1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Avalanche’de Katman 1 Blockchain Ekosistemi Açıldı!

Avalanche’de Katman 1 Blockchain Ekosistemi Açıldı!

Avalanche'de Katman 1 Blockchain Ekosistemi

Avalanche’de katman 1 blockchain ekosistemi açıldı. Kripto paralar da gelecek olarak görülen çok zincirli yapıda Avalanche başı çekiyor. Avalanche’de katman 1 blockchain ekosistemi açıldı bu gelişme ile çoklu blockchain ağlarında öncülük yapmaya hazırlanıyor.

Avalanche'de Katman 1 Blockchain Ekosistemi

Katman 1 Blockchain ekosistemi ile yaklaşık bir saniyelik düşük gecikmeli blok süreleri elde edilmiş olacak. Yüksek performans ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile tam uyumluluk içinde çalışan Avalanche, katman 1 Blockchain ekosistemi yüksek derecede kullanıcı deneyimi sunmayı hedefliyor. Amacın bu katmanlı ekosistem de en iyi kullanıcı deneyimini sunmak olduğu da ifade ediliyor.

Avalanche’de Katman 1 Blockchain Ekosistemi En İyisi Mi?

Ölçeklenebilir bir Blockchain olarak karşımıza çıkan Avalanche, yeterli saniyede 4.500 işlemlik yüksek verim elde ederek bu verim ile kullanıcıları memnun etmeyi hedeflemektedir.  Bugün, Avalanche ağı herhangi bir Proof-of-Stake protokolünün ağında olan güvenceden daha yüksek sayıda güvenceye sahiptir.

Avalanche ağı, ilk olarak Team Rocket adlı bir grup tarafından yayınlanan 2018 tarihli bir makalede yer almaktadır. Daha sonra Cornell Üniversitesi profesörü Emin Gün Sirer ve diğer araştırmacılar Avalanche protokolünü bir araştırma makalesinde geliştirdi ve resmileştirdi. Kısa süre sonra Sirer, fikir birliği protokolüne dayalı bir akıllı sözleşmeler platformu üzerinde çalışmaya başladı. Adı Çığdı. İki yıllık teknik geliştirmenin ardından Avalanche, Eylül 2020’de ana ağda kullanıma sunuldu.

Avalanche'de Katman 1 Blockchain Ekosistemi

Avalanche, rastgele düğüm örneklemesi ile fikir birliği sağlar. Çeşitli kriptografik tekniklerle birleştirilmiş benzersiz uzlaşı sistemi, ağdaki tüm aktörlerin aynı sayfada olmasını sağlar.

Katman 1 Blockchain Ekosistemi Mimarisi

Avalanche ağı, ortak bir doğrulayıcı grubu tarafından doğrulanan üç entegre blok zincirinden oluşur: Varlıkları oluşturmak ve değiştirmek için Borsa Zinciri (X-Chain), alt ağlar oluşturmak için Platform Zinciri (P-Zinciri) ve Sözleşme EVM sözleşmesinin yürütülmesi için Zincir (C-Zinciri).

Ethereum varlıkları ve araçlarıyla tamamen uyumlu olduğu için Avalanche, mevcut kripto geliştirici ekosisteminden çeşitli ihtiyaçları karşılayabilir. Avalanche’ın EVM ile uyumluluğu, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalarını Ethereum’dan sorunsuz bir şekilde taşımasını sağlar.

Avalanche'de Katman 1 Blockchain Ekosistemi

Katman 1 Blockchain ekosistemi rakiplerinin çoğu gibi Avalanche Foundation, yeni kullanıcıların ağa katılımını teşvik etmek için AVAX coinden yararlandı. 18 Ağustos’ta Avalanche, Avalanche Rush adlı 180 milyon dolarlık bir likidite madenciliği programı başlattı. Duyurudan bu yana, Ethereum’dan Avalanche’ye 1,5 milyar doların üzerinde köprü oluşturuldu, ağın toplam değeri arttı bu durum da AVAX fiyatına etki etti ve AVAX %200’den fazla artış yaparak yatırımcılarını memnun etti.

Bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürelerde ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba ben Bahadır Bektaş. Kriptonat sitesinin bir diğer yöneticisiyim. İlgi duyduğum kripto paralar ve teknolojileri hakkında araştırıp öğrendiklerimi siz değerli okurlarımız ile paylaşıyorum.

Yorum Yap