1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İtalya’da Kripto Para Düzenlemesi Çağrısı

İtalya’da Kripto Para Düzenlemesi Çağrısı
+ -

Bir makaleye göre, İtalya’da kripto para düzenlemesi için girişimlerin başladığı ifade ediliyor. İtalyan borsa düzenleyicisi Consob’un başkanı Paolo Savona, İtalya’da kripto para düzenlemesi olmadığı sürece kripto paraların yeni kaoslara ve borsa karışıklıklarına sebep olabileceğini ifade ediyor.

Dünyada birçok devlette ve merkez bankalarında neredeyse birinci gündem olan kripto paralar ve kripto para borsaları bir süre daha gündemde kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

italya'da kripto para düzenlemesi

İtalya’da kripto para düzenlemesi çağrısının yapılması, son zamanlarda kripto paralar ile ilgili olan haber akışlarına devletlerin ve merkez bankalarının da dahil olduğunu görüyoruz.

El Salvador’un bitcoin’i resmen tanıması, bu haberlerin ardından Hindistan’ın da bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıyacağı yönünde çıkan haberler, kripto paraların ve onlara gelecek düzenlemelerin uzun bir süre daha gündemleri meşgul edeceğinin gösteriyor.

Türkiye olarak kripto paralara diğer ülkelere kıyasla daha erken bir düzenleme ve vergilendirmek için hareket ettiğimizi de göz ardı edemeyiz.

Birçok yatırımcının doğrudan birçoğunun da dolaylı olarak ilgisini çeken kripto paralara yapılacak bir düzenleme, sadece ulusal olarak ilgi çekmiyor uluslararası olarak da yatırımcıların ilgisini çekiyor.

İtalya’da Kripto Para Düzenlemesi Kara Para Yüzünden Mi?

Consob’un başkanı Paolo Savona, yıllık bir rapor sunumunda yaptığı açıklamalar ile yeniden kripto paralar ile kara para aklanıyor söylemini gün yüzüne çıkardı.

Kripto paraların birçok yasadışı işte kullanıldığı iddia ediliyor. En güncel örnek olarak Amerika Birleşik Devletlerin de bir işletmenin bilgisayarlarının hacklenip fidye olarak on milyon dolar piyasa değerine sahip bitcoin talep edilmesi olarak gösterilebilir.

italya'da kripto para düzenlemesi

Savona’ya göre İtalya’da kripto para düzenlemesi olmadığı sürece, kripto paralar kara para aklamak için mükemmel birer araç. Konuşmasında ek olarak kripto paraların merkez bankalarının para politikalarını da engelleyebileceğini ifade ediyor.

Hollanda Kripto Para Düzenlemesi Yerine Yasakları Tercih Ediyor.

Hollanda’da merkezi planlama bürosu başkanı Pieter Hasekamp, Hollanda’da bitcoin ve diğer kripto paraların tamamen yasaklanmasını öneriyor. Bitcoin ve diğer paraların tamamen hükümet kontrolü dışında olduğunu ve bir kontrolün de olmayacağını iddia ederek yasaklanmaları gerektiğini savunuyor.

italya'da kripto para düzenlemesi

Bu önermenin gerçek olup olmayacağı henüz bilinmiyor lakin dünyada yaşanan gelişmelere bakınca tamamen yasaklamanın neredeyse imkânsız olduğunu ifade etmek doğru olur. Belli kısıtlamalara tabi tutulabilir lakin diğer dünya ülkelerinin bir bir tanımaya başladığı kripto paraları tamamen yasaklamak gerçek olabilecek bir durummuş gibi görünmüyor.

Pieter Hasekamp’in aksine Hollanda maliye bakanı Wopke Hoekstra, yasakların bir anlam ifade etmeyeceğini kripto para düzenlemesi yapılmasının daha etkili bir çözüm olacağını ifade ediyor.

Bizleri TELEGRAMDA takip ederek son dakika kripto haberlerini ve harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap