1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Filistin’den Dijital Para Hamlesi

Filistin’den Dijital Para Hamlesi
+ -

Filistin devleti parasal olarak kendi bağımsızlığını kazanabilmek için dijital para hamlesi yapmaya hazırlanıyor. Uzmanlar tarafından değerlendirilen bu dijital para hamlesi çok da olumlu karşılanmıyor.

dijital para hamlesi

1990’larda Siyonist israil devleti ile yapılan anlaşmaya göre Filistin devletinin kendine ait bir para birimi yok. Para olarak israil şekeli, Ürdün dinarı ve ABD doları kullanıyor. Hal böyle olunca Filistin de kendi dijital parası ile bu alanda bağımsızlık elde etmek istiyor.

Filistin para otoritesinden gelen açıklamaya göre ülkemizde ödeme sistemlerinde kullanılmak için diğer devletler ile de anlaşarak bir dijital para yapmak istediklerini ifade ettiler.

Filistin’de Dijital Para Hamlesi Çözüm Mü?

Filisti’in geçmişte yaptığı anlaşmalar ile Filistin halkının, herhangi bir finansal özgürlüğe sahip olması mümkün görünmüyor. Filistin halkı, büyük nakti işlemler yapmak istedikleri zaman da israil bankalarının yasakları ile karşı karşıya kalıyor ve işlemlerini yapamıyorlar. Bütün bu olanlardan dolayı Filistin de kendi dijital parasını ile bu tarz yasaklardan kurtulmak istiyor.

dijital para hamlesi

Filistin halkı üçüncü şahıslar ile yapılacak para transferlerinde borçlanıyor ve bir yığın kâğıt prosedürler ile karşı karşıya kalıyorlar. Dijital para hamlesi Filistin halkı için önemli bir hamle olacağı aşikâr.

Dijital Para Hamlesi Gerçekleşebilir Mi?

Dijital para alanın da birçok uzman kişi Filistin halkının iyimser çabası olduğunu ancak bu çabanın bir sonuç getirip getirmeyeceğini tam olarak bilemiyor.

İsmet Özel’in hiç aklımdan çıkmayan bir sözü “Yola, inanmışlarla çıkılır. İkna edilmişler ile değil.” Bu sözü yazmamdaki sebep ise daha filistin halkının içinden bir olan Filistin Ekonomi Politikası Araştırma Enstitüsü müdürü Raja Khalidi isimli şahsın yapılacak olan dijital para hamlesi atılımına inanmamış olması hatta Filistin dijital parasının gün yüzünü bile görmesinin imkânsız olduğunu dile getiriyorlar. Böyle olunca da iyi niyetli kişilerin girişimleri bir süre sonra çöp olabiliyor.  

dijital para hamlesi

Siyonist israil merkez bankasının eski baş danışmanı dijital para hamlesi ile bir şey olmayacağını dijital paranın bir hükmünün olmayacağını ifade ediyor.

Bir başka açıklamaya göre Filistin devleti dijital para veya başka bir Filistin para biriminin, bir değişim aracı olarak var olmasına izin verecek makroekonomik koşulları mevcut değil.

Yapılan çoğu açıklama olumsuzluk içeriyor ve şevk kırıcı. Filistin halkının bana göre yapması gereken bütün bu açıklamalara inat olarak bu alanda hedefledikleri bağımsız dijital para hamlesini gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Bizleri TELEGRAMDA takip ederek son dakika kripto haberlerini ve harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap