1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Siri Lanka’dan Kripto Madenciliği Adımı

Siri Lanka’dan Kripto Madenciliği Adımı
+ -

Siri Lanka’dan kripto madenciliği adımı geldi. Siri Lanka hükümeti, kripto madenciliği ve blok zinciri uygulamak için bir komiteyi göreve getirdi. Göreve gelen komitenin amacı ise daha önceden uluslararası piyasaların izlediği düzenlemeleri inceledikten sonra Sri Lanka için uygun bir çerçeve önermek.

Bu komite Dubai, Malezya, Filipinler, AB ve Singapur gibi diğer ülkelerin düzenlemelerini ve girişimlerini incelemek ve Sri Lanka için en uygun olan modeli önermekle ve ardından hayata geçirmekle görevlendirildi.

Komitedeki sekiz üye yer almaktadır. Bu üyelerden ikisi ikisi, Mastercard’ın Sandun Hapugoda ve PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) Sujeewa Mudalige’si dahil olmak üzere uluslararası fintech firmalarını temsil ediyor. Geleneksel finansı temsil eden üyeler arasında Colombo Menkul Kıymetler Borsası CEO’su Rajeeva Bandaranaike ve Sri Lanka Merkez Bankası Direktörü Dharmasri Kumarathunge yer alıyor.

Geriye kalan dört üye ise, Sri Lanka Bilgisayar Acil Durum Hazırlık Ekibi (SLCERT), Hükümet Bilgi, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ajansı (ICTA) ve Başkanlık Konseyi dahil olmak üzere çeşitli ulusal makamları temsil ediyor.

Siri Lanka'dan kripto madenciliği adımı

Yaşanan bu gelişme ile farklı ülkeler gibi Siri Lanka’da kripto düzenlemesi için erken davrananlardan oldu. Siri Lanka’dan kripto madenciliği adımı bir sonraki aşamada da kripto paraların tanınması için bir basamak olarak değerlendirilebilir. Birçok ülke bu adımlar ile geleceğin parası olarak adlandırıla kripto paralar için kendilerini hazır hale getiriyor.

Siri Lanka’dan Kripto Madenciliği Adımı ve Blok Zincir Hamlesi

Sri Lanka’nın Devlet bilgilerinden sorumlu genel müdürü Mohan Samaranayake tarafından geçtiğimiz saatlerde paylaşılan bir mektup, yetkililerin ülkenin blok zinciri ve kripto para girişimlerine yatırım çekmeyi amaçlayan bir teklifi onayladığını gösteriyor. Bu şekilde yatırımcı çekerek ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyorlar. Özellikle Çin’in kripto madencilerine tutumundan sonra farklı ülkeler Çin’de faaliyet gösteremeyen madencilerin kendi ülkelerinde faaliyet göstermesi için çeşitli girişimler yapıyorlar.

Mohan Samaranayake’ye göre, Sri Lanka makamları, küresel ortaklar ve uluslararası pazarlarla eşit kalmak için bütünleşmiş bir dijital bankacılık, blok zinciri ve kripto para madenciliği teknolojisi sistemi geliştirme ihtiyacının kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor. Birçok fırsatı da beraberinde getiren bu teknolojilerden yararlanmak isteniyor.

Bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek Siri Lanka’dan Kripto Madenciliği Adımı gibi en güncel ve en iyi haberlere kısa sürelerde ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap