1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Ethereum Blockchain Bölünüyor! Ethereum Yazılımında Hata!

Ethereum Blockchain Bölünüyor! Ethereum Yazılımında Hata!
+ -

Ethereum yazılımında meydana gelen bir hatadan dolayı Ethereum blockchain bölünüyor. Ethereum blockchain kullanıcılarının %75’i tarafından kullanılan Geth istemcisinin eski bir sürümün de oluşan hatadan dolayı Ethereum blockchain’i bölüyor. Bu, Ethereum blockchain şu anda aynı anda iki zinciri işlediği anlamına gelir; bu, çözülmezse, potansiyel olarak çift harcama saldırısına neden olabilir.

Çift harcama saldırısı, aynı kripto para biriminin iki kez harcanması, esasen bir kripto para biriminin aynı sahte paraların olması gibi sahteye dönüştürülmesini ifade eder Kripto paranın şişirilmesi ve değerinin düşürülmesini de mümkün kılar. Hatayı düzeltmek için büyük çaplı bir çalışma başlatıldı.

Ethereum blockchain bölünüyor

Salı günü gerçekleşen Ethereum istemcisi Geth’e yapılan düzeltmeye rağmen, çoğu kullanıcı en son sürümü güncelleme yaparak kullanmaya başlamadı. Bu durum da Ethereum blockchain’nin bölünmesine neden oldu.

Ethereum ağına veri yazmak için kullandığı istemcisindeki bir hata, protokolde bir zincir bölünmesine neden oldu. Bu şekilde Ethereum blockchain’i bölünüyor. Ethereum blockchain’nin yaklaşık %54’ü artık istemeden ayrı bir paralel zincir olarak kendine veri yazıyor.

Ethereum Blockchain Bölünüyor! Geth Güncellenmesi Yayınlandı

Hata geçen hafta tespit edilmiş ve Hades Gamma adında güncelleme Salı gününden itibaren kullanıma açılmış olsa da bugünün zincir bölünmesi birçok kullanıcının henüz yazılımı güncellemediğini gösteriyor. Bu durumda Ethereum blockchain bölünüyor ve bölünmeye de devam edecek gibi duruyor.

Ethereum blockchain bölünüyor

İşin arkasındaki geliştirici ekip Go Ethereum, bugün yaptıkları açıklama ile sorunun daha önce duyurulan v1.10.8 sürümünde çözüldüğünü duyurdu. Eski sürümü kullananları tekrar güncelleme yapmaya çağırdılar. Aksi taktirde Ethereum blockchain bölünüyor.

Yaşanan Bölünme İlk Değil

Ethereum ağı geçmişte benzer bölünmelere maruz kaldı. Nisan ayında, ikinci en büyük Ethereum istemcisi olan Open Ethereum, yazılımın ağ ile senkronize edilmediği bir hatayla karşılaştı. Bu, bu istemciyi çalıştıran düğümlerin, hata düzeltilene kadar blockchain’i kullanamayacağı anlamına geliyordu.

Geth kullanıcıları önemli bir güncellemenin ardından düğümlerini tekrar güncelleyemediğinden, Ethereum Kasım 2020’de tekrar bölündü. Düğümlerin yazılım istemcilerini zamanında güncelleyememesinden kaynaklanan bu önceki zincir bölünmesi örneklerinin her birinde, kullanıcılar yazılımlarını başarıyla güncelledikten sonra sorun ortadan kalkmış idi. Bugün yaşanan olumsuzluğun da ortadan kalkması için kullanıcıları güncellemeyi yapmaları bekleniyor.

Bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürelerde ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap