1. Anasayfa
  2. Nedir

Likidite Nedir? Liq Olmak Ne Demek? 2024

Likidite Nedir? Liq Olmak Ne Demek? 2024
0

Kripto para piyasasının her geçen gün çok daha fazla kullanılması ile hayatımıza yeni yatırım çeşitleri ve yeni kavramlar girdi. Likidite Nedir? sorusu da sıkça sorulan sorular arasındadır. Likidite nam-ı diğer Liq.

Birçok kullanıcı likiditenin ne anlama geldiğini bilmeden işlemler yapabilmekte ve büyük zararlarla karşılaşmaktadır. Likidite farklı anlamlara gelebilmektedir. İşte, likidite nedir ve borsadaki önemi…

Likidite sadece kripto para piyasasında duyacağınız bir kavramda değil. Forex piyasası ve yatırımcının bulunduğu birçok yatırım çeşidinde yatırımcı likidite kavramı ile karşı karşıyadır. Bu yüzden yatırımlar yapılmadan önce iyi araştırmalar yapılmalı, bilinmeyen kavramlar bulunmamalıdır. Peki Liq olmak nedir ve ne anlama gelir?

Likidite Nedir?

Sadece kripto para piyasasıyla sınırlı kalmayıp finans sektörünün birçok alanında görebileceğiniz kavramdır. Yine de “liq olmak” deyimini kripto para piyasasında sık sık duymaktayız. Likidite, yatırım yapılan varlığın kolayca nakde çevrilebildiği anlamına gelir. Arada uçurum fark olmadan, değer kaybının en az olduğu durumlarda nakde çevrilme işlemleri için uygunsa piyasanın likit olduğunu ifade eder.

Bunu daha iyi anlamlandırabilmek adına bir örnek de verebiliriz. Ayşe’nin 10 adet kripto parası mevcut. Yatırım yaptığı kripto paranın istediği yere ulaşması sonucunda; Ayşe mevcut değerinden satmak isteyecektir. Satışını yapmak istediği kripto paranın alıcısı çoksa ve piyasa likitse istenilen fiyatlardan satışını gerçekleştirebilir. Fakat diğer bir durum olan piyasanın likit olmama ve satışını yapmak istediği değerden alıcısı çok olmama durumlarında Ayşe satışı gerçekleştirmek için daha düşük fiyatı tercih etmeli ya da piyasanın likit hale dönmesini beklemelidir.

Bunun haricinde likidite kavramı farklı anlamlara da gelebilmektedir. Çok sık karşılaşılan anlamlarından bir diğeri; kripto para yatırımlarında kaldıraçlı işlemlerde açılan pozisyonlardan kaynaklı zarar edilme durumudur. Bu durumlarda da yatırımcılar sık sık “Liq oldum”, “likite oldum” deyimlerini kullanırlar.

likidite nedir

Liq Olmak Ne Demek?

Kripto paralar hali hazırda riskli yatırımlar olsa da kaldıraçlı işlemler çok daha fazla riski bünyesinde bulundurmaktadır. Kaldıraçlı işlemler ile büyük miktarlı işlemler yapabilmek adına belirli bir teminat ortaya konur. Yapılan yatırımda zarar teminatı geçtiği durumlarda teminat devreye girer ve “liq oldum” cümlesi ile karşılaşılır. Liq olmak nedir? sorusunun cevabı da bu şekildedir. Bu gibi yatırımlarda yatırımcı enine boyuna iyice düşünmeli ayrıca temkinli hareket etmelidir. Kaldıraçlı işlemler ile çok büyük risklerin alınması; zararların beklendiğinden fazla olması gibi durumlara neden olabilir.

Likiditenin borsadaki önemi

Likidite yatırımcılar için önemli bir kavramdır. Yatırım yapmadan önce tüm kavramları tam anlamıyla bilmeli, bilinçli bir yatırımcı olarak işlemler oluşturmalıdır. Likit farklı anlamlara gelebilmektedir. Likit bir piyasa kısacası alış ve satış işlemlerinden faydalanmak isteyen yatırımcıların sayısının çok olduğu anlamına gelir.

Bizleri TELEGRAMDA takip ederek son dakika kripto haberlerini ve harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.

2016 yılından beri kripto para / finans alanlarında içerik oluşturmakla birlikte bu alanda da sık sık yatırımlar yapmaktayım. Kriptonat ile de en güncel içerikleri okurlarına buluşturmayı amaç edinmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir