1. Ana Sayfa
  2. Haberler

En Çok Tercih Edilen Kripto Paralar

En Çok Tercih Edilen Kripto Paralar
+ -

Yatırımcıların ortak olarak sorduğu bir soru var en çok tercih edilen kripto paralar hangileri. Bu yazımız da bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Yatırım aracı olarak son dönemde popüler bir yere sahip olan kripto para birimleri yatırımcılar tarafından ilgiyle takip edilmeye devam ediyor. Kripto para piyasaya giren insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunun yanında kripto para dünyasında giren insanlar da bazı soruları merak ediyorlar. Bu sorulardan birisi de en çok tercih edilen kripto paralar hangileridir?

en çok tercih edilen kripto paralar

Paribu, Akademetre – En Çok Tercih Edilen Kripto Paralar

Türkiye’de yer alan kripto para platformlarından Paribu, Akademetreyle birlikte 300 katılımcının yer aldığı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırmasını” yaptı. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Bitcoin, işlem yapanlar tarafından en çok tercih edilen kripto paralar arasında bir numara. Öyle ki araştırmaya katılan her 10 kripto para kullanıcısının 7’si Bitcoin ile işlem yapmayı tercih ettiğini belirtmiş. 2020 yılında Bitcoin ile işlem yapanların oranı %68 iken, 2021 yılında bu oran daha da artarak %72 seviyesine kadar yükseldi. Bitcoin’in en çok bilinen kripto para olması Bitcoin aracılığıyla işlem yapılma oranını yükseltmektedir.

en çok tercih edilen kripto paralar

Bitcoin ardından en çok tercih edilen kripto paralar arasından bir diğeri ise Ethereum (ETH). Ethereum %19.2 oranında kullanıma sahiptir. Vitalik Buterin tarafından 2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum günümüzde Bitcoin en önemli rakiplerinden birisi olarak görülüyor.  Herhangi bir merkeze bağlı olmayan Ethereum, özel olarak geliştirilen yazılımları sayesinde on binlerce yeni alt koini kripto para piyasasına kazandırmıştır. Ayrıca bazı önemli kripto para analistleri de uzun vadede Ethereum‘un Bitcoin yakalayabileceğini belirtiyor. Bu nedenle Ethereum uzun vadeli yatırım düşünen kişilerin tercih ettiği önemli bir kripto para birimidir.

Bitcoin ve Ethereum’un ardından Ripple (XRP), Chiliz, Litecoin ve Tether gibi koinler de en çok tercih edilen kripto paralar sorusuna verilecek cevaplardan bazılarıdır. Yatırımcılar güvenirlik olarak en çok Bitcoin ve Ethereum’u bilseler de fiyat avantajı olarak diğer altcoinleri tercih etmektedirler.

Diğer alt koinler, Bitcoin ve Ethereuma göre daha ucuz fiyatlıdırlar. Pazar potansiyelinin çok altında olan bu kripto paralar alt koin olarak adlandırılmaktadırlar. Alt koinler umut vadeden kripto para birimleridir bu nedenle alt koinler getirisi olan kazançlı bir yatırım olarak kabul edilmektedir.

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Kripto Paralar

Ripple (XRP)

Ripple (XRP) 2012 yılında Jed McCaleb ve Chris Larsen tarafından piyasaya sürülmüştür. Ripple teknolojinin amacı hem dijital ödeme ağı olmak hem de kripto para birimi olarak hareket etmektir. Birçok yeniliğin ve kolaylığın yanında kullanıcılarının sanal para birimlerini oluşturmasına izin veren Ripple yatırımcıların ilgisini çekmekte ve en çok tercih edilen koinler arasında yer almaktadır.

Litecoin (LTC)

Litecoin 2011 yılında geçmişte Google’da çalışan Charlie Lee tarafından geliştirilmiştir. Temel olarak Bitcoine benzerlik gösteren Litecoin’in çıkış amacı Bitcoin ağında bulunan hataları gidererek daha iyi bir ağ kullanımı sağlamaktır. Litecoin teknolojisi başarıya ulaşan ve yatırımcılar tarafından gören bir projedir.

en çok tercih edilen kripto paralar

Tether (USDT)

Tether (USDT) her cüzdanda bulunan sıklıkla kullanılan koinlerden birisidir.  1 Tether 1 Dolara eşittir. Tether’in çıkış amacından birisi değişken olan, fiyat hareketi fazla olan kripto para piyasasında kullanıcılara 1 Amerikan Dolarına eşit değer yani stabil olan bir kripto para sunmaktır. Tether karşılığında çeşitli borsalarda, Bitcoin, Ethereum ve diğer tüm kripto paralar satılır.

Chiliz (CHZ)

Chiliz (CHZ) ilk kez 2018 yılında Alexandre Dreyfus ve arkadaşları tarafından piyasaya sürülmüş özellikle spor ve e-spor dünyasındaki birçok platformda kullanılan bir kripto para birimidir. Chiliz, Ethereum ağı üzerinde oluşturulmuş bir ERC-20 tokenidir. Spor ve e-spor taraftarları ile kulüpler arasında bağlantı kurmayı amaçlayan Chiliz taraftarların da kulüp kararlarında söz hakkı olmasını sağlamayı istemektedir. Chiliz ile birlikte kulübün forma ve ürünlerinin tasarımları, en iyi oyuncunun kim seçileceğine ve hazırlık maçlarının yerlerine kadar pek çok konuda taraftarlar söz sahibi olabiliyor.

en çok tercih edilen kripto paralar

En Çok Tercih Edilen Koinler

En çok tercih edilen koinler arasında yer alan diğer koin birimi ise Binance Coin’dir (BNB). Binance koin kripto para borsaları arasında en başarılı, en büyük kripto para birimlerinden olmasının yanında Binance’in yürüttüğü, Binance Smart Chain ağının kripto para birimi olan BNB en popüler kripto para birimlerinden birisidir. Binance Coin hem pazarlama açısından hem de teknolojisi açısından oldukça önemli bir kripto para birimidir. Dünyanın en büyük kirpto para borsası olan Binance, kullanıcılarına sunduğu hizmetler karşılığında aldığı komisyonlarla devasa bir piyasa oluşturmuştur. Büyük bir teknolojiye ve hizmete sahip olan BNB yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Saydığımız tüm bu koinlerin yanında sürekli gelişen koin ekosistemi ile birçok farklı proje de ilave edebiliriz. Solana (SOL), Digibyte (DGB), Holo (HOT) gibi koinler de yatırımcıların sevdiği ve uzun süre ellerinde tuttuğu koinlerdir.

Bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürelerde ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap