1. Anasayfa
  2. Haberler

Bitcoin 53.000 Dolara Ulaştı, Yatırımcıları Güzel Günler mi Bekliyor?

Bitcoin 53.000 Dolara Ulaştı, Yatırımcıları Güzel Günler mi Bekliyor?
0

2 yıl gibi uzun bir sürenin ardından Bitcoin tekrardan 53.000$ bandına ulaşmayı başardı. Bu da yatırımcıları güzel günler mi bekliyor, tekrardan boğa piyasasına mı giriyoruz sorularında merak uyandırmakta. Belki size çok daha kısa geldi fakat Bitcoin en son 50.000$ bandını Aralık 2021’de görmüştü. Uzun bir aranın ardından güzel bir ivme yakalayan Bitcoin’in yanı sıra peki altcoinlerde durumlar nasıl? Aynı şeyi altcoinler için de diyebilir miyiz?

Kripto paraların geneline baktığımızda Bitcoin’deki bu ivmelenmenin diğer coinler için de geçerli olsa da her biri için ATH değerlerine yaklaştığını söyleyemeyiz. Bazı altcoinler hala eski ATH’larından bir hayli uza. CoinDesk verilerine göre Ethereum yüzde 3 artışla 2.845 dolardan, Binance Coin yüzde 8,4 artışla 359 dolardan, XRP ise yüzde 3,35 artışla 0,55 dolardan işlem görmekte. Bitcoin’deki bu yükseliş aynı zamanda Nisan 2024 için planlanan BTC yarılanması etkinliğinin de katkısı olabilir.

Bitcoin Yarılanma Etkinliği

Yatırımcıları Güzel Günler mi Bekliyor? BTC Halving
Yatırımcıları Güzel Günler mi Bekliyor? Bitcoin Yarılanma Etkinliği

Fiyat artışları sektörde iyimserlik yaratmasıyla artan hacimde piyasada pozitif etki olarak görülmekte. Tekrardan eski fiyatlara gelmesi ve güvenilir bir kaynak olarak görülebilmesi Bitcoin’in bir varlık sınıfı olarak artan kabulünün bir işareti olarak da görülüyor. 

Birçok yatırımcı; Bitcoin neden yükseliyor, bu yükseliş kalıcı mı gibi sorular sorabilmektedir. Bitcoin’in önemli yükseliş sebeplerinden biri yukarıda da bahsettiğimiz gibi BTC yarılanma etkinliğidir.

Bitcoin Yarılanma Etkinliği Ne Zaman?

Bu yarılanma ne diyecek olursanız, Bitcoin için 21 milyon BTC gibi büyük bir maden düşünün. Bu tüm havuzun madenciliği her geçen 4 senede bir miktarı yarı yarıya azaltmaktadır. Tüm bu kaynağın tükenmesi ise 2140 gibi bir yıla denk gelmektedir. Tüm bu süreç tamamlandığında piyasada yer alan BTC çok daha değerli bir varlık olacak. Unutmamak gerekir ki yarılanma mekanizması, bitcoin’i nadir bulunan, enflasyona dirençli bir kaynak hâline getirmeye yardımcı olur.

İşte bu etkinlikle ilgili Binance’in oluşturmuş olduğu sayfa ve sayaç: Binance Bitcoin Halving Sayfası

Bir sonraki Bitcoin yarılanmasının şu an itibariyle Nisan 2024 tarihinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Blok yüksekliğine bağlı olduğundan, bu yarılanma olayı için kesin bir tarih vermek çok da mümkün olmamaktadır. Bir sonraki Bitcoin yarılanmasının blok yüksekliğinin 840.000’e ulaşacağı tarih hesaplama yapıldığında Nisan 2024’te olması bekleniyor.

Bizleri TELEGRAMDA takip ederek Bitcoin 53.000 Dolara Ulaştı, Yatırımcıları Güzel Günler mi Bekliyor? ve son dakika kripto haberlerini bunlara ek harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.

2016 yılından beri kripto para / finans alanlarında içerik oluşturmakla birlikte bu alanda da sık sık yatırımlar yapmaktayım. Kriptonat ile de en güncel içerikleri okurlarına buluşturmayı amaç edinmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir