1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Matic Coin Nedir? Polygon (MATIC) Detaylı Rehber 2021

Matic Coin Nedir? Polygon (MATIC) Detaylı Rehber 2021

Matic Coin nedir ?

Bugün önemli bir kripto varlık olan, son zamanlarda yaşadığı yükselişler vesilesiyle bir hayli adından söz ettiren Matic Coin’i inceleyeceğiz. Peki Matic Coin nedir ?

Polygon (Matic) 2017 yılında geliştiriciler tarafından merkeziyetsiz bir yapıda piyasaya sürülmüştür. Eski adı Matic Network olan bu kripto varlık geçtiğimizi haftalarda ciddi yükselişler yaşadı. Bu projenin asıl amacı Ethereum’daki büyük sorunları çözmeyi hedefler. Ethereum ağını güncellemek yerine ölçeklenebilir bir hale getirmeyi hedefleyen Matic, ağdaki işlemlerde olabilecek karmaşıklıkları da en aza indirmeye çalışır.

Polygon’un Ethereum’u ölçeklendirme gibi bir amacı olsa da aslında bütün blokzincir sorunları ve ölçeklenme sorunlarını düzeltmeyi hedefliyor. Ağlar arasında kolay iletişim, yüksek güvenilirlik gibi amaçlar edinip buna uygun bir sistem tasarlamayı planlamaktadırlar. 4 farklı katmandan oluşan Matic, bunları destekler niteliktedir.

Pos Chain Katmanı: Polygon tabanlı uygulamaların güvenliğini üst seviyeye çıkarabilmek için PoS (Hisse ispatı) kullanırlar.

ZK Roll-Up: Bilgi ispatına gerek kalmadan ağ dışındaki tüm ölçeklenebilirlik sorunlarını çözer. Kayıtları ise Ethereum ağında depolar.

Plazma Zincirleri: Sistem içerisinde kripto para transferlerinin sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi için köprüler tasarlar.

Optimistik Roll-Up: İşlemlerin hızlı ve güvenilir bir şekilde anında gerçekleştirilmesine olanak sağlar.

Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan Polygon, aynı zamanda düşük ücretler ve hızlı işlemlerin var olmasına yardım eder. Sistemin güvenliğini ve hızlılığını sağlamak için PoS kullanırlar. İşlemleri Ethereum ağına da dahil ederek Matic yan zincirlerinin çok daha fazla işlem yapabilmesini sağlar. Bu sayede Matic coin geleceğinin güçlü olabileceğini söyleyebiliriz.

Polygon (Matic) projesi ve şirketi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Matic Coin Yorum

Matic Coin Geleceği

Ethereum’un ana ağını kullanan ve onun ölçeklenebilir olmasını hedefleyen Matic coin’in geleceğinin parlak ve teknolojisinin güçlü olduğunu söylemek mümkün. Hızlı işlem, düşük ücret ve üst düzey güvenlik gibi prensipleri benimsemeleri onları bir adım öne çıkarmış gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde 4-5 kat kadar artan Matic coin ile de bunu görmüş olabiliriz.

Matic’in yan zincirlerini de kullanan ve bu teknolojiyi benimsemeleri çok önemli gözüküyor. Tek bir zincirde 60-70 milyona yakın işlem yapabilmeleri ve milyonlarca işlemi kaldırabilecek bir sisteme sahip olmaları teknolojinin gücünü destekler nitelikte. Güvenlik açısından kuşkuları olanlar için ise PoS sistemi büyük bir nimet görevi görmekte.

Ethereum gibi büyük bir blokzincir teknolojisinin Polygon’a gerçekten ihtiyacı var. Ethereum’un ölçeklenebilirlik olmasını desteklemesi, belkide bu günlere kadar güçlü bir şekilde gelmesini sağladı. Polygon (Matic), ETH için çok önemli bir konumda bulunuyor.

Matic Coin Yorum

Blokzincir teknolojilerine ve özellikle Ethereum gibi büyük bir projete ölçeklenebilirlik hizmeti sunması Polygon’u diğer kripto varlıklardan bir adım öne taşıyor diyebiliriz. Ethereum gibi en büyük 2. kripto varlığın Polygon’a ihtiyaç duyması önemli bir kriter. Hızlı işlem, düşük ücret ve üst düzey güvenlik gibi hizmetleri sağlamaları sayesinde yatırımcıları kendilerine çekebilmiş gibiler.

Merkeziyetsiz bir blokzincir olduğu gibi madenciliği de yapılamamaktadır. Şirket ve proje kurucuları tarafından 10,000,000,000 arz ile piyasaya sürülen ve gün geçtikçe dolaşıma sunulan bu varlığın sınırlı olması da önemli bir kriter diyebiliriz. yan zincir teknolojisi ile birçok işlem yükünü sırtlayabilecek kapasiteye sahip olmaları Polygon (Matic)’u bir adım öne taşımakta.

Teknolojisinin ve geleceğinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz aylarda yaşadığı büyük yükselişler ile bundan sonra yatırımcılar tarafından daha popüler ve daha çok göz önünde bulundurulup dikkat edilecek bir varlık olduğunu düşünüyorum.

Matic Coin Geleceği

Matic Coin Fiyatı

Geçtiğimiz haftalarda büyük yükselişlerine şahit olduğumuz Matic Coin, bu dönemlerde yatırımcılar tarafından bir hayli popüler kripto paraların başında geliyor. Piyasa değeri $8,655,048,044 olan Polygon en yüksek hacme sahip 17. kripto para durumunda. Geçtiğimiz haftalarda çok kısa bir sürede 0,40 dolarlardan 2 dolar üzerine kadar yükselen Matic, yatırımcılarını pek mutlu etmiş durumda. 10,000,000,000 ile kısıtlı bir arza sahip olması belki de ileride daha da değerli olabileceğini gösteriyor. Polygon (Matic Coin) şu sıralar 1-2 ay önce 4-5 kat artsa da şu sıralar 1,40 dolar civarında fiyatlanmaktadır.

Matic Coin Nedir ve Nasıl Alınır ?

Matic Coin almak istiyorsanız her hangi bir yerel ya da yabancı kripto para borsasından, teknik bilgi gerekmeksizin, 7/24 bir şekilde Polygon (Matic) alabilirsiniz. Türk lirası ile kolay bir şekilde Matic coin alabileceğiniz yerel borsalar bulunmaktadır

Bizleri TELEGRAM üzerinden takip ederek en kısa sürede, güncel haberlerden haberdar olabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba ben İsmail Bora. Kriptonat sitesinin bir diğer yöneticisiyim. Uzun zamandır ilgim olan ekonomi, borsa ve kripto ile ilgili bilgilerimi ve araştırmalarımı siz değerli kullanıcılarımız ile paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap