1. Ana Sayfa
  2. Nedir?

Kripto Sektöründeki Değişim: Akıllı Sözleşmeler

Kripto Sektöründeki Değişim: Akıllı Sözleşmeler
+ -

Kripto para sektörü 2013 yılından beri gelişim göstermekte, bünyesine farklı teknolojiler, farklı varlıklar ve yatırımcılar katmaya devam etmektedir. Durum böyle olunca gelişim birçok kişi için de benimsenebilir hal almaktadır. Kripto sektöründeki değişim: akıllı sözleşmeler bunlardan sadece birisidir. Peki, akıllı sözleşmelerin kripto sektöründeki güç dengesine nasıl bir etkisi bulunuyor? ve Akıllı sözleşme nedir? gelin hep beraber bir göz atalım.

Smart Contract yani akıllı sözleşmeler, bünyesinde bulundurduğu alıcı ve satıcının arasındaki sözleşmeyi kod satırlarına dökülmesidir. Bu kodlar, anlaşmalar merkezi olmayan bir blok zinciri ağında yer almaktadır. Merkezi otoriteden uzak, bir uygulama ya da yasal sisteme ihtiyaç duymaksızın işlemlerin ve anlaşmaların yürütülmesinde rol oynamaktadır.

Kripto Sektöründeki Değişim: Akıllı Sözleşmeler

Kripto Sektöründeki Değişim: Akıllı Sözleşme Nedir? Avantajı Neler?

Akıllı sözleşmeleri bünyesine katan birçok kripto para birimi daha iyi performans gösterdiği başlarda görüldü ve ardından çok daha fazla coin bu girişimlere adım atmaya da başladı. Akıllı sözleşmelerle gelişen ve büyüme gösteren DeFi platformları gelecekte nasıl şekilleneceği, alacağı verim ise merak uyandırıyor. Akıllı sözleşmelerin Bitcoin’in de öncesinde ortaya atıldığı ise birçok kullanıcının bilmediği bilgilerdendir. Bu fikri ortaya atan kişi de Nick Szabo’dur. Szabo aynı zamanda akıllı sözleşmeleri, bir sözleşmenin şartlarını yerine getiren bilgisayarlı işlem protokolleri olarak da tanımlamakta.

Elbette akıllı sözleşmeler kodlardan ibaret olduğundan ve kodlamalardaki bilgilerin teknolojik-yasal sorunu ortaya çıkarmaktadır. Bu da ortaya zaman kavramını çıkarmaktadır. Zamanla akıllı sözleşmelerin eskisine nazaran daha “akıllı” olduğunu da görebilmemiz mümkün. Özellikle de yasal ve akıllı sözleşmelerin birbirleri ile birleşik hareket ettiği görülebilir. Akıllı sözleşmeleri destekleyen bazı kripto para birimlerine göz atacak olursak;

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum (ETH)
  • Cardano (ADA)
  • Tezos (XTZ)

Günümüzün popüler yatırımlarından biri haline gelen kripto paralar geleceği gibi geçmişi de merak uyandırmakta ve her geçen gün önemini arttırmaktadır. Akıllı sözleşmelerini bünyesine katan birçok kripto para birimi için avantajının bulunduğu gibi dezavantaj da sunduğu aşikâr.

Merkeziyetsizliği ortaya çıkaran teknoloji sözleşmenin kodlara dayalı bir güveni ortaya çıkarıyor. Kodlarda oluşabilecek bir hata hacklenebilme ihtimalini barındırmaktadır ki bu hacklenme olaylarının örneği de mevcuttur.

Kripto Sektöründeki Değişim: Akıllı Sözleşmeler

Kripto Sektöründeki Değişim: Akıllı Sözleşmeler gibi içerikler için bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürelerde ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap