1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Litecoin Nedir ? Litecoin Detaylı Rehber 2021

Litecoin Nedir ? Litecoin Detaylı Rehber 2021

Litecoin nedir

Geçmişi uzun yıllara dayanan ve Bitcoin’in kardeşi olarak duyduğumuz Litecoin nedir ? 2011 yılında Google’nin eski mühendisi Charlie Lee tarafından piyasaya sürülmüştür. Üretim aşamasında Bitcoin’in kendisinden ve açık kaynak kodlarından esinlenen LTC için Bitcoin’in kardeşi de denmektedir. Amaç olarak Bitcoin’den daha hızlı bir işlem yapmayı hedeflemiştir. BTC’nin açıklarını Litecoin’de gidermeye çalışarak aslında başarılı da olmuş diyebiliriz.

Litecoin Nedir ? Litecoin Yorum

Çoğu kripto varlık gibi merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan LTC aynı zamanda açık kaynak kodludur. Tarihi uzun yıllara dayanmasıyla birlikte adından fazlasıyla söz ettirmiştir. İlk Altcoin olması sebebiyle çok önemli bir yere sahiptir. Eski ve ilk kripto varlıklardan biri olması sebebiyle kendisine bu piyasanın gümüşü gibi benzetmelerde bulunmuşlardır. BTC’ye göre daha hızlı ve ucuz olması sebebiyle kullanışlı ve popüler bir varlıktır.

Litecoin’in işlem süreleri ve teknolojisi bakımından önemli bir kripto varlık olarak görüyorum. Piyasa değeri ve hacim olarak yüksek sıralarda bulunmasıyla yatırımcıların pek ilgi odağı haline gelmiş durumda.

Litecoin nedir

Litecoin Madenciliği

Solo Madencilik:

Bitcoin ile bu kadar benzer olan bir kripto varlığın madenciliği de benziyor demek isterdim ama bazı farklılıklar bulunmakta. Litecoin madenciliği, solo ve havuz sistemi olmak üzere 2 şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Solo, tüm donanım parçalarını ve işlem adımlarını kendi başınıza gerçekleştirdiğiniz bir sistem olduğunu söyleyebilirim. Solo olmanın bir avantajı ise bütün ödülleri havuz sistemi gibi bölüşmek zorunda kalmayıp sizin alabiliyor olmanızdır. Bunu masrafları ödeyecek gücü ve sermayesi olmayanlar (Donanım masrafları, elektrik masrafları) kişiler havuz sistemini tercih edebilir.

Havuz Madencilik:

Havuz madenciliği sisteminde donanımsal ve elektrik bakımından masrafları diğer madenciler ile paylaşıyorsunuz. Masrafları diğer kullanıcılar ile bölüştüğünüz için Solo sisteme göre daha hesaplıdır ama bazı farklılıklar bulunmakta. Havuz sistemine katılabilmek için belli bir ödeme yapmanız gerekiyor ve kazandığınız ödül ise aranızda bölüşülmekte.

Peki neden bu sistem tercih ediliyor ? Havuz sisteminde ödül kazanma olasılığı çok daha yüksektir. Solo olduğunuzu düşünün sizin bilgisayarınız gücü ile havuz sistemindeki yüzlerce kullanıcın bilgisayar gücü bir değildir. Bu yüzden havuz sisteminde ödül kazanabilme olasılığı daha yüksek fakat dediğim gibi eşit miktarda bölüşülmektedir.

Litecoin madenciliği yapmak istiyorsanız detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Litecoin Madenciliği

Litecoin Fiyat

Uzun yıllardır piyasa olan ve ilk altcoin olma özelliği taşıyan Litecoin sınırlı bir varlıktır. Toplam arzı 66,752,415 olan bu kripto para piyasa değeri ₺105,229,977,478 olarak 14. sırada yer almaktadır. Litecoin fiyatı şu sıralar 184 dolar civarlarında fiyatlanmaktadır.

Litecoin Nedir ve Nasıl Alınır ?

Litecoin teknolojisi öğrenmek ve hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak içi resmi sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Litecoin almak istiyorsanız her hangi bir yerel ya da yabancı kripto para borsasından, teknik bilgi gerekmeksizin, 7/24 bir şekilde Litecoin alabilirsiniz. Türk lirası ile kolay bir şekilde LTC alabileceğiniz yerel borsalar bulunmaktadır.

Bizleri TELEGRAM üzerinden takip ederek en kısa sürede, güncel haberlerden haberdar olabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba ben İsmail Bora. Kriptonat sitesinin bir diğer yöneticisiyim. Uzun zamandır ilgim olan ekonomi, borsa ve kripto ile ilgili bilgilerimi ve araştırmalarımı siz değerli kullanıcılarımız ile paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap