1. Ana Sayfa
 2. Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Bitcoin Taproot Güncellemesi Nedir? Taproot Güncellemesi Ne zaman?

Bitcoin Taproot Güncellemesi Nedir? Taproot Güncellemesi Ne zaman?
+ -

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşan Bitcoin Taproot güncellemesi ile gündemde. Bitcoin blok zinciri, son büyük güncellemesi olan SegWit’i 2017’de gerçekleştirmişti. Bitcoin 2017’de gerçekleştirdiği SegWit (Segregated Witness) güncellemesinin ardından Kasım ayında gerçekleşmesi beklenilen Bitcoin Taproot güncellemesi için gün sayıyor.

bitcoin taproot güncellemesi

Bitcoin Taproot Güncellemesi gizliliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliği artırmak amacıyla Bitcoin’in komut dosyalarının çalışma şeklini değiştirmeyi planlayan bir sistemdir. Bitcoin blok zincir ağı için en büyük yükseltme olarak beklenen Bitcoin Taproot güncellemesi için çalışmalar aylardır devam ediyor.

Önceki güncellemeler birçok eleştiriyi beraberinde getirirken Bitcoin Taproot güncellemesi önceki yükseltmelerin aksine global çapta desteğe sahip.Bitcoin Taproot Güncellemesi aktif hale getirilmek için yeterli madenci desteğini sağlamak üzere güncelleme için gerekli olan 1815 Taproot sinyal bloğuna ulaşıldı ve %90 oranında onay almış durumda.

Taproot Güncellemesi Nedir Ne İşe Yarar?

Mevcut Bitcoin sisteminde yapılan işlemlerde birden çok onay, imza gerekmekte ve işlem süreleri uzun zaman almaktadır. Taproot temelde Bitcoin ağında yapılan işlemlerin gizlilik oranını arttırmak ve ağdaki işlemleri hızlandırmayı amaçlamaktadır.

Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde komut dizinleri Bitcoin blok zincirinde halka açık hale gelmekte ve işlemde yer alan kişiler hakkındaki bazı bilgiler açığa çıkabilmektedir. Bitcoin Taproot güncellemesiyle birlikte yapılan işlemler tek parça ve işlem yapan kişiler anonim olarak görülecektir. Böylece kullanıcıların yaptıkları işlemlerdeki bilgileri tamamen gizli hale gelecektir.Bitcoin’in getireceği bu yenilikler Alman matematikçi ve kriptograf Claus Schnorr tarafından geliştirilen “Schnorr imzaları” olarak bilinen teknoloji yardımıyla gerçekleştirilecektir.

bitcoin taproot güncellemesi

Schnoor İmzaları

Taproot güncellemesiyle birlikte Bitcoin işlemleri imzalamada değişikliğe giderek şu anda kullanılan Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritması (ECDSA) yerine Schnorr imzalarını kullanmaya başlayacak. Schnorr imzaları; sıkıştırılan imzalar, birden çok imzayı tek bir imzada birleştirme, zincir içi işlem boyutunu küçültme, işlemleri daha hızlı şekilde doğrulama ve karmaşık işlemleri gizlilik çerçevesinde gerçekleştirme gibi birçok yeniliği vaat etmektedir.

Bitcoin Taproot Güncellemesi Ne zaman?

Bitcoin kullanıcıları birçok yeniliği getirecek olan Taproot güncellemesi ne zaman olduğunu merak ediyor. Taproot güncellemesi 2021 yılı Kasım Ayı itibariyle gerçekleşmesi ve Bitcoin yatırımcılarının işlerini kolaylaştırması bekleniyor.

bitcoin taproot güncellemesi
Taproot Sisteminin Faydaları
 • Taproot güncellemesi ile birlikte ağdaki veri miktarı azalacaktır. Böylece ağdaki karmaşık işlemleri gerçekleştirirken daha az veri kullanılacaktır.
 •  Güncellemeyle ağdaki işlem boyutları azalacak. Ağdaki işlem boyutlarının azalması ağda blok başına daha fazla işlem yapılabilmesini Bitcoin bloklarına daha fazla transfer işleminin dahil edilmesini sağlayacak. Böylelikle saniyede yapılan işlem sayısı artacaktır.
 • Bitcoin blok zincirinde bir saniyede 7 işleme kadar doğrulama yapılabilmektedir. Taproot güncellemesi ile birlikte bloklara dahil edilebilecek işlem sayısı ve saniyedeki gerçekleştirilecek işlem sayısı artacaktır.
 • Taproot güncellemesiyle birlikte kullanılacak Schnorr İmzaları Teknolojisi gizliliğin artmasına katkı sağlayacaktır.
 • Schnorr İmzalarıyla birlikte yapılan işlemlerde henüz işlem onaylanmadan imzasını değiştirme ve çift harcama saldırısı teşebbüsünde bulunma gibi dolandırıcılık faaliyetleri de en aza indirilecektir.
 • Taproot güncellemesiyle birlikte Bitcoin çoklu imza işlemlerini daha ucuz, daha özel ve dağıtımı daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilecektir.
 • Güncellemeyle birlikte ağ gizliliği, komut dizinlerinin gizliliği artacak, eşler arası işlemlerde akıllı sözleşmelerle gizlilik arttırılabilecektir.
 • Güncelleme Bitcoin işlemlerinin tek parça olarak görülebilmesi ve hareketlerin anonimleşmesini sağlayacaktır.
 • Güncellemeyle birlikte işlem maliyetleri azalacaktır.
 • Taproot, Bitcoin sisteminin teknolojisini geliştirirken gelecekteki akıllı sözleşme işlemlerine de zemin hazırlayacaktır. 

Taproot güncellemesinin başarıya ulaşması halinde Lightning Network’e olan ilginin katlanacağı ön görülüyor. Ayrıca bu gelişmeler Bitcoin’e olan güveni arttırarak Bitcoin fiyatında artış sağlaması da beklentiler arasındadır. Güncellemeyle birlikte günlük hayatta Bitcoin aracılığıyla ödeme ve harcama yapma yönünde hızla ilerliyor olacağız.

Bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürelerde ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap