1. Ana Sayfa
  2. Nedir?

Kripto Para Cüzdanı Nedir? Kripto Para Cüzdanı Çeşitleri

Kripto Para Cüzdanı Nedir? Kripto Para Cüzdanı Çeşitleri
+ -

Son zamanlarda popülaritesini arttırmış kripto paralar beraberinde birçok kavramı da yatırımcılarla tanıştırmaktadır. Kripto para cüzdanları da yatırımcıların güvenlik açıklarını engellemelerinde yardımcı hizmetlerden biridir. Peki, kripto para cüzdanı nedir? Ve kripto para cüzdanı çeşitleri nelerdir?

Kripto paralar birçok yatırımcı için önemli yatırım çeşitlerinden olmaya başladı. Yapılan yatırımların da en güvenilir şekilde korunması, transferlerinin gerçekleştirilmesi birçok kişinin önemsediği alanların başında geliyor.

Kripto Para Cüzdanı Nedir

Kripto Para Cüzdanı Nedir? Kripto Para Cüzdanı Nasıl Kullanılır?

Kripto para cüzdanları genel itibariyle yazılım cüzdanlarından oluşmaktadır. Bunun başlıca sebeplerinden biri de kullanımının çok daha kolay olmasıdır. Fakat bir diğer cüzdan çeşidi olan donanım cüzdanları çok daha güvenilir bir kullanım imkânı sağlar. Her kripto para cüzdanı kullanım şekli farklı olduğu gibi güvenlik açısından da farklılıklar içerir.

Kripto Para Cüzdanı Çeşitleri

Kripto para cüzdanları son zamanlarda artan yatırımcılara eşdeğer olarak kullanımı da artış göstermektedir. Yazılım cüzdanları, donanım cüzdanları ve kağıt cüzdanlar olarak 3 farklı çeşidi bulunan bu cüzdanların her birinin avantajı olduğu gibi dezavantajları da bulunabilmektedir. Her birinin kendine has özellikleri ile de işlemlerde, alınan risklerde farklılık göstermektedir.

Yazılım Cüzdanları

Yazılım cüzdanları; web cüzdanlar, mobil cüzdanlar ve masaüstü cüzdanlar olmak üzere 3 farklı başlıkta incelenebilir. Her biri birbirinden farklı olup özellikleri ile de cezbetmektedir.

Web Cüzdanlar

Web cüzdanlar, en çok bilinen ve kullanılan cüzdan çeşitlerindendir. Bir program, donanım vs. gerekmeksizin kolay bir şekilde tarayıcılar sayesinde kripto para cüzdanlarına erişilebilir. Tarayıcı temelli cüzdanların yanında borsa cüzdanlarını da bu kategoride yer verebiliriz.

Ne kadar sıklıkla kullanılıyor olsa da güvenilir olduğu anlamına gelmez. Borsa cüzdanlarında tutulan kripto paraların tehlikesi; borsa sahibinin ya da borsanın güvenilirliği ile değişiklik göstermektedir. Thodex borsasında yaşananlar ise bu riske iyi bir örnek olmaktadır. Borsalar güvenilir olsa dahi hacklenme olaylarıyla karşılaşma durumlarında sakınca yaratabilirler. Kripto paralarınız borsalarda tutuluyorsa borsa hesaplarınızın güvenilirlik seçeneklerini en iyi şekilde yerine getirdiğinizden emin olun.

Mobil Cüzdanlar

QR kodları aracılığıyla kripto para alımı ya da gönderimi yapabileceğiniz mobil cüzdanlar sıklıkla kullanılan bir diğer cüzdan çeşitlerindendir. Masaüstü cüzdanlar bilgisayarlar için kullanılıyorken mobil cüzdanlar anlaşılacağı üzere akıllı telefonlarda kullanılmaktadır. Masaüstü cüzdanlarda da göreceğimiz belirli riskler aynı şekilde mobilde de geçerlidir. Marketten indirmiş olduğunuz uygulamalar, oyunlar zaman zaman virüslü ya da kötü niyetli uygulamalar olabiliyor bu yüzden bilinmedik uygulamaları indirmeyip temkinli hareket edilmelidir. Bu bir nebze de olsa riski azaltacaktır. Mobil cüzdanın şifrelenmesi, özel anahtarınızın yedeklenmesi gibi adımlar da bir diğer güvenlik artışına neden olacak işlemlerdir.

Mobil Cüzdan BTC
Masaüstü Cüzdanlar

Mobil cüzdanlarla benzerlik gösteren masaüstü cüzdanlar, bilgisayarlar üzerine indirilip belirli yazılımlar aracılığıyla kripto fonlarınızı yönetmenizi sağlamaktadır. Web cüzdanların güvenlik açıklarının önüne geçer ve fon kontrolünün hepsi tamamen yatırımcının elinde olur. Diğer birçok cüzdanda olduğu gibi masaüstü cüzdanlar yatırımcıya özel anahtar vermektedir. Bu anahtarın bulunduğu wallet klasörü ise şifrelenmeli ve en iyi şekilde korunduğuna emin olunmalıdır. Çünkü bulunduğumuz bu süreçte hacklenme gibi birtakım olaylar artış göstermektedir.

Masaüstü cüzdanların bulunduğu wallet klasörüne erişimin kaybolması ya da şifrenizin unutulması sonucunda tüm fonlarınızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden tüm cüzdan oluşumlarında temkinli olmaya özen göstermelisiniz. Wallet dosyalarınızın yedeklenmesi ve güvenilir bir şekilde saklanması da oluşabilecek risklerin önüne geçebilir. Bu gibi hizmetlerden faydalanırken detaylı bilgiler almaya odaklanın.

Donanım Cüzdanları

Bir diğer kripto para cüzdanı çeşitlerinden donanım cüzdanları çoğu insanın ilgisini çeken cüzdanlardandır. Diğer cüzdan çeşitlerine nazaran daha büyük ilgiye maruz kalmasının sebebi ise çok daha güvenilir olmasıdır. Fakat yazılım cüzdanlarından farklı olarak fizikidir ve markasına göre de fiyat farklılığı bulunmaktadır. Genel itibariyle 500 TL’den fazla olan bu cüzdanlar kripto fonlarınızı diğer cüzdanlara göre çok daha güvenli bir şekilde korunmasını sağlar.

Donanım cüzdanı almadan önce markasının iyi olduğuna ve o cüzdanın daha önce kullanılmadığına da emin olmalısınız. Güvenilir olan yerlerden satın almanız herhangi bir sorunla karşılaşmanızı da engelleyecektir.

Donanım Cüzdanları

Kağıt Cüzdanlar

Diğerlerine nazaran daha alışa gelmişin dışında olan ve daha az kullanılan kripto para cüzdan çeşitlerindendir. Özel anahtarın yer aldığı QR kodu ile birlikte açık bir adresin bulunduğu kağıtlardır. Diğer kripto para cüzdanlarından daha az kullanılmasındaki en önemli etmen ise daha korunaksız ve tehlikeli olmasıdır. Bu cüzdanları kullanan yatırımcılar büyük risk aldıklarını da bilmelidir. Risklerinin yanında büyük dezavantajları da bulunuyor. Kağıt cüzdanda bulunan fonu kısmi yani belirli bir miktarında işlem yapamaz, cüzdanda bulunan tüm bakiye ile gönderim yapılabilmesi işlevsiz ve sıkıntılı olmasını sağlamaktadır. Riskli, eskide kalmış ve işlevsiz bir cüzdan çeşidi olduğunu unutmayınız.

Kripto para cüzdanı nedir? Gibi konuların devamının gelmesini istiyorsanız yorumlarınızı bizlerle paylaşın. Aynı zamanda bizleri TELEGRAMDA takip ederek son dakika kripto haberlerini ve harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap