1. Ana Sayfa
  2. Rehber
  3. Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Yatırımı 2021

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Yatırımı 2021

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Yatırımı rehberi

Her geçen gün farklı yatırımlara yelken açılan günümüzde kripto paralarda popülaritesini arttırmış durumda. Yeni başlayanlar için kripto para yatırımı rehberi tecrübe elde etmenizde, yeni bilgiler kazanmanızda yardımcı olacaktır. Borsaya giriş yapmadan önce bilgi birikiminin sağlanması hem yatırımların çok daha güvenilir olmasında hem de en kötü senaryoyu düşünerek ona göre hareket edebilmenizde de yardımcıdır. Bu yüzden yatırım öncesi tecrübe elde etmeye ve sektör hakkında detaylı bilgiler almaya özen göstermelisiniz.

Kolay para kazanma adı altında birçok insan kripto paralar ile zararlara kapı aralamış durumda. Bu yüzden temkinli olmayı öğrenmeli, hangi parayla ne kadar girilmeli, hangi kripto para seçilmeli ve nedenleri, teknik analiz / temel analiz faydaları gibi konuların üstünden geçilmelidir. Birtakım kavramları, kripto para alış ve satışları, yatırımın risklerinden önce kripto para nedir? Kripto para nasıl kullanılır? sorularının cevaplarına göz atalım.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, alış ve satışlarda kullanılabilen kriptografinden faydalanan dijital varlıktır. Sanal para birimi günümüzde her geçen gün çok daha popüler hale gelmekte yatırımcı sayısını da arttırmaktadır. Artan popülerliği sonucunda yeni ödeme yöntemi olarak da birçok firma tarafından kullanılmaktadır. Pandemi süreci ile çok daha fazla ön plana çıkmayı başaran kripto paralar sayı bakımından da artışa geçmeye devam ediyor. Binlerce kripto para birimi bazı kuruluşlar tarafından ya da bazı kişiler tarafından oluşturuldu. Oluşturulan bu kripto paraların bir kısmı DeFi yani merkeziyetsiz para birimidir.

Yatırımcı ise artan kripto para birimine yatırım yapmadan önce iyi araştırmalar gerçekleştirmelidir. Binlerce kripto paranın çoğu değersiz, gelecek vadetmeyen ya da şaka amacıyla üretilip herhangi bir gelişim göstermeyecek dijital varlıklar olabilir. Bunların yanında teknik analizi, işlem hacmi ve amacı gibi daha birçok faktör de onu değerli kılmasında etkili olabilir.

Kredi kartlarının, banka kartlarının kullanımı da bir bakıma kripto paralar ile benzerlik göstermektedir. Dijital bir şekilde alışveriş yapılabilmesini sağlayan bu paralar banka ya da kredi kartlarından farklılaşmasındaki ana etmen ise herhangi bir otorite ya da hükümete bağlı olmamasıdır. Bu da merkezileştirilmemiş sistem anlamına geliyor.

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Yatırımı 2021

Kripto Para Nasıl Alınır?

Peki, kripto para nasıl alınır? Kripto para alışı yapmak için en yaygın yöntemler borsalardır. Kripto para alış ve satış platformu olan borsalar bizlere birçok kolaylık sunsa da yatırımcı borsa seçimi yaparken temkinli hareket etmelidir. Her kripto para birimi her borsada bulunmasa da güvenilir borsalar üzerinden işlem yapmaya özen göstermelisiniz. Kripto para yatırımı risk içerdiği gibi borsalar için de belirli riskler mevcut.

Seçmiş olduğunuz borsaya itibari para yükleyerek işlemlere başlayabilirsiniz. İtibari paranın yüklenmesi ile birlikte yatırımcı karar kıldığı kripto para birimini seçer ve alış emrini girer. Alış ve satış emrinin girilmesi yeni yatırımcılarda çok zorlu bir işlem olarak görülse de gayet basit, kısa sürelerde anlayabileceğiniz bir sistemdir. Bu sistemden daha iyi faydalanmak istiyorsanız borsanın size sunduğu arayüz kolaylığını değiştirebilirsiniz. Profesyonel bir tradersanız en zorlu arayüz size çok daha fazla olanak sunacaktır. Yeni yatırımcılar ise basit arayüz sayesinde alış ve satış emirlerini çok kolay bir şekilde verebilir.

Kripto para elde etmenin bir diğer yolu da madenciliktir. Her kripto paranın madenciliği olmasa da birçoğunda bu imkânı bulacaksınızdır. Kripto para biriminin seçimine göre de madencilik sistemi değişebilir. Ayrıca bir hizmet ya da ürün satışı gerçekleştiriyorsanız bu ürün ve hizmetleri kripto paralar karşılığında da gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Para Nasıl Satılır?

Birçok farklı şekilde kripto para alımı gerçekleştirebilirsiniz. Cüzdanınızda ya da borsada tuttuğunuz kripto para birimlerinin satışı için yine borsalardan faydalanılmaktadır. İtibari paranız ile satın aldığınız, hizmet veya ürün satarak kazandığınız ya da madencilik yaparak aldığınız kripto paraların satışını borsa cüzdanlarına göndermekle işlemlere başlayabilirsiniz. Kripto paraların gönderimini yapmadan fee (transfer ücreti) ve cüzdan bilgilerini iyice kontrol etmeye özen gösteriniz. Ardından borsanıza gelecek kripto paraların satışını limit ya da piyasa gibi farklı emir tipleri ile gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Yatırımı

Kripto Para Yatırımı Yapılmalı Mı?

Yatırımcılar, kazanç elde edebilmek adına yaptığı yatırımlarda zararla da karşılaşabilmektedir. Genel itibariyle çoğu yatırımlar bünyesinde riski de barındırmaktadır. Kripto paralarda ise bu risk faktörü çok daha fazladır. Risk faktörünün diğer birçok yatırıma nazaran daha fazla olmasındaki ana etmen ise üstünden ne kadar çok zaman geçse de güven faktörünü hala tam anlamıyla elde edememesi, ülkeler ve kişiler tarafından oluşturulan spekülatif haberlerden kolayca etkilenmesidir. Tüm bunların yanında her zaman yeniye karşı duyulan güvensizlik de bu etmenler arasında gösterilebilir.

Kripto para yatırımı yapılmalı mı? sorusunun cevabı ise yatırımcının kendisinde saklıdır. Elbette bu kararı alması için belirli etmenlere dikkat etmesi onun yatırımdan alacağı verimi de büyük oranda arttıracaktır. Yatırımcı için önem arz eden kira, borç ya da kredi gibi daha birçok yöntemle elde edilmiş paralar; kripto paraların yanı sıra birçok yatırım çeşidi için uygun değildir. Kısa vadede ihtiyaç duyacağınız bir para ile yatırım yaptığınızda sonuçları kötü olabilmektedir. Bu yüzden gözden çıkarabileceğiniz parayla yatırım yapmanız çok daha mantıklı bir karar olacaktır. Hem böylece kripto paralar hakkında tecrübe de biriktirebileceksiniz.

Kripto paraların bünyesinde bulundurduğu risk faktörünün yanı sıra her bir kripto para çeşidi farklı hareketler sergileyebilmektedir. Ayrıca zaman zaman sergilenen bu hareketler Bitcoin hakimiyetinin çok fazla dışına da çıkamayabilir. Tüm bunları yatırım yapmadan önce düşünmeli, kripto para biriminin seçimini yaparken gelecek vadeden coinler olmasını, temelini ve amacını iyice araştırmalısınız. Ayrıca teknik analiz bilginiz de kripto para yatırımlarında önemlidir.

Kripto Paraların Avantajları ve Dezavantajları

Kripto paraların birtakım avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut. İtibari paralar merkeziyetleştirilmiş, hükümete ait para birimiyken; kripto paralar merkeziyetsizdir. Zaman ve mekan unsurunun önemini azaltmakta, uluslararası işlemleri kolayca yapabilme olanağı sunmaktadır. Resmi tatil, haftasonları gibi günlerde de sıkıntısız işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bitcoin’in belirli bir arzının olması (altın gibi) onu daha değerli kılan; avantajları arasında gösterebileceğimiz bir diğer etmen oluyor.

Dezavantajlarına gelecek olursak Bitcoin başta olmak üzere altcoinler hala spekülatif haberlerden kolayca etkilenmektedir. Zaman zaman ülkelerin aldığı kararlarda kripto paraların fiyatında önemli değişikliklere neden olabiliyor. Bu yüzden ülkelerin, firmaların Bitcoin ve altcoin gibi yeniliklere direnen, ödeme yöntemi olarak tercih etmeyen kesim mevcut. İşlem hacminin azalmasıyla birlikte yükseliş ve düşüşlerin çok daha ani gerçekleşmesi de bir diğer dezavantajlar arasında gösterilebilir.

Bitcoin ve Altcoinler Riskli Midir?

Kripto para yatırımı yapacak yatırımcının en çok merak ettiği bir diğer konu Bitcoin ve altcoinlerin riskli bir yatırım aracı olup olmadığıdır. Neredeyse tüm yatırımlar risk barındırsa da Bitcoin ve altcoinler diğer yatırımlara nazaran daha fazla risk bulundurur. Elbette yatırımcının yapacağı birtakım işlemler zararı ortadan kaldırabilir ya da azaltabilir.

  • Stop-loss kullanımı en can alıcı noktalardandır. Eğer riski azaltmak ve oluşabilecek zararları minimize etmek istiyorsanız doğru oranlarla yapacağınız stop işlemi kazanç ve zararlarda önemli rol oynayacaktır.
  • Yatırım yapmadan önce iyi analiz gerçekleştirilmelidir. Amacı olmayan, grafiğin olumsuz bir görünüm elde ettiği, projenin değerli olmadığı durumlarda yatırım yapılması tekrar düşünülmeli.
  • Uzman görüşlerinden faydalanmak zaman zaman avantajlı olsa da körü körüne bu görüşlere uyulmamalı kendi teknik ve temel analizinizden de yararlanmalısınız.
  • Uzun vadeli düşünmek yatırımcının alacağı riski bir nebze azaltmaktadır.
  • Panik alış ve satışlar zararları arttırabilir. Temkinli hareket etmek en doğru hareket olacaktır.

Bu konuyu da göz atabilirsiniz; Borsaya yeni giren yatırımcılar neler yapmalı

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Yatırımı

Kripto Para Cüzdanları

Kripto para cüzdanları, yatırımcıların alışverişlerde kullandığı araçlar olabildiği gibi güvenlik amacıyla portföyünü borsalarda tutmak istemeyen yatırımcılar için de alternatif bir yöntemdir. Sıcak ve soğuk olmak üzere 2 farklı cüzdan tipi vardır. Cüzdanın internet ile bir bağı varsa sıcak cüzdanlardır. Güvenilirlik açısından yatırımcının daha temkinli hareket etmesi gereken türdür. İnternete bağlı olmayan donanımlar aracılığıyla saklanan yöntemde soğuk cüzdanlardır. İnternete erişimi olmadığından sıcak cüzdana nazaran daha güvenlidir.

Yeni başlayanlar için kripto para yatırımı ve daha fazlası için bizleri TELEGRAM üzerinden takip ederek en kısa sürede, güncel haberlerden haberdar olabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba, ben Gürkan, 6 yıllık profesyonel makale hizmetinin ardından kriptonat web sitesi projesinin kurucu ortaklarından birisiyim. Her geçen gün çok daha fazla kaliteli içeriği sizlere sunacak ve gelişimimizi de gözler önüne sereceğiz. Takipte kalın

Yorum Yap