1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Artık Bitcoin Yasal Bir Para Birimi! Piyasalarda El Salvador Rüzgârı

Artık Bitcoin Yasal Bir Para Birimi! Piyasalarda El Salvador Rüzgârı

bitcoin yasal bir para birimi

El Salvador da bitcoin yasal bir para birimi haline geldi. Ülke başkanı Nayib Bukele, beklenmeyen bir şekilde yaptığı açıklama ile bitcoin yasal bir para birimi haline geldi. Bir süredir dedikodusu yapılan, Bitcoin yasal bir para birimi olacak söylemi gerçek oldu. El Salvador artık Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kullanacağını duyurdu.

bitcoin yasal bir para birimi

Bitcoin’in yasal bir para birimi olarak kullanılabilmesi için öncelikle, El Salvador meclisine bir yasa tasarısı sunuldu. Sunulan yasa tasarısının onaylanmasının ardından, resmi olarak Bitcoin yasal bir para birimi oldu. El Salvador meclisinde yapılan oylama sonucu ise ezici bir çoğunluk ile evet şeklinde oldu. Meclis oylamasının sonucuna göre; 62 evet oyu 19 hayır oyu ve 3’te çekimser oy kullanılmış.

Bitcoin yasal bir para birimi olmasıyla. Bunu dünyada ilk yapan devlet olan El Salvador dünya tarihine geçti. Bu yasanın gerçekleşmesinin ardından, El Salvador da resmi para birimi olarak kullanılan Amerika Birleşik Devleti’nin doları yanında, Bitcoin de yasal bir para birimi olarak El Salvador ülke sınırları içinde kullanılabilecek.

Bu kadar oynaklığa sahip bir para biriminin, nasıl kullanılacağı ise akıllarda olan en büyük soru işaretlerinden biri. El Salvador başkanı, Nayib Bukele oynaklıktan kaynaklı, yaşanacak mağduriyetler olmaması için anında dönüşüm olacağını ifade etti. Bu ifadelere rağmen, yatırımcıların aklında olan soru işaretlerinin tam anlamıyla kaybolduğunu ifade etmek zor olur. Bundan sonra yaşanan süreçleri hep beraber takip edeceğiz.

bitcoin yasal bir para birimi

Bitcoin Yasal Bir Para Birimi Oldu Yeni Kulanıcılar Yolda!

El Salvador Devlet başkanı Nayib Bukele, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Bitcoin’in 680 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğuna dikkat çekiyor.  Nayib Bukele’ye göre, Bitcoin değerinin yüzde 1’i dahi El Salvador’a yatırım olarak gelse, ekonomilerinin yüzde 25 seviyelerinde büyüyebileceğini ifade ediyor. Bu ekonomik büyümenin, yanında Bitcoin’nin de potansiyel olarak 10 milyon yeni kullanıcıya ulaşması öngörülüyor.

Bitcoin’e Can Suyu El Salvadordan

Bitcoin yasal bir para birimi olmasının ardından, El Salvador’dan bir çarpıcı iddia daha geldi. Dedikodulara göre El Salvador devlet hazinesine de 150 milyon dolarlık Bitcoin alacak.

Bütün bu gelişmelere ek olarak, El Salvador’a 3 Bitcoin yatırım yapan kişilere de anında vatandaşlık verilmesi için yeni bir yasa tasarısının da meclise sunulacağı ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak El Salvador devlet başkanı sosyal medya Hesabından yaptığı paylaşım ile Bitcoin madencilerini de ülkeye davet etti. Başkan Nayib Bukele jeotermal kaynaklardan üretilen elektrik enerjisi ile çevreci, Bitcoin madenciliği yapılabileceğini ifade ediyor.

bitcoin yasal bir para birimi

Orta Amerika ülkesi olması ve sıcaklıkların da yüksek olması nedeniyle, Bitcoin madencileri bu çağrıya nasıl cevap verirler o kısım biraz soru işareti olarak kalıyor.

Bizleri TELEGRAMDA takip ederek son dakika kripto haberlerini ve harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba ben Bahadır Bektaş. Kriptonat sitesinin bir diğer yöneticisiyim. İlgi duyduğum kripto paralar ve teknolojileri hakkında araştırıp öğrendiklerimi siz değerli okurlarımız ile paylaşıyorum.

Yorum Yap