1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. En İyi Merkeziyetsiz Borsalar (DEX) 2021

En İyi Merkeziyetsiz Borsalar (DEX) 2021

en iyi merkeziyetsiz borsalar

Bu yazımız da en iyi merkeziyetsiz borsalar, başlığı altında merkezi olmayan borsalar hakkında incelemeler de bulunacağız. Birçok kripto para yatırımcısının da merak ettiği bir konu olan en iyi merkeziyetsiz borsalar hangileridir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Merkeziyetsiz borsalar, merkezi kripto para borsalarına güçlü bir alternatif olarak ortaya çıktı ve kripto paraları doğrudan diğer insanlarla değiştirmemizin önünü açtı. Merkeziyetsiz borsalar hakkında bilgi vermeden önce rakipleri olan merkezi kripto para borsaları hakkında bilgi sahibi olalım.

Merkezi Kripto Borsaları Nedir?

Merkezi kripto borsaları kripto konusuna yeni dahil olmuş olanların neredeyse hepsinin karşısına çıkan borsalardır. Bir kripto para borsasından Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraları satın almış veya takas etmiş olabilirsiniz. Bu yaptığınız işlemi büyük ihtimalle Binance veya Coinbase gibi borsalardan oluşan merkezi kripto borsaları adı verilen borsalar aracılığıyla gerçekleştirmişsinizdir. Bu tarz borsalar bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Hatta önde gelen kripto para borsalarından biri olan Coinbase, bu yılın başlarında doğrudan bir listelemeyle halka arz edildi. Şirket olarak karşımıza çıkan borsalara “merkezi borsalar” denir, çünkü bunları bir şirket işletir ve işletmekten kâr elde eder.

Şirket yapısına sahip olduğu için bazı kullanıcılar geçmişte yaşanan dolandırıcılık vakaları yüzünden bu tarz borsalara olan güvenlerini kaybetmiş durumdadır. Peki ya bu kullanıcılar ne yapacak? Ayrıca kripto paraların temel yapı taşlarından biri de merkeziyetsiz bir yapıya sahip olmaları olarak karşımıza çıkıyor. Bütün bunlar bir araya geldiği zaman ortaya yeni bir oluşum olarak merkeziyetsiz borsalar çıkıyor. Girişte de ifade ettiğimiz gibi şimdi merkezi olmayan borsalar hakkından bilgi sahibi olacağız.

Merkeziyetsiz Borsa Nedir?  En İyi Merkeziyetsiz Borsalar

Merkeziyetsiz borsa sorusu karşımıza merkezi olmayan borsa nedir olarak da çıkmaktadır ikisinin de aynı şeyi ifade ettiğini söyleyerek devam edelim. Merkeziyetsiz borsalar, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminin olmazsa olmaz yapı taşlarından biridir. Merkeziyetsiz borsaların kısaltması olarak DEX ifadesi kullanılmaktadır.

en iyi merkeziyetsiz borsalar

Merkeziyetsiz borsalar kullanıcıların bir aracı kullanmadan birbirleriyle doğrudan kripto para ticareti yapabileceği bir platformdur. Örneğin, Binance gibi geleneksel bir merkezi borsa, doğrudan blok zincirinin kendisinden ziyade Binance’in veri tabanında gerçekleşen herhangi bir alım satım işlemiyle sizin adınıza bir emanetçi görevi görür. Bu, şekilde alım satım yapmak kolay bir yol olsa da dezavantajları vardır.

Dezavantajlarından birincisi, merkezi bir borsa saldırıya uğrarsa veya sunucu sorunlarıyla karşılaşırsa merkezi borsada yer alan cüzdanınıza erişiminizi kaybedebilirsiniz ki bu durumda birçok kripto para yatırımcısının korkulu rüyasıdır. Ayrıca birçok merkezi borsa, kripto paralar da aşırı oynaklık olduğu dönemlerde kapalı kalma veya işlem yapamamam gibi durumlar ile kullanıcılarını mağdur etti.

İkinci dezavantaj ise birçok merkezi borsanın KYC kimlik doğrulaması gerektirdiği gerçeği.   Yani merkezi borsalar da işlem yapabilmek için ehliyet veya pasaport gibi bir kimlik kartı ile kimliğinizi doğrulamanız gerektiği anlamına gelir. Kimlik doğrulaması ile borsanın saldırıya uğramayacağını temenni edersiniz. Ancak bu temenni çok işe yaramayacak gibi. Örnek olarak ülkemiz de hizmet veren merkezi borsa olan BtcTürk kripto para borsası Geçtiğimiz aylarda veri tabanının saldırıya uğradığını ve belli sayıdaki kullanıcıların kimlik bilgilerinin çalındığı ifade etmiş idi. Merkezi borsalar da bu şekilde kimlik bilgilerin çalınma riski de yer almaktadır.

Bu dezavantajlara karşılık, merkeziyetsiz borsalar diğer kullanıcılarla doğrudan ticaret yapmanıza izin verir, bu da varlıkların her zaman kontrolünüz altında olduğu anlamına gelir. Merkeziyetsiz borsalarında olumsuz yönleri tatbikîde vardır. Bunlar da şu şekildedir: İşlemlerin daha pahalı olabilmesi ve blok zincirinde yürütüldükleri için daha uzun sürelerde gerçekleşiyor olmasıdır.

En İyi Merkeziyetsiz Borsalar Tanıtım

Merkezi borsa ve merkeziyetsiz borsaların tanımı yaptığımıza göre yazımızın da başlığında yer alan en iyi merkeziyetsiz borsalar olarak adlandırılan oluşumlar hakkında incelemelerde bulunalım.

Uniswap Nedir?

2018 yılında eski Siemens makine mühendisi Hayden Adams tarafından kurulan Uniswap, kullanıcıların ERC-20 jetonlarını değiştirmesine izin veren Ethereum tabanlı bir merkeziyetsiz borsadır. DeFi ekosistemindeki en popüler platformlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır ve merkeziyetsiz borsalarlala ilişkili bir sorun olarak karşımıza çıkan likidite eksikliğini gidermeyi de kendine amaç edinmiştir.

merkeziyetsiz kripto borsaları

Uniswap, Eylül 2021 itibariyle günlük ortalama 337 milyon dolarlık işlem hacmine ulaşmıştır. Uniswap, kullanıcılarının işlem yapabilmesi için toplam 5.500’den fazla kripto parayı bünyesinde barındırmaktadır.

Uniswap Kullanım Kolaylığı

Uniswap’ın bir KYC doğrulama süreci yoktur, bu nedenle kimlik kanıtı sağlamakla uğraşmanıza gerek yoktur, bu da onu yeni başlayanlar kullanıcılar için daha kolay hale getiriyor. Kripto paraları değiştirmek, MetaMask gibi bir cüzdan bağlamak, takas etmek istediğiniz iki varlığı ve takas etmek istediğiniz tutarı seçmek oldukça kolaydır. Ayrıca MetaMask Cüzdan İncelemsi yazımıza bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Merkeziyetsiz olduğu için, birçok proje doğrudan Uniswap’ta başlatılır ve kullanıcılar da avantaj elde ederek çok çeşitli kripto paralara hızlı erişim sağlar. Aksi durum olarak da dolandırıcılık için piyasaya çıkan kripto paralar da bu platformlar da erişime açılabilir. Bunun için kullanıcılara kripto para almadan önce temel bir analiz yapmalarını öneriyoruz. Temel Analiz mi Teknik Analiz mi? Hangi Analiz Türü Daha İyi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

SushiSwap Nedir?

2020’de takma adlı “Chef Nomi” tarafından oluşturulan platform olarak karşımıza çıkıyor. SushiSwap’da Uniswap benzeri bir çalışma modeline sahiptir. Ethereum blok zincirinde çalışan ve kullanıcıların kripto paraları birbirleriyle doğrudan takas etmelerini sağlayan bir DeFi platformudur.

merkeziyetsiz kripto borsaları

SushiSwap, Eylül 2021 itibariyle 24 saatlik yaklaşık 180 milyon dolarlık işlem hacmine sahip bir merkeziyetsiz borsadır. SushiSwaap, kullanıcılarının işlem yapabilmesi için toplam 1.400 tane kripto parayı bünyesinde barındırmaktadır.

SushiSwap Kullanım Kolaylığı

SushiSwap basit, temiz bir ara yüz ile minimal olarak tasarlanmış olması nedeniyle kullanıcı dostu olarak adlandırabileceğimiz merkeziyetsiz kripto para borsalarından biridir.

PancakeSwap Nedir?

PancakeSwap Bir grup anonim geliştirici tarafından oluşturulmuştur. Ethereum blok zincirinde çalışmak yerine, Binance Smart Chain tarafından desteklenmekte olan bir ağ üzerinde ve kullanıcıların BEP-20 ağına bağlı kripto paraları ve dApp’lerini doğrudan takas etmelerine olanak tanır.

en iyi merkeziyetsiz borsalar

PancakeSwap, Eylül 2021 itibariyle 24 saatlik yaklaşık 180 milyon dolarlık işlem hacmine sahip bir merkeziyetsiz borsadır. PancakeSwap, kullanıcılarının işlem yapabilmesi için toplam 290 tane kripto parayı bünyesinde barındırmaktadır.

PancakeSwap Kullanım Kolaylığı

Bu listedeki diğer merkeziyetsiz borsalar da olduğu gibi, PancakeSwap da minimal bir kullanıma sahiptir. Özellikle de Uniswap’ın orijinal kaynak kodu üzerine inşa edilmesinden dolayı takas edeceğiniz kripto paraları seçmek kadar MetaMask, MathWallet veya Binance Chain Wallet gibi bir cüzdan bağlamak da kolaydır.

Biraz daha karmaşık olan tek unsur, ERC-20 jetonlarınızı Binance Bridge kullanarak BEP-20’ye dönüştürmeyi içerir; bu, Exchange sayfasının altındaki bağlantı kullanılarak yapabileceğiniz bir durumdur.

1inch Nedir?

Özünde, kullanıcılara otomatik olarak en ucuz fiyatları sağlamak için diğer borsalardan ayrılıyor ve yapmak istediğiniz işlem için en iyi fiyatları sunan borsalar aracılığıyla işlemlerinizi yeniden yönlendirir. 21 farklı merkeziyetsiz borsayı desteklemektedir. 1inch platformu yapısı gereği ara hizmet olarak ifade ettiğimizden dolayı binlerce kripto parayı desteklemektedir.

en iyi merkeziyetsiz borsalar

1inch Kullanım Kolaylığı

Yeni başlayan kullanıcılar için diğer merkeziyetsiz yapıya sahip borsalara göre kullanımı biraz daha karmaşıktır. Çünkü aramaları en iyi işlemler için bir araya getirir.

Compound Nedir?

2017 yılında eski ekonomist Robert Leshner tarafından hayata geçirilen Compound, kilitli varlıkların tokenleştirilmesine izin veren özel bir merkeziyetsiz borsadır. Bunu yapmak için, kullanıcıların depolanan varlıklarından faiz kazanmalarına izin verir. Compound, kullanıcılarının işlem yapabilmesi için BAT, ETH, DAI, UNI, USDT ve LINK dahil olmak üzere toplam 12 tane kripto parayı bünyesinde barındırmaktadır.

en iyi merkeziyetsiz borsalar

Compound Kullanım Kolaylığı

Deneyimli kullanıcılar için kullanımı basit olsa da Compound, Coinbase veya Binance gibi düzenli bir merkezi borsadan çok uzak bir deneyim sunmaktadır. Kullanıcı deneyiminiz şimdiye kadar daha basit borsalarla sınırlıysa, Compound’un platformunu kullanmak size biraz karmaşık gelebilir. Bir sonraki rehber yazımız Compound platformunun kullanımı üzerine olacaktır. Okumaya bekleriz.

Curve Finance Nedir?

Curve Finance, sabit paralar arasında takas yapmak ve sabit paraların farklı tokenize versiyonlarını değiştirmek için özel olarak tasarlanmış bir merkeziyetsiz borsadır. Platform, herhangi bir kullanıcının farklı likidite havuzlarına varlık ekleyebileceği ve bu süreçte ücretler kazanabileceği, merkezi olmayan bir likidite toplayıcı görevi görür. Curve Finance, kullanıcılarının işlem yapabilmesi için USDT, USDC, BUSD, DAI ve TUSD dahil olmak üzere toplam 17 Curve havuzuna sahiptir.

en iyi merkeziyetsiz borsalar

Curve Finance Kullanım Kolaylığı

Platformun 90’ların başlarından kalma bir web sitesi gibi görünmesi hoş olsa da kullanım kolaylığı olarak çok da hoş değildir. Compound’da olduğu gibi, Curve Finance platformu da kolay kullanılacak bir platform değildir.

En İyi Merkeziyetsiz Borsalar içeriğin yanı sıra daha birçok içeriğe erişmek için bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürede ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba ben Bahadır Bektaş. Kriptonat sitesinin bir diğer yöneticisiyim. İlgi duyduğum kripto paralar ve teknolojileri hakkında araştırıp öğrendiklerimi siz değerli okurlarımız ile paylaşıyorum.

Yorum Yap