1. Ana Sayfa
  2. Rehber

Temel Analiz mi Teknik Analiz mi? Hangi Analiz Türü Daha İyi

Temel Analiz mi Teknik Analiz mi? Hangi Analiz Türü Daha İyi
+ -

Kripto para piyasası dahil daha birçok alanda sıkça karşımıza çıkan, çıkmaya da devam edecek yatırımcıların da çoğu zaman yaptığı yatırımlarda dikkat ettiği iki analiz türü bulunmaktadır. Bu analiz türleri temel analiz ve teknik analizdir. Temel analiz mi teknik analiz mi? güncelliğini kolay kolay yitirmeyen sorular arasında yerini almıştır.

Piyasada yatırım yapacak kullanıcıların iki ana düşünce ekolü mevcut. Bu iki düşünce de farklı zamanlarda farklı yerlerde sıkça tercih edilmektedir. Birbirleriyle çok büyük farklılıkları bulunmasından ötürü de çoğu yatırımcı kendisine daha yakın hissettiği o analiz türünü kullanmakta. Hisse senedi ya da kripto para birimlerini araştırmak, fiyat tahminlerinde bulunmak için her ikisi de traderların stratejileri arasındadır. Bu iki analiz türünün farklı avantaj ve dezavantajları da bulunduğundan her ikisi için de savunucusu ve karşıtını bulabilmek mümkün.

Temel Analiz ve Teknik Analiz Bir Arada Kullanılabilir Mi?

Teknik analistler genel itibariyle analizlerine grafiklerle başlamaktadır. Temel analistler ise bir şirketin, firmanın mali tablolarıyla başlar. Pazar payları, karlılık oranları, bilançosu, gelir tablosu, şirketin ortalama değeri ve çok daha fazlası temel analisti ilgilendiren sadece birkaç unsurdur. Temel analistlerin bir firma ya da projenin mali tablolarını baştan sona incelemesindeki ana etmen ise piyasada değer gördüğü hisse fiyatının gerçek değerinin altında ya da üstünde olup olmamasının öğrenilmesidir.

Temel analiz ve teknik analiz bir arada kullanılabilir mi? sorusunun cevabına gelecek olursak bu iki yaklaşım türü menkul kıymetleri analiz etmede karşıt yaklaşımlar olarak görülmektedir. Elbette bu iki tekniğin bir arada kullanıldığı ve başarılı sonuçlar alındığı da bilinmektedir. Temel analiz sayesinde bir kripto paranın ya da hissenin değeri ortaya çıkarılırken teknik analiz ile de aşırı satışın gerçekleştirildiği, giriş için uygun pozisyonların tespitinde kullanılabilir. Bunun yanı sıra bazı teknik tüccarlar ticaretlerini desteklemek için temellere bakacaktır. Örneğin, bir tüccar bir kazanç raporunun yakınında bir kırılma gözlemliyor olabilir.

Temel Analiz mi Teknik Analiz mi

Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Temel analiz bir çok yatırımcının kullandığı analiz türlerinden biridir. Peki, temel analiz nasıl yapılır? Temel analiz bir nevi şirketi ya da projeyi anlamak için kullanılan analiz türüdür ki bir projeyi ya da yatırım yapılması beklenen şirketin performansını, hedeflerini ve aldığı kararları gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmak büyük önem taşımaktadır. Mali raporların incelenmesi, yönetimi, ürün ya da hizmeti, destekçileri ve çok daha fazlası temel analizde dikkat edeceğimiz ilk noktalardan olmalıdır.

Şirketi anlamlandırdıktan sonra finansal raporlara sıra gelecektir. Kar – zarar tabloları, nakit akış tabloları, büyüme oranları, satışları ve bilançosu gibi daha birçok unsur firma hakkında önemli bilgiler edinmemizde yardımcı olmaktadır. Net karın 5 yıldır artışa geçiyor olması, borcun olmayıp, firmanın yatırımlara özen göstermesi gibi birçok analizde sağlıklı işaretler olarak gösterilebilir. Şirketin rakipleri ise temel analizde bir diğer önemli noktalardan. Rakiplerin piyasadaki yeri ve fiyatı ile yatırım yapılması düşünen firma karşılaştırılır. Emsallerine göre daha iyi bir performans göstermesi onu bir adım ön plana taşıyacak, gelecek beklentilerini arttıracaktır.

Hisse senetlerinin haricinde kripto paralarda ise temel analiz genel itibariyle benzerlik göstermektedir. Mali anlamda kontrolleri sağlanamayacağından whitepaper ve roadmap gibi detaylı bilgilerin yatırımcılara sunulduğu dokümanlar incelenebilir.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Temel analizin yanı sıra teknik analiz de birçok yatırımcının yatırımlarında dikkat ettiği analiz türüdür. Peki, merak edilen bu analiz türü teknik analiz nasıl yapılır? Birçok yatırımcı, hisse senetlerinde ya da kripto paralarda değerlemeleri veya sektör eğilimleri gibi temel özellikleri analiz etmektedir. Fakat bu temel faktörler her zaman piyasa fiyatını doğru bir şekilde yansıtmayabiliyor. Teknik analiz, başta fiyat ve hacim olmak üzere tarihsel verileri inceleyerek fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışan bir analiz türüdür.

İşlemlerin sıklıkla takip edilmesi, uyarılar ya da benzeri destekler sunan ek yazılım ya da araçlardan faydalanılması teknik analizlerde kolaylık sağlayacaktır. Teknik analiz yapan yatırımcı aynı zamanda volatilite, vade, piyasanın genel durumu, ülke ve dünya ekonomisi, işlem hacmi gibi daha birçok faktörü de göz önünde bulundurması gerekmektedir. Zaman zaman bu faktörlerin her birinin kullanılması da istenen sonuçları veremeyebiliyor. Temel analiz ile birlikte kullanılması yatırımlarda çok daha doğru kararlar alınmasında etkili olacaktır

Teknik Analiz nasıl yapılır?

Temel Analiz mi Daha İyi Teknik Analiz Mi?

Wall Street sokaklarındaki finans kuruluşları dahil daha birçok firma ya da yatırımcı temel analiz savunuculuğu yapabildiği gibi teknik analizin çok daha önemli olduğu düşüncelerini de bulunduruyor. Bu kadar farklı yorumların bir arada yer alması da kafalarda soru işaretlerini oluşturmaktadır. Bu iki analiz türü genel itibariyle birbirlerinin rakibi olarak görülmekte ve çoğu yatırımcı bir arada kullanmaktansa bir tarafta yer almayı yeğlemektedir. Durum böyle olunca sıkça sorulan bir diğer soru temel analiz mi daha iyi teknik analiz mi? sorusu oluyor.

Elde iki farklı analist var gibisinden düşünecek olursak teknikçiler ve temelciler her biri farklı iş yapsa da amaçları, hedefleri aynıdır. Teknikçiler genel itibariyle geçmişten faydalandığı gibi bazı indikatörler sayesinde değişen fiyatların gidişatını da analiz eder. Gelecek fiyat tahmininde bulunmak yeni yatırımcıların en çok faydalanmak istediği, her yerde gördüğü ve bu tahminlere inanaraktan yatırımların yapılması doğru olmamakla birlikte finans işlerine sizleri küstürebilir. Teknik analiz tecrübe isteyen bir iştir bunun yanı sıra kesinliği de bulunmamaktadır. Ne kadar fazla indikatörden ve doğru işlemlerden faydalanılırsa faydalanılsın istenildiği gibi sonuçlanamayabiliyor.

Temel analiz kısmına bakacak olursak burada yatırımcılar çok daha zahmetli bir işe girişmektedir. Çünkü birkaç işlem yaparaktan tahminde bulunmak pek de mümkün değil. Dünya ve ülke ekonomisi temel analize başlamadan önce dikkat edilip temkinli davranılmasındaki önemli bir adım. Kripto para projesinin detaylarının yer aldığı whitepaper, roadmap ya da bir firmanın pazar payı, yatırım ve karlılık durumları, satış potansiyeli gibi birçok unsur temel analizcinin karşısına çıkmaktadır. Kısacası temel analizci yatırım yaptığı projeyi ve bu projenin arka planını tanımak için kullanılan bir araştırma metodu da diyebiliriz.

Teknik analistler daha kısa süreli yatırımı düşünürken temel analistler yatırıma uzun soluklu bir yaklaşım gerçekleştirmektedir. Kullandıkları araçlar, zaman gibi daha birçok farklı etmen bulunuyorken ulaşılmak istenen amaç gibi benzerlik gösteren faktörlerde mevcut.

Temel Analiz mi Teknik Analiz mi

Sonuç Olarak: Temel Analiz mi Teknik Analiz mi?

Sonuç olarak temel analiz mi teknik analiz mi sorusunun cevabını verebilmek mümkün değil. Bu sorunun cevabı yatırımcıların kendisinde bitmektedir. Birçok uzman analist temel analize önem verebiliyorken bazıları teknik analize önem verebilmektedir.

Karşıt görüşler olarak düşünülen bu 2 analiz türü beraber de kullanıldığı ve başarılı sonuçların edinildiği bilinenler arasında. Bir hisse alış ya da satışı için ya da kripto para gibi daha farklı yatırım alanlarında farklı analiz türleri önemlerini arttırabildiği gibi azaltabilir de. Bu yüzden proje, sektör ve yatırımcının düşünceleri bu seçimde rol oynayacaktır.

Bizleri İNSTAGRAM’da ve TELEGRAM’da takip ederek en güncel ve en iyi haberlere kısa sürelerde ulaşabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.