1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Likidite Nedir? Liq Olmak Ne Demek?

Likidite Nedir? Liq Olmak Ne Demek?

Likidite Nedir

Kripto para piyasasının her geçen gün çok daha fazla kullanılması ile hayatımıza yeni yatırım çeşitleri ve yeni kavramlar girdi. Bu kavramlardan biri de likidite nam-ı diğer Liq. Birçok kullanıcı likiditenin ne anlama geldiğini bilmeden işlemler yapabilmekte ve büyük zararlarla karşılaşmaktadır. Likidite farklı anlamlara gelebilmektedir. İşte, likidite nedir ve borsadaki önemi…

Likidite sadece kripto para piyasasında duyacağınız bir kavramda değil. Forex piyasası ve yatırımcının bulunduğu birçok yatırım çeşidinde yatırımcı likidite kavramı ile karşı karşıyadır. Bu yüzden yatırımlar yapılmadan önce iyi araştırmalar yapılmalı, bilinmeyen kavramlar bulunmamalıdır. Peki Liq olmak nedir ve ne anlama gelir?

Likidite Kavramı

Likidite Nedir?

Sadece kripto para piyasasıyla sınırlı kalmayıp finans sektörünün birçok alanında görebileceğiniz kavramdır. Yine de “liq olmak” deyimini kripto para piyasasında sık sık duymaktayız. Likidite, yatırım yapılan varlığın kolayca nakde çevrilebildiği anlamına gelir. Arada uçurum fark olmadan, değer kaybının en az olduğu durumlarda nakde çevrilme işlemleri için uygunsa piyasanın likit olduğunu ifade eder.

Bunu daha iyi anlamlandırabilmek adına bir örnek de verebiliriz. Ayşe’nin 10 adet kripto parası mevcut. Yatırım yaptığı kripto paranın istediği yere ulaşması sonucunda; Ayşe mevcut değerinden satmak isteyecektir. Satışını yapmak istediği kripto paranın alıcısı çoksa ve piyasa likitse istenilen fiyatlardan satışını gerçekleştirebilir. Fakat diğer bir durum olan piyasanın likit olmama ve satışını yapmak istediği değerden alıcısı çok olmama durumlarında Ayşe satışı gerçekleştirmek için daha düşük fiyatı tercih etmeli ya da piyasanın likit hale dönmesini beklemelidir.

Bunun haricinde likidite kavramı farklı anlamlara da gelebilmektedir. Çok sık karşılaşılan anlamlarından bir diğeri; kripto para yatırımlarında kaldıraçlı işlemlerde açılan pozisyonlardan kaynaklı zarar edilme durumudur. Bu durumlarda da yatırımcılar sık sık “Liq oldum”, “likite oldum” deyimlerini kullanırlar.

Likidite Nedir

Liq Olmak Ne Demek?

Kripto paralar hali hazırda riskli yatırımlar olsa da kaldıraçlı işlemler çok daha fazla riski bünyesinde bulundurmaktadır. Kaldıraçlı işlemler ile büyük miktarlı işlemler yapabilmek adına belirli bir teminat ortaya konur. Yapılan yatırımda zarar teminatı geçtiği durumlarda teminat devreye girer ve “liq oldum” cümlesi ile karşılaşılır. Liq olmak nedir? sorusunun cevabı da bu şekildedir. Bu gibi yatırımlarda yatırımcı enine boyuna iyice düşünmeli ayrıca temkinli hareket etmelidir. Kaldıraçlı işlemler ile çok büyük risklerin alınması; zararların beklendiğinden fazla olması gibi durumlara neden olabilir.

Liq Olmak Nedir?

Likiditenin borsadaki önemi

Likidite yatırımcılar için önemli bir kavramdır. Yatırım yapmadan önce tüm kavramları tam anlamıyla bilmeli, bilinçli bir yatırımcı olarak işlemler oluşturmalıdır. Likit farklı anlamlara gelebilmektedir. Likit bir piyasa kısacası alış ve satış işlemlerinden faydalanmak isteyen yatırımcıların sayısının çok olduğu anlamına gelir.

Bizleri TELEGRAMDA takip ederek son dakika kripto haberlerini ve harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.


Sorumluluk Reddi Beyanı:
Kriptonat.com bünyesinde bulunan içerikler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Aynı zamanda Kriptonat.com yatırım danışmanlığı yapmadığı gibi herhangi bir kripto para biriminin alış ve satış işlemlerinde öneride bulunmaz. Yatırımcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumludur. Ayrıca Kriptonat.com’da bulunan bazı reklam türleri reklam ağından otomatik geldiğinden web sitemizin inisiyatifinde olmayabiliyor. Kullanıcı karşısına çıkan bu reklamlar ve yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber Kriptonat sitesi sorumluluğunda değildir.

Uyarı:
Kriptonat.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptonat.com iznine tabiidir. Sitede yer alan içeriklerin her biri özgün olup hiçbir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Sitede yer alan tasarım, yazı ve diğer tüm içeriklerin izinsiz bir şekilde kullanımı sonucunda yasal işlem başlatılacaktır..


Yazar Hakkında

Merhaba, ben Gürkan, 6 yıllık profesyonel makale hizmetinin ardından kriptonat web sitesi projesinin kurucu ortaklarından birisiyim. Her geçen gün çok daha fazla kaliteli içeriği sizlere sunacak ve gelişimimizi de gözler önüne sereceğiz. Takipte kalın

Yorum Yap