramco’nun blockchain çözümlerini daha da büyütmesini sağladı şeklinde bir ifade kullandı.

Rakip Gazprom Kripto Madenciliği Yapıyor

Sudi Aramco şirketinin rakibi olan Rus menşeili dünyanın en büyük 10. petrol üreticisi olan Gazprom şirketi de kripto madenciliği için çeşitli pilot çalışmalar da bulunmuş. Gazprom kripto madenciliği için 2020 yılında atıl durumda olan gazı kullanarak deneme de bulunmuş. Başarılı olan denemenin ardından neler yaşandığı ise basınla paylaşılmadı.

Petrol şirketleri için yeni bir kaynak olarak karşımıza çıkan kripto madenciliği ilerleyen süreçler de daha çok haberler de yer alacak gibi duruyor.

Bizleri TELEGRAMDA takip ederek son dakika kripto haberlerini ve harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba ben Bahadır Bektaş. Kriptonat sitesinin bir diğer yöneticisiyim. İlgi duyduğum kripto paralar ve teknolojileri hakkında araştırıp öğrendiklerimi siz değerli okurlarımız ile paylaşıyorum.

Yorum Yap