1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Avax coin nedir? Sahibi Türk mü

Avax coin nedir? Sahibi Türk mü

Avax coin nedir

Türk yatırımcılar tarafından satın alınan ve bir o kadar da merak edilip ilgi konusu haline gelen Avax coin nedir ? Daha yeni yeni duyuluyor diyebileceğimiz Avax, Ava Labs tarafından 2018 yılında geliştirilmiştir. Daha yeni yeni duyuluyor dememin sebebi 2020 eylül de piyasaya girmesi ve 2021 yılında yaşadığı ciddi yükselişlerden kaynaklı olduğunu söyleyebilirim.

Avalanche’ın sahibinin Türk olduğu gibi söylemler dolaşıyor bu belki bir nebze doğru olabilir. Avax’ın bir sahibi yoktur.  Stephen Buttolph, Amani Moin, Kevin Sekniqi ve Emin Gün Sürer bu teknolojinin mimarları olsa da, Avalanche bir kişi veya grubun kontrolünde değildir. Bir kuruma veya topluluğa bağlı çalışmıyorlar yani herkesin söz sahibi olabileceği bir platform oluşturulmuş. Bu da bir kuruma bağlı olmamayı ve yüksek oranda merkeziyetsizleşmeyi göstermektedir. Eğer isterseniz siz de dahil Avax üzerinde kendi platformunuzu oluşturabilirsiniz.

Avax coin nedir

2021 genelinde neredeyse yüzde 1800 civarı yükselen bu kripto varlık nasıl bir teknolojiye dayanmaktadır inceleyelim. İzin gerektiren veya gerektirmeyen tüm işlemleri tek ağ üzerinden çalıştırabilmenizi sağlar. Yani ihtiyaç duyulan çözümlerin alt ağlarda planlanması ve geliştirilebilmesi mümkündür. Her hangi bir blokzinciri ile AVAX arasındaki fark burada tek bir zincir üzerinden hareket edilebilmesidir.

Avax’ta bilinenin aksine bir madencilik yoktur. Avax ile kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde güçlü ve karmaşık blokzincir ağları oluşturabilmek mümkündür. Ve en önemlisi yapılan işlemler 3 saniye sürmektedir. Ethereum ile karşılaştıracak olursak eğer ETH’de bu süre 5 dakikalara kadar çıkabilmektedir.

Geleceğin kripto varlığı potansiyeline sahip olmasının sebebi, Bitcoin’den bile daha az enerji tüketerek enerji verimliliği konusunda ön plana çıkmaktadır.

Avax validatörü olmak

Avalanche konsensus platformuna dahil olabilmek için yani volidatör olabilmeniz için en az 2000 Avax’a sahip olmanız gerekmektedir. Bu coinleri 2-52 hafta aralığında dilediğiniz süre boyunca kilitlemeniz gerekmektedir. Eğer bu kadar Avax alamam diyorsanız sizin için de bir çözüm var. 25 Avax alarak delegatör oluyorsunuz ve ağa dahil olabilirsiniz. Bu süre sonunda yıllık ortalama yüzde 10 civarında olan ödülden payınızı alabilirsiniz. Ve tabiki Avax’ın fiyatının artması halinde kazancınız daha da fazla olacaktır. Muhtemel fiyat düşmesini de göz önünde bulundurmalısınız.

Validatör olmak için detaylı bilgi

Delegatör olmak için detaylı bilgi

Avax coin nedir ve nasıl alınır ?

Avax coin almak istiyorsanız yerel ya da yabancı bir kripto borsasından, her hangi bir teknik bilgi gerekmeksizin, 7/24 bir şekilde Avax alabilirsiniz. Türk lirası ile kolay bir şekilde Avalanche alabileceğiniz yerel borsalar bulunmaktadır.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba ben İsmail Bora. Kriptonat sitesinin bir diğer yöneticisiyim. Uzun zamandır ilgim olan ekonomi, borsa ve kripto ile ilgili bilgilerimi ve araştırmalarımı siz değerli kullanıcılarımız ile paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap