1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Blockchain Nedir ? Kripto Paraların Doğuşu (2008)

Blockchain Nedir ? Kripto Paraların Doğuşu (2008)

blockchain nedir

Bir elektronik mesaj Ekim 2008’de yazılımcıların olduğu bir e posta grubuna gönderildi. Blockchain nedir sorusunun sorulmasına neden olan mesaj. Mesajı atan kişi Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi veya birkaç kişi idi. Günümüzde bile hala Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu net bir şekilde bilinmiyor. Birçok farklı düşünce mevcut Satoshi Nakamoto’nun kim olduğuna dair. Bazı analistler ise Blockchain’in bir ekip tarafından planlı olarak geliştirildiği ve kurulmaya çalışan yeni dünya düzenin finansının temellerini oluşturacağı görüşü mevcut. Blockchain nedir sorusu aslında bu iddialar ile çok kapsamlı bir hal alıyor.

Yine de belirttiğimiz gibi Satoshi Nakamoto ile ilgili birçok farklı düşünce mevcut ama hiçbiri net değil.

blockhain nedir

Satoshi Nakamoto ve Blockchain

Satoshi gönderdiği mesaj da blockchain nedir sorusunu yanıtlıyor idi. Satoshi bir süredir bitcoin adında yeni bir dijital para sistemi üzerinde çalıştığını söylüyordu. Mesajına bu sistemin nasıl çalıştığını anlatan 9 sayfalık bir de makale linki de eklemiş idi. Peki ne yazıyordu bu meşhur makale de özet olarak biraz bahsedelim.

Satoshi Nakamoto ve Blockhain

Makalede bugün internet üzerinden yaptığınız transferler bankalar aracılığı ile gerçekleşiyor bu şirketlere güveniyoruz çünkü hesaplarımızdaki her hareketin kaydını onlar tutuyor. Karşılığında de komisyon alıyorlar böylelikle harcamak istediğimiz para hesabınızda gerçekten var mı, yoksa olmayan bir parayı harcamaya çalışıyoruz biliyorlar.

Satoshi ise makalesinde tüm bu kayıt ve onay işlerini, kendi aramızda halledebileceğimiz bir yöntemden bahsediyordu. Kulağa hiç de fena gelmiyor. Banka işlemlerinde komisyon ödememek, cezbedici ama şu an da bazı bankalar komisyon almıyor yapılan işlemlerden, bu yönünün cezbediciliği artık kalmamış olabilir. Gerçi çok da bahsedilmiyor artık bundan.

Blockchain Nedir ve Hedeflenen Ne?

Satoshi’nin asıl hedefi adını sık sık duyacağımız merkezi olmayan bir kuruma veya kişiye bağlı olmayan merkeziyetsiz bir yapı. Bitcoin bir şirket değil CEO’su ya da genel müdürü yok, herkesin bilgisayarına indirip kurabildiği bir yazılımdan ibaret olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin’de yapılmak istenen: her transfer talebi binlerce bilgisayardan oluşan bu ağa gönderiliyor. Transferlerin güvenli şekilde gerçekleşmesinden onlar sorumlu ağdaki her bilgisayar bitcoin ile yapılan tüm işlemlerin kaydını bu bir defter de tutuyor onlara da blockchain yani blokzincir deniyor. Binlerce bilgisayarda birer kopyası olan ortak bir muhasebe defteri olarak örnek verirsek yanlış olmaz.

Blokları muhasebe defteri sayfaları olarak düşünebiliriz bu sayfalara gönderen, alıcı ve miktar bilgisi kaydediliyor. Blokları birbirine bağlayan yani bir defter haline getiren ise özel kodlar onları da defterlerin spiralleri gibi düşünebiliriz. Nasıl ki defter spiralleri defter sayfalarını bir arada tutuyor ise bu özel kodlarda blokları bir arada tutuyor. Bloklardan birinde yapılacak herhangi bir değişiklik peşindeki blokların hepsini geçersiz hale getiriyor. Böylelikle bankaların sağladığı kayıt tasdik ve güvenlik gibi servisler bu ağ içinde çözünmüş oluyor. Cebimizdeki paraları merkez bankaları basıyor bu sistemde ise ağa gönderilen transfer isteklerin gerçekleşmesine yardımcı olan bilgisayar sahiplerine ödül olarak bitcoin veriliyor. Bu sistemde dağıtık defterleri cihazlarında tutan kişilere bitcoin madencisi deniyor.

blockchain nedir

Blockchain Güvenliği

Yazımızı buraya kadar okuyarak peki ya bu işin güvenliği nasıl olacak diye içinizden geçirmiş olmanız çok yüksek ihtimal hadi sorunuzun cevabını okumaya devam edin.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu bloklara yapılacak bir saldırıda saldırının yapıldığı mevcut blok etkilenerek değişime uğrayabilir ki bugüne kadar olmuş bir örneği bile yok. Bu teknoloji de örnekte de bahsettiğimiz gibi bir defter var ve bu defter binlerce hatta milyonlarca farklı yerde tutulmakta. Bu ağa yapılan saldırının başarılı olması için bütün defterlere ulaşmak ve değiştirmek gerekir. Günümüz teknolojisi ile bunun yıllarca süreceği ifade ediliyor. Bu sistemin kırılması belki imkânsız değil ama imkânsıza çok yakın.

Diyebilirsiniz madem bu kadar güvenli bu yaşanan Bitcoin hırsızlıkları nasıl oluyor. Biz burada blockchain güvenliğini kaleme aldık kripto para borsaları güvenliğini farklı bir yazımız da kaleme alacağız.

blockchain nedir

Blockchain Nedir ? Geleceği Var mı ?

Sistem toplamda 21 milyon bitcoin üretecek şekilde tasarlanmış bitcoin’e dijital altın yakıştırması yapılmasının nedeni de bu sınırlı sayıda üretilecek olması. Sınırlı sayıda olduğu için birçok temel analizci ilerleyen yıllarda bitcoin’in 100 bin dolar hatta 1 milyon dolar olabileceğini de ifade ediyor. Ne kadar çok talep o kadar çok yüksek fiyat.  

İşte blockchain nedir sorusunun özet cevabı. İnternetin ilk parası olan Bitcoin’in teknolojisi olan blockchain böyle çalışıyor üstelik bu dijital paranın değeri ülkeler arasındaki krizlere karşı da ekonomik politikalarına ve merkez Bankası kararlarının falan göre de değişmiyor idi. Günümüzde kullanımının artmasıyla ve yasal olmayan işler ile de anılmaya başlandığı için artık bu yazdığımız etmenlerden ciddi şekilde etkileniyor.

Blockchain nedir sorusuna teknolojik bir devrim gözüyle bakılabilir nitekim de öyle ifade ediliyor. Yatırımcılar olarak blockchain nedir sorusunun cevabı da kripto paralardır. Bu teknoloji olarak devrim olan blockchain’in var ettiği kripto paralar bir yatırım aracı mıdır hala bir soru işareti..

Bizleri telegramda takip ederek son dakika kripto haberlerini ve harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba ben Bahadır Bektaş. Kriptonat sitesinin bir diğer yöneticisiyim. İlgi duyduğum kripto paralar ve teknolojileri hakkında araştırıp öğrendiklerimi siz değerli okurlarımız ile paylaşıyorum.

Yorum Yap