1. Ana Sayfa
  2. Nedir?

Solana Coin Nedir? SOL Detaylı Rehber 2021

Solana Coin Nedir? SOL Detaylı Rehber 2021
+ -

Solana Coin ve projenin teknolojisi birçok yatırımcı tarafından merak edilen bir konu haline gelmiş durumda. Son zamanlarda yaşadığı büyük yükselişler yatırımcıların dikkatini bir hayli çektiğini görmekteyiz. Son dönemlerde popülerliğini fazlasıyla artıran Solana Coin nedir? Mayıs ayında 58 dolarlara kadar yükselip tarihinin en yüksek fiyatına ulaşıp yatırımı olanları pek fazlasıyla sevindirmiş durumda. Şu sıralar 30 dolar civarlarında fiyatlansa bile, 4 kat düşen diğer kripto varlıklara kıyasla nispeten daha hafif bir düşüş yaşamış diyebiliriz.

Popülerliğinin yanı sıra bu kadar yatırımcıyı kendine çekmesi ile beraber akıllarda pek çok soru işareti oluşmuştur. Solana coin geleceği en merak edilen sorulardan biri haline gelmiştir. Yaşadığı yükselişler ve hacim patlamalarıyla dikkat konusu haline gelen bu kripto varlığın teknolojisi ve projesi araştırılan en çok konular olmuştur. Bitcoin’in yaşadığı büyük düşüşlerden Solana Coin’de nasibini alsa bile yatırımcılarını çok kaybetmiş gibi durmuyor. Öyleyse bu kadar merak edilen Solana Coin nedir ?

Solana Coin nedir

Solana Coin Nedir?

Geçtiğimiz ay yaşadığı büyük yükselişler sayesinde bir hayli popüler olan SOL Coin merak unsuru haline gelmiştir. 58 Dolarlara kadar ulaşıp tarihinin en yüksek fiyatına ulaşması ile birlikte Solana Coin geleceği yatırımcılar tarafından araştırılan bir konu haline gelmiştir. Peki Solana Coin nedir?

Solana, 2017 yılında Qualcomm’un eski bir mühendisi olan Anatoly Yakovenko tarafından kurulmuştur. İsmini Kaliforniya’da bir plajdan alan Solana, şu sıralar çok fazla popüler bir kripto varlıktır. Bir merkeze bağlı olmayan uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri desteklemeyi amaçlayan bir blokzincir teknolojisidir. Hızlı, üst düzey güvenliğe sahip, yüksek performanslı ve ölçeklenebilir bir yapıya sahip olmasının yanı sıra yüksek performansı sağlayabilmek için zaman damgalı işlemler ile düşük bir giriş engeline sahip PoS (Hisse senedi) mekanizmasını kullanır.

Projenin yaratıcıları, saniyede 50.000‘den fazla işlem gerçekleştirebildiklerini bu sayede ise ölçeklenebilirliği sağladıklarını belirtiyor. İşlem ücretlerinin de çok ucuz olduklarını ekliyorlar. 1 Milyon işlem başına yalnızca 10 ABD Doları ücret ödeniyor. Blokzincir teknolojisi gitgide büyüyen bir ekosistem olduğu için ölçeklenebilirlik sorunları bir hayli baş göstermiş durumda. Ethereum gibi büyük bir proje bile ölçeklenebilirlik sorunlarını çözebilmek için Matic projesinden fazlasıyla destek almakta. Solana, işlem hacminin bant genişliği ile doğru orantılı bir şekilde ölçeklenmesine olanak sağlar. Geliştiricilere göre Solana Coin 65.000 tps kapasite değerine sahiptir.

Solana coin yorum

Solana’nın bu kadar güçlü bir ölçeklendirmeye sahip olması onu rakiplerinden bir adım öne geçirmekte. Ölçeklenebilirlik, Solana’yı bazı stake protokolleri gibi Dapp’ler için çok iyi bir blockzincir teknolojisi yapar. Solana’nın işlem ücretlerinin çok ucuz olması ve hızlı işlem gerçekleştirebilmeniz sayesinde tercih edilmesi kaçınılmazdır. Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olduğu için işlemlerinizde olası bir yasaklama, engelleme gibi durumlarla karşılaşma olasılığınız yoktur.

Solana, işlemlerini gerçekleştirebilmek için Sol Coin’i kullanırlar. Sol tokenlerini staking işlemlerinde kullanabilirsiniz. Bu sayede bir yandan staking ödüllerini kazanırken bir yandan da sistemde söz sahibi olmuş oluyorsunuz. Veya ağ içindeki işlemlerinizin masraflarını Sol Coin’ler ile ödeyebilirsiniz. Ayrıca sistemde lamport isimli maddi birimlerle düşük ücretleri ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Bir lamport’un değeri yaklaşık 0.000000001 SOL’dur. Projenin tasarlayıcıları yaptığı bir açıklamaya göre, Solana’nın sistemin güvenlik tasarımının bir parçası olarak, tüm ücretler SOL olarak ödenecek ve yakılarak toplam arz azalacak. Bu sayede SOL tedarikine yönelik bu deflasyonist mekanizma, daha fazla token sahibini staking’e teşvik edecek ve bu da kullanıcılar için ağ güvenliğinin artmasını sağlayacak.

Solana projesi hakkında merak ettiklerinize ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Solana Coin Madenciliği

Solana Coin madenciliği yapılabilen bir kripto varlıktır. Madenciliği yapabilmeniz için bir Solana Coin cüzdanına, bulut hizmeti şirketlerinden açılan hesap onayına ve tercihen yüksek performanslı bir bilgisayara ihtiyacınız olmaktadır. Kazançlı bir madencilik yöntemi olduğu söylenebilir ancak ne kadar kazanacağınız hakkında bir şey söylemek mümkün değildir. Kazanacağınız miktar üretim süresine, madenciliğin ne kadar zor olduğuna, o zamanki SOL Coin değerine ve projenin olası antlaşmalarına göre değişebilir.

Solana, bulut madencilik şeklinde yapıldığı için kiraladığınız üretici bilgisayarlara göre kazandığınız değer değişmektedir. Bulut madencilik yöntemi kullanıldığı için Bitcoin, Ethereum gibi çok fazla ekran kartına veya soğutma sistemine ihtiyacınız yoktur. Donanım masraflarına çok fazla paralar harcamak yerine bulut hizmet kiralayabilir ve madencilik yapabilirsiniz. Kiralama işlemi uzun sürmeyecek için hızlı bir şekilde üretime geçebilir ve vakitten fazlasıyla tasarruf edebilirsiniz. Buna ek olarak bir donanımsal sistem kurmayacağınız için her hangi bir elektrik faturasıyla karşılaşmayacaksınız.

Bulut madenciliğin bu kadar olumlu şeyin yanında maalesef olumsuz yönleri de bulunmakta. Bir sözleşme üzerine kiralama yapmış olduğunuz için bir süre olmasıdır. Örneğin; Solana proje sahipleri madencilik yapılmasından vazgeçtiler, ama sizin yaptığınız sözleşme 2 yıllık ise ücretleri 2 sene boyunca ödemek zorundasınız. Bu olasılığı da mutlaka göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Solana coin geleceği

Solana Coin Geleceği

SOL Coin hakkında en çok merak edilen aslında Solana Coin geleceğidir. Son zamanlarda bu kadar yatırımcıyı kendine çekebilmesi ve popülaritesinin bir hayli artması ile gelecekte neler olabileceği fazlasıyla merak konusu olmuştur. Diğer kripto varlıklara göre yüksek hız, bant genişliği ve düşük ücretler sayesinde geleceğinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin ve Ethereum gibi büyük blok zincirlerden bile daha ölçeklenebilir olması Solana’nın gelecekte güçlü olabileceğinin göstergesi diyebiliriz.

Güçlü blok zincir teknolojilerinin eksiklerini ve hatalarını görerek kendi projelerinde onları düzeltmeye çalışmaları, sürekli yenilikçi ve gelişime açık olmaları çok önemli. İşlemlerin doğrulanması için PoS (Hisse senedi) konsensüs mekanizmasını kullanmaları gibi bir çok yenilikçi ve güçlü gelişimler sayesinde, gelecekte Bitcoin ve diğer büyük kripto varlıkların büyük bir rakibi olabilir.

Solana Coin Yorum

Solana Coin yatırımcılarının orta ve uzun vadede umutlu olduğunu görebiliyoruz. Sol Coin’in teknolojisin güçlü ve yeniliğe açık olması da fiyat beklentisini bir hayli artırmış durumda. Geçtiğimiz ay 58 Dolarlara kadar ulaşıp tarihinin en yüksek fiyatında çıksa da belli bir kesimi mutlu etmemiş durumda. Verilere göre yükselişinin çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. 0,50 Dolar gibi bir fiyatla piyasaya çıkan bu varlık geçtiğimiz ay 100 kattan fazla artmış yani 58 Dolarlara kadar ulaşmıştı. Gelişen ve büyüyen kripto para borsasında her şeyi olması mümkün gözüküyor. Solana’nın hızlı, ucuz ücretler ve yüksek bant genişliği gibi güzel yönleri ile ilerleyen zamanlarda güzel yerlere gelebilir.

Solana coin yorum

Solana Coin Yükselir mi?

Son zamanlarda yaşadığı hacim patlamaları ve yüksek fiyatlara ulaşabilmesi ile yatırımcıları kendine bir hayli çekmiş durumda. Araştırılan ve dikkat edilen bir kripto varlık haline gelen Solana, ilerleyen zamanlarda gözden düşmeyecek gibi. Geniş işlem ağları, yüksek hız, düşük ücret ve madencilik gibi etmenlerden dolayı gelecekte Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincir teknolojileri için güçlü bir rakip olarak görülmektedir. Piyasaya sürüldüğü ilk gün fiyatına göre 100 kat kadar artarak yatırımcılarını sevindirmiş olsa da bazı kesimler tarafından hâlâ istenilen fiyatlara çıkmadığı düşünülüyor.

1 Solana Kaç Türk Lirası?

1 Solana Kaç TL merak eden yatırımcılar için aşağıda bulunan kısımda güncel kurdan hesaplamayı yapabilirler. 1 SOL an itibariyle 30 dolar değerine sahip. Aynı zamanda TRY yazan kısma tıklayarak istediğiniz para birimini seçebilirsiniz.

Solana Coin Fiyat

Mayıs ayında büyük yükselişlerine şahit olduğumuz Solana Coin, bu dönemlerde yatırımcılar tarafından bir hayli popüler kripto paraların başında geliyor. Piyasa değeri ₺73,173,031,348 olan Solana en yüksek hacme sahip 14. kripto para durumunda. Mayı ayında tarihinin en yüksek fiyatına 58 dolarlara kadar yükselen SOL, yatırımcılarını pek mutlu etmiş durumda. 494,519,162 ile kısıtlı bir arza sahip olması belki de ileride daha da değerli olabileceğini gösteriyor. Solano Coin şu sıralar 30 dolar civarında fiyatlanmaktadır.

Solana Coin Nedir ve Nasıl Alınır?

Solana Coin almak istiyorsanız her hangi bir yerel ya da yabancı kripto para borsasından, teknik bilgi gerekmeksizin, 7/24 bir şekilde SOL alabilirsiniz. Türk lirası ile kolay bir şekilde Solana coin alabileceğiniz yerel borsalar bulunmaktadır

Bizleri TELEGRAM üzerinden takip ederek en kısa sürede, güncel haberlerden haberdar olabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap