1. Ana Sayfa
  2. Rehber

Kripto para piyasalarındaki indikatörler ve kullanımları

Kripto para piyasalarındaki indikatörler ve kullanımları
+ -

Son zamanların kripto para çılgınlığı hız kesmeden devam ediyor. 19 Mayıs’tan bu yana yaşanan düşüşler, kripto para piyasalarında yeni senaryoların ve spekülasyonların oluşmasında etkili hale geliyor. Tüm bu spekülasyonların ise arka arkaya gelmesi yerini büyük satış baskılarına bırakıyor. Kripto para piyasası yatırımcı ile buluştuğu ilk andan beri riski bünyesinde barındırmaktadır. Bu yüzden yatırımcının da bu riski en iyi şekilde yönetmesi gerekiyor. Kripto para piyasalarındaki indikatörler ve kullanımları da yatırımcının imdadına yetişen faktörlerden sadece biri olmakta.

Son zamanlarda herkesin gördüğü gibi teknik analiz ve temel analiz de bir yere kadar etki ediyor. Kısa vadede bir kripto para biriminin gidişatını kestirmek zorken son olaylarla birlikte çok daha zor bir hal aldı. Büyük bir networke sahip kişilerin spekülasyon yaratması, ülkelerin sanal paralara karşı tutumu ve bu tutumları ile alakalı gerçekleştirdiği birtakım hareketler teknik analiz ile temel analizi etkisiz bırakabiliyor. Elbette bu teknik analizin önemsiz olduğu anlamına gelmiyor.

Kripto para piyasalarındaki indikatörler

Kripto Para Piyasalarında Sıklıkla Kullanılan İndikatörler Nelerdir?

Göreli Güç Indeksi (RSI) İndikatörü

İndikatörlerin başında gelen ve teknik analizin de önemli bir parçası diyebileceğimiz Relative Strength Index Türkçesi göreli güç indeksi anlamına gelir ve RSI olarak da bilinmektedir. 1978 yılında J. Welles Wilder’ın bulduğu bu indikatör fiyat hareketlerinin büyüklüğünü öğrenebilmekte sık sık kullanılmaktadır. Stochastic göstergesinin de kullanıldığı aşırı alış ve satış bölgeleri hakkında fikir edinilmesinde yardımcı olmakta. RSI zaman aralığının değiştirilmesi ile alım ve satım sinyalleri arttırılabilir ya da azaltılabilir.

RSI indikatöründe 0 ve 100 arası değerler mevcuttur. Bu değerlerde 70 ve 30 kritik rol oynamaktadır. 70 seviyesinin üstü aşırı alış bölgesi, 30 seviyesinin altı da aşırı satış bölgesi olarak nitelendirilmektedir. Bir kripto para biriminin RSI değeri 80 ya da 85 gibi değerlere sahipse bu doyum noktasına ulaşıldığı ve düzeltmenin gelebileceği hakkında bilgi vermektedir. Elbette belirtilen örnekteki değerlerin olmasına rağmen yükselişlerin devam edebildiği de görülebiliyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri de güncel bir haberin gündem olması ya da buna benzer ekstra durumlardan kaynaklı ters tepmelerin yaşanmasıdır. Birçok indikatörde de olduğu gibi RSI tek başına kullanılması tavsiye edilmemektedir. RSI ile birlikte farklı indikatörlerden de faydalanılmalıdır, böylece yatırımcının alacağı yanlış sinyaller çok daha az olacaktır.

Göreli Güç Indeksi (RSI) İndikatörü

Hareketli Ortalama Mesafesi (MACD) İndikatörü

Popüler indikatörlerden biri olan hareketli ortalama yani birçok kişinin bildiği MACD trend yönü ve süresi hakkında görüş sağlamaktadır. MACD’ı bu kadar popüler ve bilgilendirici yapan şey ise iki farklı göstergeden faydalanmasıdır. Farklı uzunluklara sahip iki hareketli ortalama kullanır. 1970’lerde Gerald Appel, MACD çizgisini oluşturdu. Zamanla kendini geliştiren bu indikatörde 3 farklı bileşen bulunuyor. Bunlar;

  • MACD Hattı
  • Sinyal Hattı
  • MACD Histogramı

Yatırımcıdan yatırımcıya değişse de genel itibariyle kısa vade 12 gün, uzun vade ise 26 gün olarak kullanılır. Bu iki hareketli ortalamadan kısa vadeli olan belirlemiş olduğumuz uzun vadeden çıkarılır. Bu da 12-26 demek oluyor. Elde edilen sonuç sayesinde tek bir grafik çizgisi elde edilir. Bu çizgiye de MACD çizgisi denir.

Bizleri Telegramda takip ederek birçok haberden ilk siz haberdar olun.

MACD çizgisinin pozitif olması yükselişi anlamına gelir. Bunun için kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerinde olması gerekmektedir. Aksi durumda ise MACD çizgisi negatif bölgededir yani düşer. Ancak yatırımcı şunu da bilmelidir ki MACD ile analiz yaparken, yapılan analizin daha güvenilir olması açısından MACD indikatörü ile birlikte diğer indikatörlerden RSI ya da trend çizgisi de kullanılmalıdır. Trend çizgisi kullanılmadığı sürece yanlış sinyal verebilir.

Hareketli Ortalama Mesafesi (MACD) İndikatörü

Bollinger Bantları (BOLL) İndikatörü

Adını John Bollinger’in soyadından alan bu indikatör 1980 yıllarında geliştirilmiş ve aşırı alış, aşırı satış alanlarında bizleri bilgilendirmektedir. Volatilite arttığında bollinger bantlarının genişlediğini, volatilitenin azalması ile de bollinger bantlarının daraldığını görüyoruz. Bollinger bantlarının genişlemesi ise kazançların ya da zararların büyük oranda olduğuna işarettir. Bollinger bantlarının daralması piyasanın belirsiz bir döneme girdiğinin belirtisi olabilmektedir.

Bollinger Bantları (BOLL) İndikatörü

Stochastic (STO) İndikatörü

Stochastic kripto para piyasasındaki indikatörlerin bir diğeridir. Sıklıkla kullanılmasındaki etmen ise aşırı alım ve aşırı satış bölgelerinin tespitinde yardımcı olmaktadır. Stochastic (STO) indikatör RSI’da olduğu gibi 0-100 değerler sahiptir. Bu değerlerden ise 20 alt sınır, 80 üst sınır belirlenerekten kritik alanlar belirtilmiştir. Gösterge 20’nin altında ise aşırı satım, 80 üstünde ise aşırı alım noktası olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda 20’nin altında %K, %D’yi yukarı keserse alış sinyali olarak görülebilir. 80 değerinin üzerinde %K, %D’yi aşağı keserse de satış sinyali olarak algılanmaktadır.

Diğer indikatörlerde de olduğu gibi her zaman kesin sonuçlar alınamadığı gibi ters tepen durumlarla da karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarla tek bir göstergeye bel bağlanmamalı, tüm bu göstergelerin her zaman mucize yaratmadığını bilmeliyiz. Diğer indikatörlerden faydalanmak ise riskin azaltılmasında ve teknik analizin en doğru şekilde yapılabilmesinde yardımcı olmaktadır. Böylece hatalı sinyaller filtrelenmiş olur ve olumsuz durumlar daha aza indirgenir.

Stochastic (STO) İndikatörü


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap