1. Ana Sayfa
  2. Rehber

MetaMask Cüzdan İncelemesi 2021 – MetaMask Kullanımı

MetaMask Cüzdan İncelemesi 2021 – MetaMask Kullanımı
+ -

Bu içeriğimiz de MetaMask cüzdan incelemesi ile karşınızdayız. Kripto paralara ilgi duyan veya bu alanda alım satım yapan birçok kişinin duyduğu bir şeydir MetaMask cüzdan. Kısaca tanımlamak gerekir ise basit, özellik dolu bir kripto para cüzdanı olarak adlandırabiliriz.

MetaMask cüzdan, kripto paralar ile işlem yapanlar için velinimet gibi bir şey. Çünkü MetaMask merkezi borsalar ve merkeziyetsiz borsalar arasında yer alarak bir geçit olarak görev yapmaktadır. En İyi Merkeziyetsiz Borsalar yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

MetaMask cüzdan incelemesi ve MetaMask kullanımı kripto paralara da yatırım yapan kullanıcılar için oldukça popüler bir başlık. Kripto para alanına neredeyse her gün yeni bir kullanıcı dahil olduğunu varsayar isek uzun sürede popüler bir başlık olarak kalacaktır.

MetaMask Nedir? – MetaMask Cüzdan İncelemesi

MetaMask cüzdan, Chrome, Brave, Edge, ve Firefox’ta kullanılan Ethereum tabanlı bir tarayıcı uzantısıdır. Bu tarayıcıları Ethereum blok zincir ağına bağlayarak belirlenen belirteçler de anahtarları saklamanızı sağlar. Ek olarak Coinbase ve ShapeShift ile oratklığı bulunuyor. Bu ortaklığın sonucunda ise bu iki borsadan direkt olarak Ethereum satın almaya ve ERC-20 altyapısına sahip kripto paraları almanıza olanak sağlıyor. Cüzdan ile işlem yapacak kişilerin Ethereum ve ERC20 altyapısına sahip kripto paralarını saklamasını sağlar. Bütün bunlara ek olarak da kullanıcıların merkeziyetsiz borsalar ile de etkileşime geçmelerini sağlamaktadır.

MetaMask Cüzdan İncelemesi

MetMask cüzdan incelemesi yaparken dikkatimizi çeken bir diğer nokta ise MetaMask cüzdanın açık kaynak kodlu olmasıdır. Twitter’da 240 bine yakın bir takipçi kitlesi de mevcuttur. Bu yönden bakıldığı zaman da aylık olarak 1-2 milyona yakın aktif kullanıcıya da ev sahipliği yapmaktadır. Kullanıcı sayısına baktığımıza zaman MetaMask, Ethereum topluluğunun önemli bir parçasıdır.

MetaMask Güvenli Mi?

MetaMask güvenli mi? MetaMask güvenilir mi? Tarzında birçok soru kullanıcıların aklına geliyordur. Bu yazımızda bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız. Özellikle tarayıcı üzerinde çalışması yeni kullanıcıların akıllarında bir başka soru işareti olarak kalıyor. Tarayıcıların özel anahtarlarınıza erişeme izni olmasa da gizlilik odaklı kripto meraklısı kullanıcı profili söz konusu olduğunda tam olarak en iyi itibara sahip olmayan iki şirket olan Google ve Mozilla gibi tarayıcılarda bir cüzdan kullanmak çeşitli şüphelere neden oluyor.

Bir diğer güvenlik konusu ise doğası gereği MetaMask’ın çevrimiçi bir cüzdan olduğu gerçeğidir. İnternete bağlı olması, bilgisayar korsanlarına ve saldırılara karşı çevrimdışı cüzdanlar kadar güvenli olmadığını ve gelecek saldırılara karşı savunmasız olduğu anlamına gelir. Bu savunmasız anlamı tamamıyla güvenlik önlemi yok demek değildir. Çeşitli güvenlik önlemleri ile gelecek saldırılara karşı koyacak durumdadır. Ancak çevrimiçi saldırılara karşı savunması olan iyi gizlenmiş bir donanım cüzdanıyla karşılaştırıldığında, bu, güvenlik bilincine sahip kişiler için bir risk olarak kafaları kurcalıyor.

En can alıcı ve dikkat edilmesi gereken nokta. Kötü niyetli tarayıcı uzantılarının, dikkatsiz kullanıcıları kimlik avı saldırılarına çekmek için MetaMask’ı taklit ettiği bilinmektedir. Uzantıları indirirken çok dikkatli olun ve bunları indirmek için kullandığınız URL’nin gerçek olup olmadığını kontrol edin.

MetaMask Kurulumu

MetaMask kurulumu için gerekli olan ilk şey MetaMask nedir başlığı altında yer verdiğimiz uyumlu tarayıcılardan birinin cihazınızda kurulu olmasıdır. Bundan sonraki adım ise tarayıcınızın web mağazasında yer alan MetaMask uzantısını yüklemenizdir. Bu işlemleri yaptıktan sonra size 12 kelimelik bir cümle sunulur. Bu cümle önemlidir çünkü ilerde şifrenizi unuttuğunuz da veya farklı cihazdan erişim sağlamaya çalıştığınız da bu 12 cümleyi sizden talep edeceklerdir bir yere not etmeniz de fayda vardır. Bu cümleden sonra ise mevcut bir cüzdanı içe aktarma veya yeni bir tane oluşturma seçeneği sunulur. Bu işlem bir dakikadan az sürer ve siz farkına varmadan cüzdanınıza erişirsiniz.

MetaMask Cüzdan İncelemesi

İçeri girdikten sonra birkaç şey yapabilirsiniz. Varsayılan varlıktan (Ethereum) daha fazlasıyla çalışmak istiyorsanız, Token Ekle’ye basın, desteklenen token seçiminizi arayın, ekleyin ve hazırsınız. Kripto para göndermek ve almak ise merkezi borsalar arasında yapılan transferler ile birebir aynıdır.

MetaMask Cüzdan İncelemesi

Sıfırdan başlıyorsanız, cüzdanınıza ETH ekleyerek başlamak inanılmaz derecede kolaydır. ETH’nin seçtiğiniz varlık olduğundan emin olun, satın al’a basın ve Wyre adlı bir hizmeti kullanarak, MetaMask’tan çıkıp başka bir borsaya kaydolmak zorunda kalmadan kartınızla ETH satın alabilirsiniz.

MetaMask’in bir başka harika ve kullanımı kolay özelliği, Değiştirme işlemidir. Bu özellik MetaMask’a gelmeden önce kullanıcıların fiyatları ve takas tokenlerini karşılaştırmak için bir sürü farklı borsada gezinmeleri gerekiyordu. MetaMask’in değiştirme işlemi ise, mevcut tüm borsalardan fiyat talep ederek tüm bu yaşanan güçlükleri ortadan kaldırdı. MetaMask kullanıcılarının her zaman en yüksek likiditeye ve en geniş token seçimine en iyi fiyatlarla erişmesini sağlar.

MetaMask Mobil Uygulama

MetaMask telefona nasıl bağlanır sorusu da kullanıcılar tarafından merak edilen bir soru olarak bizlerin karşısına çıkmaktadır. MetaMask mobil uygulaması İOS ve Android cihazları için mevcuttur. Tarayıcı üzerinde yer alan tüm faaliyetler mobil uygulama üzerinde de vardır. Mobil uygulamayı tarayıcı cüzdanınızla senkronize etmek de çocuk oyuncağıdır; tarayıcı sürümünüzde “Ayarlar” ve “Gelişmiş” gidin, “Mobil ile senkronize et” seçin ve hesaplarınızı bağlamak için elde edilen QR kodunu mobil cihazınızda tarayın.

MetaMask Kullanıcı Arayüzü

Metamask cüzdanı minimalist bir tasarıma sahiptir. Kripto para borsalarının karmaşık arayüzlerine kıyasla oldukça basit ve kullanıcı dostu olduğunu da ifade edebiliriz. Ana ekran, varlık listenizi (her varlık için bakiyeniz dahil) varlıkları göndermenize, almanıza veya takas etmenize olanak tanıyan düğmelerle birlikte karşımıza çıkıyor.

Merkeziyetsiz Borsalar ve MetaMask

MetaMask’ın diğer bir özelliği de Ekim 2020’de şirketin aylık bir milyon aktif kullanıcıyı aşmasına hiç şüphesiz katkıda bulunan DeFi uygulamalarına verdiği destektir. Merkeziyetsiz borsa hesabınızı doğrudan MetaMask ile bağlayarak varlıklarınızı hızlı ve kolay bir şekilde kullanmanıza izin verebilirsiniz. Merkeziyetsiz borsaların popülaritesi artmaya devam ettikçe, bu sorunsuz entegrasyon MetaMask kullanıcıları için giderek daha önemli hale gelecektir.

MetaMask Cüzdan İncelemesi 2021 – MetaMask Kullanımı içeriğin yanı sıra daha birçok içeriğe erişmek için bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürede ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap