1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. SEC Kripto Paraları mı Hedef Alıyor?

SEC Kripto Paraları mı Hedef Alıyor?

SEC Kripto Paraları mı Hedef Alıyor

ABD SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa) başkanı Gary Gensler kripto paraların varlıklarını takip ederken yatırımcıların da korunması gerektiğini vurguluyor. Gensler geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, mali düzenleyici kurumların kripto paralar ve farklı alanlarda gelişen teknolojilerde yaşanacak herhangi bir olumsuz ve yatırımcıları zor durumda bırakacak faktörlere karşı da “dava açmaya hazır olmaları” gerektiğini ifade etti. Peki ya, SEC kripto paraları mı hedef alıyor?

SEC Kripto Paraları mı Hedef Alıyor

Gensler Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu (FINRA) konferansında yaptığı konuşmalarda özellikle yatırımcıların korunmasının altını çizen Gensler, resmi kurum ve kuruluşların bu alanlarda faaliyetlerini artırmalarına, bu alanda oluşabilecek ve yatırımcıyı mağdur edebilecek oluşumların engellenmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Gensler özellikle çalışıp belli bir miktar birikim yapmış olan ailelerin, birikimlerinin spekülatif hareketler sergileyen kişiler ve art niyetli kişiler tarafından oynanmamasını sağlamak için tutarlı ve istikrarlı fiyat hareketlerinin sağlanması için belirli kurallar koyarak elimizden gelen her şeyi yapmalıyız gibi açıklamalar ile kripto paraların tamamen merkeziyetsiz hiçbir kişi kurum veya devlet tarafından müdahale edilemez gibi söylemlerin bir anlam ifade etmeyeceğin, kripto paralara ve  piyasalarına da çeşitli kurallar ve düzenlemeler getirilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Kripto para yatırımcılarının da korunması gerektiğinin belirtiyor.  

SEC Kripto Paraları mı Hedef Alıyor

SEC Başkanı (Gary Gensler) ve Kripto Paraların Savaşı Yeniden Alevleniyor.

Özellikle Ripple (XRP) ve SEC arasında geçen, neredeyse tüm piyasayı ilgilendiren – domino eden – davada diğer kripto paralarında davalara konu olabileceği anlaşıldı. Hatta davanın odak noktası davalı duruma düşebileceği kripto para yatırımcılarına ve kripto para geliştiricilerine açık bir şekilde gösterilmiş oldu.

SEC ve Ripple (XRP) arasında olan bu davada şu anlık Ripple’ın lehine bir sonuç çıkacağı izlenimi veriyor. Dava olacağına dair haberlerin yayılması ile XRP birçok borsa da liste dışı edilmiş ve büyük bir değer kaybı yaşamıştı. Bu yaşanan kaos ve olumsuz sürecin ardından XRP yoluna güçlenerek devam ediyordu lakin geçen hafta yaşanan olumsuz durumdan Ripple (XRP) de olumsuz etkilenerek değer kaybına uğradı.

Gensler’ in yaptığı bu yeni konuşma ile de ilerde SEC ve RİPPLE (XRP) arasında olan dava gibi kripto paralar ve kripto varlıkları yeni davaların beklediğini ifade etmek çok da yanlış olmaz. Gensler konuşmaları ile tamamen yatırımcının yanında olduğunu ve yatırımcıların korunması gerektiğini ifade ederek ilerde oluşabilecek olumsuz durumlarda yatırımcıların gücünü de kendi yanına çekmeyi hedeflediğini de çıkarabiliriz.

Bizleri Telegram’da takip ederek en güncel haberlere en kısa sürede ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba ben Bahadır Bektaş. Kriptonat sitesinin bir diğer yöneticisiyim. İlgi duyduğum kripto paralar ve teknolojileri hakkında araştırıp öğrendiklerimi siz değerli okurlarımız ile paylaşıyorum.

Yorum Yap