1. Anasayfa
  2. Haberler

Bitcoin Satış Baskısı Nedeni 17 Mart Analizi!

Bitcoin Satış Baskısı Nedeni 17 Mart Analizi!
0

Bitcoin de yaşanan son geri çekilmenin ardından yatırımcılar Bitcoin satış baskısı nedeni hakkında merak içerisinde. Yaşanan bu gelişmenin nedeni ve daha fazlası bu yazımız da.

TradingView tarafından bildirildiği üzere Bitcoin (BTC), fiyatta önemli bir düşüş yaşadı 64.522 dolarlık yeni düşük seviyelere ulaştı. Rekor seviyelere ulaştıktan sonra, Bitcoin de kayda değer bir satış tarafı baskısıyla karşı karşıya kaldı ve bu durumda ciddi bir düşmeye ardından da başarısız toparlanmalara yol açtı. Bitcoin de analistlerin merakla beklediği haftalık mum kapanışı hala bir muamma gibi görünüyor.

Popüler analistlerden olan Skew, Bitcoin için 60.000 ila 64.000 dolar arasındaki seviyelere odaklandığını ifade ediyor. Skew, satış baskısının çoğunluğunun piyasa satışlarından kaynaklandığını, bunun özellikle Coinbase ve Binance gibi platformlarda gözlemlenen önemli hareketlilik ile 74.000 Dolar seviyesinden itibaren fark edildiğini söylüyor. Bununla birlikte Skew, bazı kuruluşların düşük seviyelerde büyük dolar maliyet ortalamasına (DCA) girişerek kısa vadeli sıçramalara katkıda bulunduğunu da belirtti.

Bitcoin Satış Baskısı Nedeni Boğalar mı?

Bitcoin’in son düzeltmesi, son zamanlardaki en yüksek seviyelerinden yaklaşık %12’lik bir düşüş ile devam ediyor. Bu gerilemeye rağmen iyimser piyasa analistleri, ABD spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) devam eden ve 18 Mart’ta yeniden başlaması planlanan satın alma faaliyetlerine atıfta bulunarak iyimserliğini korudu.

Kripto odaklı inceleme portalı Apollo’nun CEO’su Thomas Fahrer, Bitcoin’e olan güvenini dile getirdi. Piyasanın dayanıklılığı, mevcut durumu potansiyel bir “Ayı Tuzağı” olabileceğini dile getirdi. Fahrer, kurumsal kaynaklardan beklenen likidite akışını vurguladı ve önümüzdeki aylarda BTC’ye önemli miktarda kurumsal servet tahsis edileceği yönündeki söylentilere işaret etti.

bitcoin satış baskısı nedeni

Yeni Haftada Bitcoin Ne Olur

Haftalık kapanışa 12 saatten az süre kala, bazı piyasa katılımcıları hafta başında potansiyel bir geri dönüş için umutlu olmaya devam ediyor. Ancak dikkatler Bitcoin vadeli işlemlerindeki 4.000 dolara yaklaşan önemli boşluğa da çevrildi. Bitcoin’in fiyat oynaklığı yatırımcıları cezbetmeye devam ederken, doldurulmamış vadeli işlemler boşluklarına ilişkin endişeler devam ediyor ve bu durum kısa vadeli fiyat hareketlerine bir belirsizlik unsuru ekliyor.

Bitcoin’in son fiyat hareketi, tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmesinin ardından artan volatilite ve dikkate değer satış tarafı baskısı ile karakterize edildi. Yaklaşık %12’lik bir düzeltmeyle karşı karşıya olmasına rağmen, Bitcoin ETF’lerinden devam eden kurumsal ilgi ve satın alma faaliyetleri beklentileriyle desteklenen piyasa hissiyatı temkinli iyimserliğini koruyor. Ancak, özellikle vadeli işlemlerdeki doldurulmamış boşlukların ve daha geniş makroekonomik ortamın potansiyel etkisine ilişkin belirsizlikler devam ediyor.

2019 yılından beri kripto para / finans alanlarında içerik oluşturmakla birlikte bu alanda da sık sık yatırımlar yapmaktayım. Kriptonat ile de en güncel içerikleri okurlarına buluşturmayı amaç edinmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir