1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Bitcoin Pump ve Dump Nedir? Pump ve Dump Grupları

Bitcoin Pump ve Dump Nedir? Pump ve Dump Grupları

kripto para güvenliği

Kripto para borsasında yatırımcıların sıklıkla duyduğu kavramların başında gelmektedir. Pump ve dump piyasayla yeni tanışmış kişiler için bilinmeyen kavramlardan olabilmektedir. Bu yazımızda da pump ve dump nedir? Nasıl anlaşılır soru işaretlerini gidereceğiz.

Pump Nedir?

Birçok yatırımcının piyasaya girerken aklında soru işaretleri olabilmektedir. Bu soru işaretlerinden birine de pump nedir? örnek gösterilebilir. Pump; yükselmek, şişirmek anlamına gelir. Kripto para biriminin gruplar halinde ani bir yükselişine neden olan satın alımları çoğu zaman pump etkisi yaratır ve fiyatları kısa süreli / uzun süreli arttırmakta etkili olur.

Birçok kişi pumplı coinleri portföyüne bir hayli geç eklemektedir. Durum böyle olunca Hali hazırda yeterli yükselişinin ardından bir düzeltme yaşanbiliyor ve yatırımcı da ister istemez zarar edebiliyor. Bu yüzden pump kavramı ile birlikte pumplı coinlerin nasıl tespit edilebileceği de önem arz ediyor.

Pump ve Dump Nedir?

Pump Nasıl Anlaşılır?

Pump ve dump ekipleri çoğu zaman kripto para birimlerinde karar kılarken dolaşımdaki sayısı ile işlem hacminin düşük olduğu coinler seçilir. Bu pump etkisini çok daha kolay kılmaktadır. Fakat yazının da başında belirttiğimiz gibi düşük hacimli kripto paralar ister istemez güven vermemektedir. Bu da yatırımcıları korkutabilir. Bunun yanında pump ve dump etkisi tamamen yanıltmadan ibaret olduğu gibi borsalarda yasaktır. Kripto para borsalarında tanınan bu serbestlik ise bir kısım yatırımcılara yararken, bir kısmında da büyük zararlara neden olmasında etkili.

Dump Nedir?

Yatırımcıların sıklıkla sorduğu bir diğer soru ise Dump Nedir? Pump etkisinde de olduğu gibi dump etkisi küçük gruplarla yapılması imkansızdır. Dump işlemi pumpta da olduğu gibi büyük bir risk barındırmaktadır. Doğru zamanda satışı yapılmayan ve pump etkisinde olan kripto paralar kısa bir süre içerisinde gelen büyük satış baskılarının ardından dumplanabilmektedir. Bu yüzden normal alım, satımın haricinde bu etkiler arasında panik hareketlerde bulunmamaya dikkat edilmelidir.

Pump etkisi başarılı bir şekilde sonlandırıldığında ve grup istenildiği kazançları elde ettiğinde büyük satışlar başlar ve tüm yatırımcılar elden çıkarmaya başlar. Bu da coin’in fiyatını büyük bir hızla düşmesine neden olur.

Dump Nasıl Anlaşılır?

Pump ve dump nedir? Sorusunun ardından dump nasıl anlaşılır sorusu da önemlidir çünkü birçok yatırımcının zarar etmesine neden olmaktadır. Pump etkisinin anlaşılması kolay olduğu gibi dump etkisi de kolayca anlaşılmaktadır çünkü bu hareketler ani hareketler olabildiği gibi uzun süreli de gerçekleşebiliyor. Her kademeden alım yapan ya da yüksekten alan yatırımcılar bir anda almış olduğu fiyatın katbekat aşağısına indiğini ve işlem hacminin de çok hızlı bir şekilde düşmesinde dumpın etkisinin olabildiğini bilmelidir.

Pump ve Dump Nedir?

Pump ve Dump Grupları

Konumuzun en çok merak edilen kısmı da burası oluyor, pump ve dump grupları. Bu gruplar birçok yatırımcı için harika bir kazanç yöntemlerinden biri olarak görülse de kesinlikle büyük riskin barındığı ve çoğu zaman sadece bu grupları yönetenlerin iyi kazançlar elde ettiği bilinenler arasında. Bu yüzden bu gruplara girip, yapılan yatırımlarla risk almak büyük zararları da beraberinde getirebilir, dikkati asla elinizden bırakmamalısınız.

Bu gruplar genel olarak sosyal mecralar sayesinde işlerini yönetmektedir. Twitter, Discord, telegram gibi sosyal medyalarda kurulan bu gruplarda üyeler çoğu zaman mağdur konumunda bulunsa da yatırımcılar hala pump ve dump gruplarının arayışına devam ediyor. Unutmayın bu işlemlerde grup liderleri kaybetmeyecektir, olan grup üyelerine olacaktır.

John McAfee, ismini bilgisayarlar ile haşır neşir olan birçok kişi duymuş olabilir. McAfee antivirüs programı ve bilgisayar güvenliği programından tanıyabileceğiniz bu kişi bir süredir kripto para sektöründe fiyat tahminlerinde bulunuyor ya da bu alanda networkünden faydalanıyor. Spekülasyonlar sonucu pump girişiminde bulunan John, istediğini de başardı fakat bu başarının arka planında birçok yatırımcının da mağdur olduğunu bilmek gerek.

Pump ve Dump Kazandırmaz, Kaybettirir

Kısacası bu makalemizde pump ve dump kavramlarını görmüş olduk. Bununla da kalmayıp bu işlemlerin birçok grup sahibini, network sahibi kişileri kazandırabileceği gibi bünyesindeki yatırımcılara ise çok büyük zararlara neden olabileceğini belirttik. Teknik analiz bilgisinin dahi farklı kişilerden faydalanmanın sakınca yaratabileceği bu alanda temkinli hareket etmek, farklı kişilerin görüşleri sonucunda panik alış / satış yapmamamız gerektiğini bilmeliyiz. Pump ve dump gruplarından uzak durmamız gerektiği gibi kaybettirebileceğinin de bilincinde olmalıyız.

Pump ve Dump nedir? Adlı makalemizi beğendiyseniz ve bunlar gibi daha birçok makalenin gelmesini isterseniz, düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Bizleri TELEGRAM üzerinden takip ederek en kısa sürede, güncel haberlerden haberdar olabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba, ben Gürkan, 6 yıllık profesyonel makale hizmetinin ardından kriptonat web sitesi projesinin kurucu ortaklarından birisiyim. Her geçen gün çok daha fazla kaliteli içeriği sizlere sunacak ve gelişimimizi de gözler önüne sereceğiz. Takipte kalın

Yorum Yap