1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Kripto Para Madenciliği İçin Yeşil Enerji

Kripto Para Madenciliği İçin Yeşil Enerji

kripto para madenciliği için yeşil enerji

Kripto para madenciliği için yeşil enerji kullanımı, yaşanan son olumsuz madencilik durumlarından dolayı artışa geçti. Bitcoin madencilik konseyi yayınladığı raporda kripto para madenciliği için yeşil enerji kullanımı için bir rapor hazırladı.

Bitcoin madencilik konseyinin hazırladığı raporda, yer alan bulgular kripto para madenciliği için umut verici görünüyor. Raporda bahsedilen sayılara göre kripto para madenciliği için harcanan elektrik enerjisinin yenilenebilir enerjiden elde edilen payı 2021’in ilk ve ikinci çeyreğinde %53 seviyelerinde bir artış gösterdiği ifade ediliyor.

kripto para madenciliği için yeşil enerji

2021 de yaşanan bu gelişme ile genele baktığımız zaman, kripto para madenciliğin de kullanılan enerjinin %67’si yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanıyor. Bu sayılara göre kripto para madenciliği için çevreci değil gibi ifadelerin de yakın bir gelecekte tamamen tarih olması mümkün.

Raporda yer alan diğer bilgilere göre, kripto para madenciliği için kullanılan enerji dünya toplamının %0.007’sine tekabül ediyor. Buna ek olarak Bitcoin madenciliği için harcanan enerjinin de %57’si yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmaktadır.

Kripto Para Madenciliği İçin Yeşil Enerji Raporu Bilimsel Mi?

Kripto para madenciliği için yeşil enerji kullanımına yönelik internet üzerinden üç soruluk bir anket çalışması yapılarak, elde edilen verilerin örnek boyutu ve hata payları bilinmiyor.

Elon Musk’ın Bitcoin çevreci değil diye twit atmasının ardından, bir çöküş yaşayan ve toparlanma hareketleri yapsa da istenilen çıkışı yakalayamayan Bitcoin, madencilik konseyi tarafından açıklanan verilerin ardından, yeni bir çıkış başlatacak mı merak konusu oluyor.

kripto para madenciliği için yeşil enerji

Kripto para madenciliği için yeşil enerji kullanımının artışı hem madencilik faaliyetler için hem de bu alanda alım satım yapan kripto para yatırımcıları için yeni bir umut ışığı olarak görünüyor.

Çin’in baskıları ardından bir göç hareketi başlatan kripto para madencileri, yeni sorunlar ile karşılaşmamak için kripto para madenciliği için yeşil enerji kullanılan bölgeleri hedefliyor.

Kripto Para Madenciliği İçin Yeşil Enerji Çin’in Tutumunu Değişir Mi?

Çin’in kripto para madenciliği tutumunun ardından diğer ülkeler çeşitli vaatler ile kripto para madencilerini kendilerine çekmek istiyor. Miami, nükleer enerjiden ürettiği elektrik enerjisi ile kripto para madencilerini kendine çekmek istiyor. Paraguay ise ucuz hidroelektrik gücü ile kripto para madenciliği için yeşil enerji sağlamayı vaat ederek, kripto para madencilerini etkilemek istiyor. El Salvador ise volkan enerjisinden üreteceği elektrik ile yine kripto para madenciliği için yeşil enerji söylemi ile madenciler etkilemeye çalışıyor.

kripto para madenciliği için yeşil enerji

Bütün bu etkileme çalışmalarına rağmen kripto para madencileri Çin’e daha yakın ülkeleri hedefliyorlar. Bu konuda eli en güçlü devlet Kazakistan olarak karşımıza çıkıyor.  

Bizleri TELEGRAMDA takip ederek son dakika kripto haberlerini ve harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba ben Bahadır Bektaş. Kriptonat sitesinin bir diğer yöneticisiyim. İlgi duyduğum kripto paralar ve teknolojileri hakkında araştırıp öğrendiklerimi siz değerli okurlarımız ile paylaşıyorum.

Yorum Yap