1. Anasayfa
 2. Haberler

BRICS, ABD Dolarına Alternatif Ödeme Sistemi Geliştiriyor !!!

BRICS, ABD Dolarına Alternatif Ödeme Sistemi Geliştiriyor !!!
0

BRICS ülkelerinin uzun süredir ABD Dolarına alternatif olarak bir ödeme sistemine geçiş yapmak istedikleri biliniyordu. Son yaşanan gelişmelerle birlikte BRICS, ABD dolarına alternatif ödeme sistemi olarak blockchain tabanlı bir ödeme sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

BRICS, gelişmiş Batılı ülkelerin siyasi ve mali hakimiyetini dengede tutmak için bir süredir gelişmekte olan ekonomileri birleştirmeye yönelik aktif bir çalışma yürütüyordu. BRICS, kendi üyeleri arasındaki bağları güçlendirme ve ekonomik iş birliğini geliştirme yönündeki ortaya koyulan azimli çabanın bir parçası olarak, blockchain tabanlı bir ödeme sistemi geliştirmek için harekete geçti. Bu gelişme dünya genelinde ki dominant ödeme sistemi olarak gösterilen ABD Dolarına olan bağımlılığı azaltmak için hayati önem taşıyor.

Blockchain Tabanlı Ödeme Sistemi

BRICS Hangi Ülkelerden Oluşuyor ?

 • Brezilya
 • Rusya
 • Hindistan
 • Çin
 • Güney Afrika
 • Mısır
 • Etiyopya
 • İran
 • Birleşik Arap Emirlikleri

BRICS yukarı da belirtilen 9 ülkeden oluşan ve 2009 yılında kurulmuş hükümetler arası bir kuruluştur. Kurucu ülkeler Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin ülkeleridir. Güney Afrika ise topluluğa kuruluş yılından bir yıl sonra yani 2010 yılında katılmıştır. Geriye kalan 4 ülke ise topluluğa 1 Ocak 2024 yılında katılmışlardır.

ABD Dolarına Alternatif Ödeme Sistemi

BRICS Ekonomik Hamlelerle ABD Dolarına Alternatif Ödeme Sistemi mi Hedefliyor ?

BRICS topluluğu, Yeni Kalkınma Bankası , BRICS Koşullu Rezerv Düzenlemesi , BRICS ödemesi , BRICS Ortak İstatistik Yayını gibi dünyayı yakından ilgilendiren bir takım ekonomik hamlelerle dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarmış durumda. Bu ekonomik hamleler arasında Koşullu Rezerv Düzenlemesi ise ayrı bir öneme sahip.

Şöyle ki Rus haber ajanslarından biri olan TASS’a göre BRICS topluluğu, üye ülkelerin dolar kullanımını azaltmak hatta tamamen ortadan kaldırmak  için blockchain tabanlı bir ödeme sistemi geliştirmeye başlamış durumda. Kremlin yardımcısı Yury Ushakov, ödeme sisteminin, tüm devletler ve devletleri oluşturan insanlar da dahil olmak üzere tüm dünya için siyasetten bağımsız ve maliyeti uygun ödemeleri mümkün kılmak için dijital blockchain teknolojilerini kullanacağını ifade etti.

Bu yeni geliştirilen ve ABD Dolarına alternatif ödeme sistemi olacağı iddaa edilen blockchain tabanlı ödeme sistemi aslında ‘’Koşullu Rezerv Düzenlemesi’’ nin geliştirilmiş bir versiyonudur.

Bu yeni geliştirilen blockchain tabanlı ödeme sistemi, ulusal para birimlerindeki ödemeleri artırarak ve muhabir bankacılık ağlarını güçlendirerek BRICS topluluğunun küresel finansal ekosistemindeki rolünü artırmayı amaçlıyor. Ancak BRICS topluluğunun kendi blockchain’ini mi yaratacağı yoksa mevcut bir platformu mu kullanacağı konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

ABD Dolarına Alternatif Ödeme Sistemi

Koşullu Rezerv Düzenlemesi Nedir ve Ne Amaçla Kurulmuştur ?

Koşullu Rezerv Düzenlemesi, 2015 yılında BRICS ülkeleri olan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika tarafından hayata geçirilmiştir.

Koşullu Rezerv Düzenlemesi  küresel likidite baskılarına karşı koruma sağlamayı amaçlamaktadır.

Koşullu Rezerv Düzenlemesi  genel olarak Uluslararası Para Fonu’na (IMF) rakip olarak tasarlanmıştır.

Kurucu ülkeler, en fazla bağışta bulanan Çin’in 41 milyar dolar en az bağışta bulunan Güney Afrika’nın ise 5 milyar dolar bağışıyla birlikte, Koşullu Rezerv Düzenlemesi ‘ne toplam da  100 milyar dolar bağışta bulundular.

Koşullu Rezerv Düzenlemesi özet olarak, küresel finansal güvenlik ağını güçlendirmeyi amaçlarken, batılı güçlerin etkilediği ABD doları cinsinden varlıklara ve IMF gibi fonlara olan bağımlılığı azaltmak için geliştirilmiştir.

Blockchain Tabanlı Ödeme Sistemi

Blockchain Tabanlı Ödeme Sistemi Neden Önemli ?

BRICS topluluğunun blockchain tabanlı ödeme sistemi yönündeki hamlesi, bize yeni finansal bir girişimden daha fazlasını anlatıyor. Bu önemli hamle, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan ABD hegemonyasına karşı bir meydan okuma işlevi görmekle birlikte bu hegemonyanın tahtını açıkça tehdit ediyor.

Artan farkındalığın ışığında BRICS topluluğunun yükselişi, değişime yönelik kasıtlı bir tepkidir.

Bizleri TELEGRAMDA takip ederek BRICS, ABD Dolarına Alternatif Ödeme Sistemi Geliştiriyor !!! sorusunun cevabını ve son dakika kripto haberlerini bunlara ek harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.

2021 yılından beri kripto para / finans alanlarında içerik oluşturmakla birlikte bu alanda da sık sık yatırımlar yapmaktayım. Kriptonat ile de en güncel içerikleri okurlarına buluşturmayı amaç edinmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir