1. Ana Sayfa
  2. Haberler

2021’de Saldırı ve Hırsızlıklar DeFi Sektörünü Vurdu

2021’de Saldırı ve Hırsızlıklar DeFi Sektörünü Vurdu
+ -

2021’de saldırı ve hırsızlıklar DeFi sektörünü vurdu. Yayınlanan bir rapora göre, siber suçlar ve hırsızlıklar merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünü sert bir şekilde vurdu. Artan popülerliği ile yatırımcıların dikkatini çeken merkezi olmayan finans sektörü art niyetli kişilerin de odak noktası haline gelmeye başladı.

Kripto istihbarat firması olarak hizmet veren CipherTrace tarafından yayınlanan bir rapora göre son yedi ayda merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründe işlenen suçların tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını ifade ediyor.

Kripto istihbarat firması olarak hizmet veren CipherTrace tarafından toplanan istihbarata göre, Ocak ve Temmuz ayları arasında merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründe meydana gelen hack, dolandırıcılık ve hırsızlıktan kaynaklanan kayıplar yaklaşık olarak 474 milyon dolara ulaştı.

saldırı ve hırsızlıklar DeFi sektörünü vurdu

2021’de gerçekleşen saldırı ve hırsızlıklar DeFi sektörünü vurdu. Bu saldırı ve hırsızlıkların DeFi sektörüne yaşattığı kayıp yarım milyar dolara yaklaşıyor. Gelişen teknolojiler ile insan hayatları kolaylaşmasına rağmen bu teknolojilerde oluşan açıklar ile art niyetli kişilere fırsatlar doğuyor.

Kripto istihbarat firması olarak hizmet veren CipherTrace tarafından paylaşılan bir başka veriye göre kripto sektöründe 2019 yılında 4.5 milyar dolar değerinde vurgun yapılmış. Bu vurgun 2020 yılında ise 1.9 milyar dolar seviyesine kadar gerilemiş. 2021 yılında ise bugüne kadar geçen sürede gerçekleşen vurgun ise 681 milyon dolar olarak kayıtlara geçmiş. Geçen her yıl ile kripto sektöründe yaşanan hack ve hırsızlık vakaları azalmış gibi görünüyor.

Saldırı ve Hırsızlıklar DeFi Sektörünü Vurdu CipherTrace’den Açıklama

“DeFi ekosistemi genişledikçe DeFi suçlarının da artması sürpriz olmamalı. 2021’e sadece sekiz ay kaldı ve DeFi saldırıları, hırsızlıkları ve sahtekarlıkları 2020’deki toplam DeFi suçlarını çoktan aştı. Bu, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin özellikle DeFi’ye daha fazla dikkat ettiği anlamına geliyor.”

Yayınlanan rapora göre DeFi hırsızlıkları iki ayrı kategoride ele alınıyor. Buna göre, ya dış ajanlar tarafından bir DeFi protokolünün hacklenmesi ya da içerdekiler tarafından yürütülen bir hacklenme. Raporda ek olarak ifade edilen 2021 yılında gerçekleşen saldırıların sadece %24’ünün içerdekiler tarafından yürütülen bir hacklenme olduğu da belirtiliyor.

saldırı ve hırsızlıklar DeFi sektörünü vurdu

Rapor Yayınlandı Poly Network Hacklendi

Güvenlik raporu yayınlandığı gün raporu tastiklercesine bir hack olayı yaşandı. Poly Network’te sektördeki en büyüklerden biri olarak adlandırılan bir hack meydana geldi. İlk raporlara göre 600 milyon dolardan fazla değere sahip varlığın çalındığı ifade ediliyor.

Bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürelerde ulaşabilirsiniz


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap