1. Ana Sayfa
  2. Haberler

NFT Nedir ve Neden Bu Kadar Değerli?

NFT Nedir ve Neden Bu Kadar Değerli?
+ -

Son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz ve kendisinden bahsettirecek kadar ilgi çekici bir konu olan NFT, birçok yatırımcının anlayamadığı bir alan olmaya devam ediyor. NFT son zamanlarda popüler olmasındaki en önemli etmenlerden biri dijital sanat eserlerinin çok yüksek meblağlara satılması. Bu dudak uçuklatan meblağlar genelde milyon dolarlar olarak karşımıza çıkıyor. Peki ya NFT nedir ve neden bu kadar değerli?

NFT’yi Bu Kadar Değerli Kılan Ne?

NFT son zamanların en ilgi çekici konusu Bitcoin ve altcoinlerin de altyapısında kullanılan blockchain teknolojisine yer vermektedir. İngilizce ismi Non – Fungible Token yani takas edilemez jetonlar anlamı taşıyan bu teknoloji adından sıklıkla bahsettirmeye devam ediyor. NFT Nedir? Sorusuna en basit şekliyle cevap verecek olursak dijital sanat eserlerinin ve bazı koleksiyon ürünlerinin dijital ortamlarda satılabilmesini ya da tescil edilebilmesini sağlamaktadır.

Bir nevi dijital sertifika olarak nitelendirebileceğimiz bu teknoloji ile yapılan satışların neden bu kadar değerli olduğu ise eşsiz ve sadece bir kişiye ait olmasından kaynaklıdır. Nasıl ki Mona Lisa tablosu eşsiz bir değere sahipse NFT ile de birçok sanat eseri dijital ortamda birilerinin koleksiyonuna dahil oluyor. Gerek türünün tek örneği olması gerek satılan ürünlerin birer koleksiyon ürünü olabilmesinden kaynaklı dijital sanat eserleri teknolojinin gelişmesiyle önem kazandı.

NFT Nedir ve Neden Bu Kadar Değerli

NFT, Bünyesinde Akıllı Sözleşmelerde Bulundurabilmektedir

Diğer ilginç konulardan biride NFT dijital sanat eserlerinden ibaret değil. Çünkü bu eserler akıllı sözleşmeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bu sözleşmelere örnek verecek olursak sanat eseri sahibinin gelecek satışlarından gelir elde edebilmesi gibi birtakım anlaşmalar olabilmektedir. Gelecekte NFT teknolojisinin nasıl bir şekil alacağı ise sık sık konuşulmaktadır. İlerleyen süreçte bu teknolojinin nasıl bir yol izleyeceğini hep beraber göreceğiz.

Eserin Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

Bu soruyu anlamak o kadar da zor olmasa gerek. Kripto paraların kullanmış olduğu blockchain teknolojisi bu eserlerin içeriklerini ve bu eserle ilgili tüm bilgileri tek bir veri tabanında tutmaktansa tüm kullanıcıların bilgisayarında saklamaktadır. Tüm bu veri kopyaları ise eserin güvenliğini çok daha fazla arttırmaktadır. Jack Dorsey’in satışını yaptığı ilk tweeti 2.9 Milyon$ ve aşağıda gördüğümüz bu hareketli resim 600.000$’dan fazla bir fiyata açık arttırmada satıldı.

NFT Nedir ve Neden Bu Kadar Değerli?

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap