1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Atom Coin Nedir ? Atom (Cosmos) Detaylı Rehber 2021

Atom Coin Nedir ? Atom (Cosmos) Detaylı Rehber 2021

Atom coin nedir

Bugünkü rehberimizde piyasanın önemli kripto varlıklarından biri olan, hacmi ve piyasa değeri yüksek olan Atom’u inceleyeceğiz. Peki Atom coin nedir?

14 mart 2019’da Blockchain İletişim Protokolü (IBC) ve California tarafından çıkartılan ve Tendermint ortaklığı ile büyümesi sağlanan bir varlıktır. Bütün güç kaynakları tarafından desteklenen, ve çoğu kripto varlık gibi merkezi olmayan, bir kuruma bağlı olmayan yapıya sahiptir. Cosmos yöneticileri Atom’u bir ekosistem olarak tanımlıyorlar. Cosmos, Blokzincirleri kendi arasında birlikte çalışmasını sağlamak için birçok bağımsız varlığı (BTC, ETH gibi) birbirine bağlamayı amaç edinmiş bir ağdan oluşmaktadır.

Cosmos sistemi, bütün kripto varlıkları bir araya getirip entegre biçimde çalışmalarını hedefliyor. Blokzincirlerin interneti olarak adlandırılıyor ve bildiğiniz üzere ağ tarafında Atom isimli parayı kullanıyorlar.

Atom coin nedir

Piyasaya çok güçlü bir şekilde giren ve popüler hale gelmesine rağmen kusursuz değildi. Birtakım sorunlar ve kayıplar yaşadılar. Piyasaya sürüldükten yalnızca birkaç ay sonra siber saldırıya maruz kalan Atom, güvenlik açıklarının farkına varmış oldu. Bu güvenlik zafiyeti nedeniyle büyük kayıplar yaşadılar.

Cosmos Altyapısı

Tendermint ve IBC (Blokzincir iletişim protokolü) olarak iki katmanlı bir altyapıdan oluşmaktadır. Tendermint katmanı,  blokzicnir geliştirme odaklı görev yapan açık kaynaklı bir katmandır. Tendermint’e sahip olan herkes, merkeziyetsiz ve BFT uyumlu fikirlerini bu tabana entegre etme şansına sahiptirler.

IBC katmanı ise, tüm bağımsız zincirler arasında iletişim kurulmasını sağlayan ara katman olarak tanımlayabiliriz. Zincirler bağımsız fakat her biri ortak bir sisteme bağlıdırlar. Cosmos şirketi ve teknolojisi hakkında merak ettiğiniz her şeye buradan ulaşabilirsiniz.

Atom coin nedir diye bahsettik biraz da güncel durumuna ve fiyatına bakalım. Atom şu sıralar 12 dolar civarlarında fiyatlanmaktadır. Piyasa değeri ₺22,797,660,412 olarak şu aralar 38. sırada bulunuyor. Toplam arzı 268,551,866 olan bu varlık geleceğin önemli kripto paralarından biri olarak görülmektedir. Teknolojisinin ve farklı varlıkları bir arada çalıştırabilmesi ile rakiplerinden bir adım önde gözüktüğünü düşünüyorum.

Atom coin nedir ve nasıl alınır ?

Atom coin almak istiyorsanız her hangi bir yerel ya da yabancı kripto para borsasından, teknik bilgi gerekmeksizin, 7/24 bir şekilde Atom coin alabilirsiniz. Türk lirası ile kolay bir şekilde Cosmos (Atom) alabileceğiniz yerel borsalar bulunmaktadır.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba ben İsmail Bora. Kriptonat sitesinin bir diğer yöneticisiyim. Uzun zamandır ilgim olan ekonomi, borsa ve kripto ile ilgili bilgilerimi ve araştırmalarımı siz değerli kullanıcılarımız ile paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap