1. Ana Sayfa
  2. Analizler

Kripto Para Dünyasında Neler Oluyor? Son 1 Ayı İnceliyoruz!

Kripto Para Dünyasında Neler Oluyor? Son 1 Ayı İnceliyoruz!
+ -

Pandemi’nin başlaması ile popülerlik kazanan kripto paralar Mart 2020’den Mayıs 2021’e kadar bir çıkış sergiledi. İlk kez bu zaman kripto para dünyasında neler oluyor sorusu sorulmaya başlandı. 2021 Mayıs ayına geldiğimizde ise 60 bin dolar seviyelerin de olan kripto paraların öncüsü ve atası olarak adlandırılan bitcoin 30 bin dolar seviyelerine kadar geriledi.

kripto para dünyasında neler oluyor

Bu gerilemenin ana nedeni olarak gösterilen etmen ise kripto para madenciliğinin yüksek elektrik enerjisi tüketmesi ve bu tüketilen elektrik enerjisinin üretimi için kullanılan fosil yakıtların karbon emisyonunun artmasına neden olması idi.

Kripto Para Dünyasında Neler Oluyor ? Bitcoin Madenciliği ve Karbon Emisyon Savaşları !

Kripto para madenciliğinin ana merkezlerinden olan Çin’in madencilik faaliyetlerini kısıtlayacağı ve yasaklayacağı haberlerinin çıkmasının ardından kripto para piyasaların da ciddi bir düşüş görüldü. Bu düşüş kripto paralar da yatırım yapan yatırımcılara bir kez daha kripto para dünyasında neler oluyor sorusunu sordurdu.

kripto para dünyasında neler oluyor

Çin’in bitcoin madenciliği faaliyetlerine, sınır koyması hatta kapatmasının asıl sebebinin ülke ve özerk eyaletler olarak karbon emisyon değerlerinin normalden fazla olması ve bu değeri düşürmek için hareket ettikleri ifade ediliyor. Hal böyle olunca, bitcoin madenciliği de bir hayli fazla enerji tüketimi ile göze batan ilk unsur oluyor.

Elon Musk’ın Bitcoin İlişkisi !

Kripto para dünyasında neler oluyor sorusunun bence en kritik konu başlığı. Elon Musk’ın tutarsız hareketleri birçok yatırımcıya yaka silktirdi. Elon Musk’ın şirketi olan Tesla bundan önce 1,5 milyar dolarlık bitcoin aldığını duyurmuş ve bu haberi duyurması ile bitcoin de yedi sekiz bin dolarlık bir fiyat artışı yaşanmış idi.

kripto para dünyasında neler oluyor

Yatırımcılar için fiyat artışı olduğu için iyi niyetli olarak adlandırılan Elon Musk sonradan yapacağı hamleler ile birçok yatırımcı tarafından piyasaları manipüle etmek ile suçlanacak idi.

Elon Musk çin’in kripto para madenciliğini yasaklayacağı haberlerinin ardından bitcoin çevreci değil tarzında bir twit atarak düşene bir tekme de ben vururum der gibi düşen bitcoin fiyatının daha sert çakılmasına sebep oldu.

Yapılan bunca manipülasyonun ardından madenciler ile görüştüm yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanacaklar daha çevreci bir bitcoin madenciliği yapılacak tarzında söylemleri yatırımcılar tarafından hoş karşılanmadı.

Teknik analistlere göre Musk öenmli destek direnç noktalarında olumlu veya olumsuz haberler ile Bitcoin ve diğer kripto paraların bir doğrultuda kalmasını sağlıyor.

Kripto Piyasalarında El Salvador Rüzgârı.

El Salvador ülke başkanı beklenmeyecek bir şekilde bitcoin’i rezerv para olarak kullanacaklarını ve devlet hazinesine de 150 milyon dolarlık bir bitcoin alımı yaptıklarını ifade etti.

kripto para dünyasında neler oluyor

Bu gelişmelere ek olarak El Salvador’a 3 bitcoin yatırım yapan kişilere de anında vatandaşlık verilmesi önerisinin de meclise sunulacağı ifade edildi. Ayrıca El Salvador da volkan enerjisi ile bitcoin madenciliğinin de yapılacağını ifade eden başkan kripto madenciliği faaliyetleri yürüten şirketlerin yeni gözdesi olmayı hedefliyor.

Bu haber akışı ile kripto para dünyasında neler oluyor sorusu daha çok sorulacak gibi görünüyor.

Bizleri TELEGRAMDA takip ederek son dakika kripto haberlerini ve harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap