1. Ana Sayfa
  2. Nedir?

Audius Nedir? Merkezi Olmayan Müzik Paylaşım Platformu

Audius Nedir? Merkezi Olmayan Müzik Paylaşım Platformu
+ -

Audius Nedir? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Gelişen teknolojiler ile karşımıza farklı platformlar da çıkıyor bunlardan biri olan Audius platformu, merkezi olmayan müzik paylaşım platformu olarak bizleri karşılıyor. Kısaca tanımlamak gerekiyorsa Audius, sosyal medya özelliklerini de içinde barındıran merkezi olmayan müzik paylaşımı platformudur. Açık kaynak kodlu bir yapıya sahip Audius, sanatçılar ve hayranlar tarafından desteklenen geliştirici topluluğunun da katkı sağladığı kendi kripto parasına sahip bir platformdur. Kısaca Audius nedir sorusuna cevap vermiş olduk.

Müzik akışı hizmetleri dünya çapında 400 milyondan fazla aboneye sahip ve geçen yıl 13 milyar doların üzerinde gelir elde etti. Ancak endüstri eleştirmenleri, sanatçıların çalışmaları için haksız bir şekilde az kazandığını iddia ediyor.

Audius, sanatçılara müziklerinden nasıl para kazanılacağı konusunda daha fazla imkân sunmayı ve hayranlarıyla doğrudan bağlantı kurmalarını sağlamayı amaçlayan, kripto destekli bir müzik paylaşım ve akış platformu olarak bizlerin karşısına çıkıyor.

Ocak 2021’de 2,9 milyon tekil kullanıcıya sahip olan platform Temmuz 2021’de 5,3 milyondan fazla tekil kullanıcıya kadar yükseldi. Kullanıcılar 2021 boyunca 7,5 milyon kez parça dinledi. Ağustos 2021 itibariyle 1,2 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşan platform gittikçe de popülaritesini artırmaktadır.

Audius, 2018’de VC firmaları General Catalyst, Lightspeed ve Pantera Capital’den 5 milyon dolar yatırım sermayesi ve hacim olarak dünyanın en büyük kripto para borsasının girişim kolu olan Binance Labs’tan 1,25 milyon dolar fon aldı.

Audius Nedir? Diğer Projelerden Farklı Nedir?

2018 yılında kurulan Audius, sosyal medya işleyişine sahip merkezi olmayan bir müzik paylaşım platformu olarak karşımıza çıkmıştır. Sanatçıların parçalarını uygulamaya yüklemesine olanak tanır ve hayranları doğrudan sanatçılarla ve özel yeni müziklerle buluşturur.

Teknik yönden baktığımız zaman Audius Nedir sorusuna verilecek cevap: Sanatçıların yaratıcı çalışmaları için değişmez ve zaman damgalı kayıtlar üretmelerini sağlayan bir blok zinciri protokolüdür şeklinde olabilir.

Merkezi olmayan müzik paylaşım platformu

Başlangıçta bir Ethereum yan zinciri olan POA Network üzerine inşa edildi ve daha sonra hizmetinin bir kısmını Solana blok zincirine taşıdı. Geliştiriciler, Audius’un üzerine kendi uygulamalarını oluşturarak benzersiz bir ses kataloğuna erişim sağlama gibi özelliklere de sahiptirler.

Audius Nasıl Çalışır? Audio Coin Nedir?

Audius nedir sorusunu soran birçok kullanıcının ardından Audius nasıl çalışır sorusunun da merak edildiğini düşünüyoruz. Audius, bir müzik kooperatifi gibi çalışır nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz. Audius, düğüm operatörleri, sanatçılar ve hayranlar üçlemesi arasında dönen bir yapıya sahip olarak çalışır. Bu yapı arasında yer alan kritik yapı taşı ise Audio coindir.

Audius blok zincir temellerine sahip olduğundan dolayı, içeriği barındıran ( içerik düğümleri ) ve bu içeriği indeksleyen ( keşif düğümleri ) merkezi olmayan bir düğüm ağı üzerinden çalışır ve elbette, bir blok zincir projesi olarak bir kripto para birimi ile birlikte geliyor. Audius ağı, üç işleve hizmet eden Ethereum tabanlı ERC-20 token Audius (AUDIO) tarafından desteklenmektedir:

  • Ağ güvenliği: Düğüm operatörleri, bir düğümü çalıştırmak için belirteçleri paylaştırır ve karşılığında ağdan ödüller kazanır.
  • Özel özellikler: Sanatçılar, sitede NFT kripto koleksiyonlarını görüntülemek gibi jetonu stake ederek premium özellikler elde eder.
  • Yönetişim: Stake edilen belirteçlerin, kodda ve genel ağda değişiklik yapan tüm tekliflere oy vermesi gerekir.

Platform, belirli başarıları Audio coinler ile otomatik olarak ödüllendirir. Bu ödüllerin başarı kriterleri ise şunlardır: haftalık trend olan ilk 5 parça, trend olan 5 parça, trend olan 5 oynatma listesi, ilk 10 API uygulaması veya doğrulanmış Twitter veya Instagram hesaplarına sahip olanlar tarafından yapılan çeşitli paylaşımlar ve içerik yüklemeleri.

Bazen protokol, yalnızca dinleme sayısını değil, aynı zamanda sanatçının sergilediği sosyal katılım düzeyini de hesaba katan bir formüle dayalı olarak cömert miktarlarda Audio coinleri airdrop olarak dağıtır. Ekim 2020’de hizmet, platformdaki 10.000 sanatçı ve kullanıcı arasında toplam 50 milyon Audio coin dağıttı.

Audius Yorumu

Audius yorumu kişiden kişiye değişmekle birlikte genel olarak baktığımız zaman platform olarak diğer müzik akışı hizmetlerinden farklıdır, çünkü her şeyin nasıl çalıştığını şekillendiren blok zinciri tabanlıdır. Buna ek olarak sanatçılar parçalarını ücretsiz olarak yükleyebilir ardından da kripto para kazabilirler. Kullanıcıların parçaları dinlemek için herhangi bir ücret vermelerine gerek yoktur. Parçaları ücretsiz olarak dinleyebilirler. Proje olarak bakıldığı zaman benzersiz bir proje olduğu da göze çarpan farklılıklardandır. Bütün bu etmenler bir araya geldiği zaman Audius projesinin uzun vade de önünün açık olduğunu ifade edebiliriz.

Sanatçı olarak başlamak için herhangi bir inceleme süreci yoktur, böylece kendi parçalarınızı hemen yükleyebilirsiniz. Ücretsiz olarak kaydolduktan sonra parçayı yükle ye tıklamanız ve müzik ve resim dosyalarınızı bırakmanız yeterlidir. Tidal HiFi ve Amazon Music HD’nin 24 bit standardına kadar olmasa da Spotify ve Google Play Müzik ile karşılaştırılabilir 320 kbps hızında bir akış sunar.

Audius’un merkezi olmayan müzik paylaşım platformu olması nedeniyle müziği muhalefet ve protesto aracı olarak kullanan sanatçılar için de güvenli bir mekân olarak bizleri karşılamaktadır. Birçok ünlü sanatçı diğer platformlarda gitmeyen parçaları denemek veya paylaşmak için bir yer olarak görür.

Audius’ta Ne Dinlenebilir?

Audius’ta Skrillex, Weezer, deadmau5, Russ, Mike Shinoda, Diplo, Madeintyo, Odesza, Disclosure, Alina Baraz ve Wuki gibi nispeten iyi bilinen isimler de dahil olmak üzere 100.000’den fazla sanatçı var. Audius’un endüstride normalde nadir görülen bir diğer özelliği, remiks yarışmaları aracılığıyla sanatçı-fan işbirlikleridir, bu da daha fazla deneysel parçanın keyfini çıkarmasına yol açar.

Audius Geleceği – Merkezi Olmayan Müzik Paylaşım Platformu

Ağustos 2021’de Audius, platformuna şarkı aktarımlarına izin veren Sound Kit işlevi nedeniyle TikTok’un ortaklarından biri olarak seçildi. Bu ortaklık platform için oldukça olumlu bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Audius nedir

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki TikTok kullanıcılarının %75’i, uygulamayı yeni müzik keşfetmenin bir aracı olarak kullandıklarını söylüyor ve bu muhtemelen 730 milyonluk genel küresel kullanıcı tabanı için de geçerli.

Audius, sanatçıların takipçilerini mümkün olduğunca etkili bir şekilde büyütmelerine ve hayranlarla olan ilişkilerini daha iyi kullanmalarına veya bunlardan para kazanmalarına yardımcı olmak için mevcut araç zincirinin kapsamını genişletmeye devam edeceğini de ifade ediyor.

Audius Nedir? Merkezi Olmayan Müzik Paylaşım Platformu içeriğin yanı sıra daha birçok içeriğe erişmek için bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürede ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap