1. Ana Sayfa
  2. Nedir?

Staking Nedir? Stake Nasıl Yapılır?

Staking Nedir? Stake Nasıl Yapılır?
+ -

Kripto paralarda yapılan madencilik gerek uzun sürmesi gerek istenilen ödüllerin alınamaması ya da yüksek elektrik kullanımından kaynaklı ortaya çıkmıştır. Staking algoritması sayesinde donanım ihtiyacının önüne geçilmekte ve fahiş elektrik fiyatlarını da ortadan kaldırmaktadır. 2012 yılında hayatımıza giren Proof of Work kavramı zamanla yerini de Proof of Stake’e bıraktı. Proof of Stake modeli PoW’un eksik kaldığı alanlarda ön plana çıkmaya ve bu eksiklikleri kapatmada fayda sağlamaya başladı. Staking nedir? Konusunun detaylarına inecek olursak stakeleme de bizleri 3 farklı işlem karşılıyor.

Staking Nedir ve Staking Ödülleri Nasıl Hesaplanır?

Stake etmek, staking; yatırımcının fonlarını kripto para cüzdanında tutması ve tuttuğu süre zarfında da sistemin belirttiği oranda bir ödül kazanmasıdır. Ethereum 2.0 yayınlanması ile birlikte birçok alanda değişiklik gerçekleşmişti bunlardan biri de PoW’un yerini PoS’a bırakmasıydı. Ethereum 2.0 öncesinde de stake işlemleri bilinse ve yapılsa da 2.0 ile çok daha fazla konuşulur, merak edilir bir hal aldı.

Stake ödüllerinin hesaplanmasını Binance gibi platformlardan yapıyorsanız halihazırda sistem kazanılabilecek ödül miktarını yatırımcıya belirtmektedir. Kullanılan stake çeşidi, kripto para biriminin değişikliği gibi faktörler bu ödülün miktarını da değiştirmektedir.

Stake Çeşitleri

Binance üzerinden işlem yapabileceğiniz

  • Kilitli Staking
  • Esnek Staking
  • DeFi Staking

olmak üzere 3 farklı stake çeşidi bulunmaktadır. Bunların her biri kendine has özellikleri bulundurduğu gibi oranları da değişiklik göstermektedir.

Staking Nedir?

Kilitli Staking Nedir? (Locked Staking)

Kilitli stake yani locked staking 1-90 gün gibi farklı periyodlarda yatırımcıya seçenek sunmaktadır. Bu periyotların her biri farklı ödül oranları verdiği gibi esnek staking’e göre daha fazla oran vermektedir. Kripto para biriminizi kilitli stake işlemine dahil etmeniz sonucunda belirlenen periyotta herhangi bir satış işlemi yapamayacağınız gibi çekme işleminden de faydalanamazsınız.

Esnek Staking Nedir? (Flexible Staking)

Adından da anlaşılabileceği gibi yatırımcıya esneklik sağlayan, stake işlemi yaparken kısıtlama yapmamaktadır. Esnek staking yapan yatırımcı bu süre zarfında al sat yapabilir ya da parayı çekme işleminden faydalanabilirsiniz. Kilitli stakeleme yöntemine göre çoğu zaman daha az oranlar sunsa da esnekliği ile de birçok kullanıcının ilgisini daha çok çekmektedir. Varlıklara göre verilen oran günlük ortalama doğrultusunda alınır. Bu ödüller de ortalamaya göre dağıtılmaktadır.

DeFi Staking Nedir?

DeFi, son zamanların en popüler kavramlarından biri oldu. Merkeziyetsiz finansal yapı anlamına gelmektedir. DeFi staking bünyesinde esnek ve kilitli seçenekleri de sunmaktadır. Kazanç oranı diğer stake yöntemlerine göre en fazla olanıdır. Kazanç oranınının çok daha fazla olmasındaki bir etmende risk faktörünün de fazla olmasıdır. Oluşabilecek güvenlik açıkları, ağı hackleme girişimleri gibi sorunların geri dönüşleri olmamaktadır. Bu yüzden temkinli olmakta, işlem seçimlerinde ya da genel olarak stake işlemlerinde dikkatli olmakta fayda var.

PoW ve Staking hakkında detaylı bir rehbere ulaşmak isterseniz Binance rehberini de inceleyebilirsiniz.

Bizleri Telegram’da takip ederek en güncel haberlere kısa sürede ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap