1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Güney Kore’den Kripto Para Borsalarına Kötü Haber! 24 Kripto Para Borsasına Yasak Geliyor!

Güney Kore’den Kripto Para Borsalarına Kötü Haber! 24 Kripto Para Borsasına Yasak Geliyor!
+ -

Güney Kore’den kripto para borsalarına kötü haber geldi. Güney Kore kripto para borsalarının hizmet verebilmesi için bazı standartlar getirdi. Bu standartlara uymayan kripto para borsalarına Güney Kore’den Kötü haber geldi. Güney Kore’de 63 tane kripto para borsası aktif olarak hizmet vermektedir. Bu 63 borsa içinde yer alan 24 tane borsanın yeni uyumluluk gereksinimlerini karşılayamayacağı için bir ay gibi bir süre içinde kapatılması bekleniyor. Bu haber sitelerine Güney Kore’den kripto para borsalarına kötü haber başlığı altında düştü.

Güney Kore getirdiği standartların uygulanması için kripto para borsalarına eylül ayı sonuna kadar süre vermiş idi. Kripto para borsaları bu sürenin daha da uzatılmasını talep ederken Güney Kore hükümeti ise bu talebi reddediyor. Kripto para borsaları aldıkları ret cevabına rağmen taleplerini iletiyor. İki taraftan hangisinin galip geleceğini eylül aynının sonlarına doğru göreceğiz gibi.

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) geçtiğimiz günlerde yaptığı bir basın açıklamasıyla Güney Kore’deki toplam 63 kripto borsasından 24’ünün büyük olasılıkla bir aydan kısa bir süre içinde kapatılacağını duyurdu. Kapatılacak bu borsalar, bu yılın başlarında yürürlüğe giren bir yasanın parçası olan uyumluluk gereksinimlerine hazırlıklı değil ve verilen süreye kadar da hazır olmayacaklar gibi duruyor.

Güney Kore'den kripto para borsalarına kötü haber

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), Güney Kore’de faaliyet göstermeye devam etmek isteyen kripto para borsalarının Mali İstihbarat Birimi’ne (FIU) bir rapor hazırlamak ve sunmak için 24 Eylül’e kadar süre verdi.

Güney Kore’den Kripto Para Borsalarına Kötü Haber! İlk Adım Kullanıcı Güvenliği

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), basın açıklamasında ifade ettiği borsalar ilk şart olan Bilgi Sistemi Yönetim Sistemi (ISMS) sertifikası almayı yerine getiremedi. Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA) tarafından onaylanmış BGYS sertifikasına sahip olmak, bir borsanın kullanıcılarının bilgilerini korumak için başarılı bir sistem kurduğu anlamına gelir.

Güney Kore'den kripto para borsalarına kötü haber

Basın açıklamasında ifade edilen 24 borsa sertifika almak için İnternet ve Güvenlik Ajansına başvuruda bulunmadı. Son kayıt tarihi olan 24 eylüle de bir aydan az bir süre kaldı. Borsaların alacakları sertifikayı almaları ise ortalama olarak dört beş ay sürmektedir. Bu bağlamda başvuruda bulunmayan 24 borsanın 24 eylülden sonra Güney Kore’de hizmet dışı kalacağı çok yüksek bir ihtimal.

63 borsadan 21’i sertifikayı almayı başardı 18 borsanın ise hala incelemeleri devam etmektedir. Yapılan basın açıklamasında, incelemesi devam eden 18 borsanın sertifika almaya hak kazanamaması halinde 24 eylülden sonra hizmet veremeyeceğine de yer verildi.

Güney Kore’de Kripto Para Borsalarına Sıkı Denetim

Yeni düzenlemelere uyum konusunda borsalar için bir sonraki adım, kullanıcılarına gerçek adla para çekme ve mevduat banka hesapları sağlamak için bir banka sözleşmesini onaylamak olacak. Bu şart ile kullanıcıların, kripto ve fiat para arasında dönüştürmede gerçek adlarını kullanmalarını sağlayarak kara para aklama veya zimmete para geçirme gibi kripto işlemlerinde mali suç olasılığını ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu iki şartı yerine getiren kripto para borsaları gözden geçirilmesi için FIU’ya bir iş kayıt raporu sunabilecek.

FIU’ya rapor vermeyen borsaların ise her an kapanma ile karşı karşıya olduğu da ifade ediliyor. Böyle durumda kullanıcıların mağdur olmaması için gerekli önlemlerin de alınması için çalışmalar yürütülüyor.

Güney Kore'den kripto para borsalarına kötü haber

Güney Kore’den Kripto Para Borsalarına Kötü Haber! Borsalar Tedirgin

Güney Kore’den kripto para borsalarına kötü haber gelmesi ile birlikte Güney Kore’de hizmet veren kripto para borsaları tedirgin olmaya başladı. Borsalara yönelik bu sözde ölüm cezası olarak adlandırılan kurallar belirgin hale geldikçe, borsa yetkilileri FSC’ye karşı daha hararetli bir şekilde seslerini yükseltmeye başladılar.

Halkın İktidarı Partisi Sanal Varlık Özel Komitesi tarafından bu geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir toplantıda, milletvekilleri ve borsa temsilcileri yaklaşan son tarihten duydukları hayal kırıklığını dile getirdiler ve bu sürenin uzatılmasını istediler. Bu isteğe karşılık FSC yetkilisi kripto para borsalarına yeni düzenlemelere hazırlanmak için yeterli zaman verildiğini söyledi. Bu yaşanan gelişmeler Güney Kore’den kripto para borsalarına kötü haber başlığı altında kripto para yatırımcıları ile paylaşıldı.

Bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürelerde ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap