1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Metaverse Coin Nedir? Metaverse Coinlerin Geleceği 2022!

Metaverse Coin Nedir? Metaverse Coinlerin Geleceği 2022!
+ -

Metaverse Coin Nedir sık sorulan bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorulara ek olarak metaverse coinlerin geleceği ve metaverse coinlerini ne bekliyor soruları da cevap bekleyen sorular arasında yer alıyor. Son zamanlarda “metaverse” kavramını duymayanın kalmadığı aşikâr. Buna Sağır Sultan ve Kaf Dağı’nın ardındaki milletlerde dahil. Facebook’un da içinde bulunduğu birçok teknoloji devinin yatırım yapmaya başladığı bu kavram son zamanlarda o kadar popüler oldu ki her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Peki kısaca Metaverse Coin nedir?

Metaverse kavramını anlamak için öncelikli olarak kelimenin kendisine bakmalıyız. “meta” Yunancada “sonra, öte” anlamına gelen bir kelime. Meta kelimesi ve İngilizcedeki “universe” kelimelerinin birleştirilmesi ile türetilen Metaverse de kısaca “evrenötesi” anlamına geliyor

metaverse coin nedir

Peki, “evrenötesi” yani “Metaverse” terimi ile ne anlatılmak isteniyor? Kısaca açıklamak gerekirse Metaverse, tüm dijital dünyaların birleştirilmesiyle oluşturulan kolektif bir sanal paylaşım alanına, yani içinde tüm dijital dünyaların bulunduğu kurgusal evrene verilen isimdir. Birçok insana göre, gelecekte oluşturulacak olan bu Metaverse’e sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik yoluyla ulaşmak mümkün olacak.

Metaverse kavramından ilk olarak Neal Stephenson isimli yazarın Snow Crash romanında bahsedildi. Romanda gerçek insanların avatarlarının bulunduğu üç boyutlu sanal bir dünyaya Metaverse ismi veriliyordu. Bunun dışında bilim kurgu dünyasında birçok kez, bazıları Snow Crash’ten önce, metaverse benzeri sanal dünyalardan bahsedilmişti.

Bunun en yakın örneği, 2018 yılında beyaz perdeye de uyarlanan Ready Player One isimli kitaptır. Bu kitapta, insanlar sanal gerçeklik yoluyla dijital bir dünyada gerçek dünyada yaptıkları gibi zaman geçirebiliyorlar, iletişim kurabiliyorlardı. Metaverse’e benzer olarak değinilebilecek bir diğer örnek de Second Life isimli oyundur. İnternet tabanlı sanal bir dünyada geçen bu oyunda kendi avatarınızı oluşturabiliyor, insanlarla etkileşim kurabiliyor ve gerçek hayatta yaptığınız şeyleri sanal olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. İşte Metaverse’ün planlamasında da bunlara benzer bir dijital evren olması var.

metaverse coinlerin geleceği

WEB 3.0 ile birlikte, insanlar zaten dijital platformlar yoluyla çevrimiçi olarak birbirleriyle iletişim kurabiliyorlar. Fakat Metaverse fikri, insan etkileşimlerinin boyutunu bundan çok daha farklı bir yere taşımaya çalışıyor. İnsanlar, Metaverse sayesinde kendilerini, sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik yoluyla dijital bir evren içinde bulabilecek ve bu evrenin içinde kaybolup bütünleşecekler.

Sanal gerçeklik teknolojisi şu an için genellikle oyunlarda kullanılıyor. Ancak Metaverse, sanal gerçekliğin ve artırılmış gerçekliğin kullanımını önemli derecede genişletecek. Yani bu dijital evrende, muhtemelen üç boyutlu bir avatar yaratılarak; çalışmak, gezmek, oyun oynamak, partilemek, alışveriş yapmak gibi birçok günlük aktiviteyi yerine getirmeyi mümkün kılması bekleniyor. Ancak bunların şu an için sadece bir hayal olduğunu, gerçekleşmediğini belirtmekte fayda var.

Kripto para birimlerinin de metaverse’te önemli bir yeri olduğunu söylemeden geçmemek gerek. Zaten son aylarda artan NFT satışlarından haberiniz varsa metaverse’ün bunlarla olan bağlantısını tahmin edebilirsiniz. NFT olarak satılan birçok eser dijital dünyalarda korunuyor. Bu eserlerin de metaverse’te, sergilenmesi ve satılabilmesi planlanıyor. Metaverse, blockhain teknolojisi sayesinde sahip olunan herhangi bir sanal varlığı dijital evrende kullanabilme imkânını sağlayabilecek. Kısaca özetleyecek olursak kripto para birimleri, sanal bir ekonominin başarılı bir şekilde oluşmasına ve işlemesine olanak sağlayabilir.

Metaverse Coinlerinin Geleceği? Metaverse coin nedir?

Metaverse coinlerin geleceği de en çok merak edilen sorular arasında. Metaverse’ün tam anlamı ile kullanılması ile koltuklarımızdan kalkmadan hayal edebileceğimiz her şeyi yapabileceğimiz ifade ediliyor. Bu noktada sanal gözlüklerin yani VR gözlüklerin hayatımızdaki yerinin de artacağı düşünülüyor.

Bunlara ek olarak metaverse alanının gelişmesi ile birlikte metaverse coin’ler de günden güne popüler hale geliyor. Şu anda CoinMarketCap verilerine göre en popüler metaverse coin’leri arasında; Axie Infinity (AXS), Decentraland (MANA), Enjin (ENJ), Bloktopia (BLOK), The Sandbox (SAND), WAX (WAXP) ve Illuvium (ILV) yer alıyor.

Özellikle Facebook’un adını “Meta” olarak değiştirmesi ve Microsoft gibi büyük teknoloji firmalarının metaverse alanına adım atması ile birlikte metaverse coin’ler de büyük ilgi görüyor. Buna ek olarak metaverse coin’lerin fiyatlarında proje açıklandığından 2021’in kasım ayına kadar geçen sürede yüzde 400’e varan artışlar yaşandığı ifade edilebilir.

Buna yönelik metaverse coinlerinin geleceği ne olacak sorusu sorulduğunda hala daha hayallerden ibaret olan bu proje bir nevi geleceğe doğru inşanın yatırımıdır. Zamanla adımar somutlaştıkça piyasaların durumu netleştikçe çok daha sağlam bilgiler elde edilebilir.

metaverse coin nedir

Metaverse Coinlerini Ne Bekliyor?

Metaverse Coinlerini ne bekliyor sorusunun cevabı siz değerli okurlarımıza vermeye çalışacağız. Bunun dışında kripto para yatırımcıları geçtiğimiz yıl; NFT, GameFi, Metaverse ve DeFi gibi yeni ve gelecekte daha çok hayatımızda olacağı düşünülen teknolojileri de çok konuştu. 2022 yılında yatırımcıların NFT’ler ve GameFi gibi gelişmekte olan alanlardaki fırsatlara yoğunlaşmasıyla, kripto varlık kullanımının artmasının beklendiğini belirten Huobi Global Bölge Genel Müdürü Alphan Göğüş, “Metaverse’ün yeni pazar yerleri ve iş modelleri ile merak uyandıran bir çağı tetikleyeceğini söylemek çok da yanlış olmaz” şeklinde değerlendirdi. Göğüş, DeFİ teknolojisiyle ilgili olarak ise, “Sınır ötesi ve 7/24 çalışan DeFi, içerisindeki uygulamalar ve yenilikçi iş modelleri sayesinde yatırımcılar için devrim niteliğinde bir yenilik” dedi.

BlockchainIST Center Kriptoekonomi Grubu Koordinatörü Alp Işık, pandemi sürecinde ertelenen regülasyonların 2022 yılında daha fazla konuşulacağını belirtirken; piyasaların ilk faiz artırımını mart ayında beklediği ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına Bitcoin’in vereceği olası tepki ile ilgili olarak ise; “ABD’de son 39 yılın en yüksek enflasyonu açıklanırken, yıl içinde gelecek ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz hamleleri elbette tüm piyasaları etkileyecektir. Genel görüşün aksine yıl içinde Bitcoin’e olan etkisinin kısıtlı olacağını düşünüyorum” şeklinde belirtti.

2021 yılını, kripto para sektörü için bir dönüm noktası olarak tanımlayabiliriz. Geçtiğimiz yıl Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının yeni zirvelere taşınmasının yanında, popülerlik kazanan NFT’lerle “dijital varlık” tanımının bambaşka anlamlar kazandığı bir yıl oldu. 2022’ye baktığımızda ise, dijital varlıkların daha büyük kitleler tarafından kabul edilmesiyle, kripto para sektörü hakkındaki bilgi ve düşüncelerin Bitcoin fiyatlandırması ile ilgili olmaktan çok öteye geçmesini bekliyoruz. 2022 yılında yatırımcıların NFT’ler ve GameFi gibi gelişmekte olan alanlardaki fırsatlara yoğunlaşmasıyla, kripto varlık kullanımının artması bekleniyor. Z kuşağı ve piyasayı tanıyan kullanıcıların, dijital varlık sahipliği ve dijital koleksiyonlara karşı beğenisinin ve NFT’lere olan ilginin artışı hız kesmeden devam ediyor.

Metaverse Coin Nedir? Metaverse Coinlerin Geleceği 2022! içeriğin yanı sıra daha birçok içeriğe erişmek için bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürede ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap