1. Ana Sayfa
  2. Nedir?

En Popüler 3 NFT Projesi ve NFT Nedir?

En Popüler 3 NFT Projesi ve NFT Nedir?
+ -

Genel itibariyle sanatsal çalışmalar, ses, video, oyun öğeleri ve çok daha fazlası benzersiz dijital dosyalar arasında yer alabiliyor. Zaman zaman farklı firmaların bu pazarda yerini almasıyla da popülerleşen NFT projeleri artış göstermekte. İşte; en popüler 3 NFT projesi ve NFT hakkında detaylı bilgiler…

NFT pazarının popülaritesini günden güne arttırması yatırımcıları ve kullanıcıları için NFT hakkında bilgi ihtiyacı doğurmaktadır. Her geçen gün firmaların NFT alanında kendini göstermesi gibi haberler de karşımıza çok daha sık çıkmaya başladı. Durum böyle olunca bu yeniliğe ayak uydurmak, araştırmalar yapmak daha önemli bir hale geldi. Peki ya, NFT nedir?

NFT Nedir?

NFT (non-fungible token), son zamanlarda kripto paralara olan ilginin artmasıyla birlikte farklı yatırımlar ve farklı alanlarda kendini gösterdi. Popülerliğini arttıran non-fungible token blok zinciri adı verilen dijital defterlerde depolanan veri bilimidir. İlk NFT’ler Ethereum tabanlı bir şekilde 2015 yılı civarında piyasada yerini aldı. NFT değerini 2020 ve 2021 yıllarında katbekat arttırarak çok daha fazla kullanıcıya ulaşmayı da başardı. Farklı alanlarda farklı koleksiyonlarla karşımıza çıkan NFT’ler, bir nevi imzalı eşyalardır. Blok zinciri defteri ile de NFT’nin özgünlüğünü ve mülkiyeti doğrulanabilir.

Türkiye’nin en büyük futbol kulüplerinden Galatasaray’ın da NFT pazarına giriş yapacağı duyurusu NFT pazarına olan ilgiyi çok başka bir boyuta geçiriyor. Galatasaray’ın tarihi için önem arz eden olaylar ya da kupalar gibi konular bu NFT koleksiyonları arasında yer alacak ve yatırımcıları ile buluşturulacak. Farklı NFT arzlarının farklı tarihlerde olduğu Legendary, Mythical ve Iconic koleksiyonları mevcut. Bu koleksiyonların arz tarihleri ise sırasıyla 1 Ekim, 8 Ekim ve 15 Ekim’dir.

En yeni haberlerden biri de yabancı kripto para borsalarından OKEx’in de NFT piyasasında yerini alacağı duyuruldu. OKEx; NFT basımı, alışı ve satışı için bir platform oluşturmakta. Aynı zamanda belirtilene göre diğer platformlarda oluşturulan NFT’ler de içe aktarılabilecek.

En Popüler 3 NFT Projesi

Cryptopunks

Cryptopunks, Ethereum ağındaki en eski ve popüler NFT’lerden birisidir. Bu yüzden listemizin başında Cryptopunks’e yer veriyoruz. Proje Larva Labs tarafından gerçekleştirilmiş ve bünyesinde 10.000’lerce birbirinden farklı karaktere sahip. Bu koleksiyon ilk kullanıma sunulduğunda ücretsiz dahi edinilmekteydi. Zamanla popülaritesini arttırdığı gibi değeri de artış gösterdi.

Farklı alanlarda farklı firmalar NFT pazarına giriş yapmasıyla bu pazarı öne çıkarmakla kalmayıp ilginç rakamlarla satın alımlar gerçekleştirebiliyor. Bunlara örnek verecek olursak ödeme teknolojilerinin başında gelen VISA’da NFT pazarına dahil oldu ve yaklaşık 150.000 Dolara dişi karakterlerden Cryptopunk 7160’u satın aldı. Bu haberin çıkmasıyla birlikte de diğer karakterlere olan ilgi büyük artış gösterdi. Bu piksel karakterlerin geleceği, doğru bir yatırım olup olmadığı ise büyük bir soru işareti.

En popüler 3 NFT Projesi ve Cryptopunks
Telif hakkı © Larva Labs

NBA Top Shot

NBA alanına olan ilgi, NFT pazarının popülerliği ile birleştiğinde birçok kişinin dikkatini çekmeyi başardılar. NBA oyuncularının özel anlarını konu almaktadır. Paket şeklinde bulunan bu koleksiyonlar içerisinde oyuncunun 3 farklı özel anısını içermektedir. Satın alınan bu paketteki 3 farklı kart için satışı da yapılabiliyor.

Etkinliğe olan ilgi üst düzeyken katılımcı sayısından dolayı çoğu kişi beklediği paketi dahi alamadı. NBA Top Shot resmi sitesi üzerinden olacak etkinlikler ve etkinliklerin tarihi hakkında detaylı bilgiler de edinebilirsiniz.

En popüler 3 NFT Projesi ve NBA Top Shot

Axie Infinity

Axie Infinity, sanal evcil hayvan yetiştirilebilen blockchain tabanlı bir oyundur. Aynı zamanda bu evcil hayvanı kontrolünü sağlayabilir ya da takas edebilirsiniz. AXS coin son zamanlarda popülaritesini arttırdığı gibi genel itibariyle blockchain tabanlı oyunlarda sık sık kullanıcılar karşısına çıkmaya başladı. Pokemon’dan esinlenildiği belirtilen oyun bünyesinde NFT öğelerine ve arazilere de yer vermektedir. Axie Infinity ve AXS coin hakkında detaylı bilgi için AXS coin geleceği içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Axie Infinity, Ethereum üzerindeki en popüler NFT oyunlarından biri olarak da bilinmektedir. Bu popülerliğini kısa sürelerde arttırdığını göz önünde bulunduracak olursak ilerleyen süreçte nasıl bir ilerlemede bulunacağı yatırımcıları ve kullanıcıları tarafından merak konusu haline gelmektedir.

En popüler 3 NFT projesi ve Axie Infinity

En popüler 3 NFT projesi  gibi daha fazla içerik için bizleri İnstagram’da ve Telegram’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürelerde ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap