1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Hazine ve Maliye Bakanlığından Flaş Vergi ve Kripto Para Düzenlemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığından Flaş Vergi ve Kripto Para Düzenlemesi
+ -

Kripto paralar dünyada çok önemli bir konuma gelmiştir. Dünyanın her yerinden insanlar kripto paralara yatırım yapmakta ve geleceğini çok güçlü görmektedirler. Yatırım yapabileceğiniz bir çok borsalar bulunmakta ve kullanıcılar kendi isteklerine göre bunları tercih etmektedirler. Borsaların güvenilirliğinin sıkıntılı olduğu için bazı kötü durumlarla karşı karşıya kalmaktayız. Kripto para borsalarının kapatılması, dolandırıcılık yapılması, paraların çalınıp kullanıcıların mağdur bırakılması gibi durumlara sık sık rastlamaktayız.

Ülkeler yatırımcıların böyle durumlarla karşılaşmaması için vergi ve kripto para düzenlemesi yapmaktadırlar. Özellikle Çin başta olmak üzere birçok ülke kripto paralara düzenleme getirmiştir. Çin en son olarak dünyanın en büyük borsası kabul edilen Binance’e girişleri yasaklama kararı almıştı. Ülkedeki kullanıcılar ve yatırımcılar uygulamaya girememektedirler. Bir başka örnek verecek olursak İngiltere Hükümeti, gerekli izinleri bulunmadığı gerekçesiyle Binance’in işlemlerini askıya almış ve faaliyetlerini durdurma kararı almıştı.

Böyle büyük vergi ve para düzenlemesiyle karşılaşan kripto para piyasasının gelecekteki yönü ne olacak merak konusu. Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın daha önceki bildirilerinde, kripto paralara bir düzenleme getireceklerini, ülkedeki yatırımcıların mağdur olmamasına özen göstereceklerini söylemişlerdi. Ülkemiz yatırımcıları tarafından iyi bilinmektedir ki Thodex borsası sahibi, yatırımcıları dolandırarak tüm parayı alıp yurtdışına kaçmıştı. Bu gibi durumların önüne geçmek için Hazine ve Maliye Bakanlığından yeni haberler gelmektedir.

Türkiye’den Vergi ve Kripto Para Düzenlemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tebliğine göre bankalar, spor kulüpleri ve kripto para şirketleriyle görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye göre vergi kaçakçılığının önüne geçilmesi ve bu mücadeleye ilişkin bildirim zorunluluğu getirilen mükelleflerin kapsamı ve bildirimlerin usul ve esasları belirlendi. Bu sabah saatlerinde resmi gazeteye yayınlanarak yürürlüğe giren Vergi Usul Kanunu, birçok firmayı ve kurumları yakından ilgilendiriyor.

Kripto para şirketleri başta olmak üzere, portföy yönetim şirketleri, finansman şirketleri ve spor kulüpleri gibi birçok kuruluş istenildiği zaman müşterileri tarafından gerçekleştirilen tüm işlemlerin gerçek bilgisini bildirme zorunluluğu bulunacaktır. Merkezi dışarıda bulunan bu kurumlar ise istenilen bilgileri direkt olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’na verecektir. Her yılın ağustos ayının sonuna kadar bildirme zorunluluğu bulunan bu bilgiler yürürlüğe girmiş gözüküyor. Ağustos ayının sonuna kadar istenilen bilgilerin verilmemesi dahilinde cezalar, kısıtlamalar gibi düzenlemelerin gündeme gelmesi söz konusudur.

Bizleri TELEGRAM üzerinden takip ederek en kısa sürede, güncel haberlerden haberdar olabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Yorum Yap