1. Anasayfa
  2. Rehber

Meme Coin Rehberi 2024 : Meme Coin Hangileridir?

Meme Coin Rehberi 2024 : Meme Coin Hangileridir?
1

Meme Coin Hangileridir sorusunun cevabına geçmeden önce ön bir bilgilendirme yapalım. Meme Coinler’in kendiliğinden bir değeri yoktur, isminden de belli olacağı üzere bu kripto para birimleri sosyal medya aracılığıyla pazarlanan şakalar ve görseller olarak değerlendirilmelidir.

Meme Coin Nedir ?

Meme Coin, çoğu zaman gerçek bir sembolden ziyade meme (şaka) olarak tasarlanmış birtakım temalarla ilişkilendirilen kripto para birimidir. Meme Coinleri “meme” haline getiren ana faktörlerin başında Influencer’lar gelmektedir. Şöyle ki, kripto para kültüründe büyük bir etkisi olan Influencer etkisi son dönemde teknolojinin de etkisiyle katlanarak artmaya devam etmektedir.

Meme denilen olgu, kavramsal olarak taklit ve davranışsal tekrar yoluyla nesilden nesile aktarılan bir eğilim, inanç, moda veya deyim olarak bilinmektedir. Memeler veya memetikler kavramı 1976 yılında Richard Dawkins tarafından yazılan “The Selfish Gene (Bencil Gen)” adlı kitapta genlerin ve genetiğin biyolojik olarak incelenmesinin kültürel karşılığı olarak kabul görmektedir.

Meme Coin Nedir

Meme Coinler aynı zamanda e-posta, bloglar ve sosyal ağ siteleri vasıtasıyla bir internet kullanıcısından diğer internet kullanıcısına gönüllü olarak aktarılan herhangi bir resim, video, hikaye veya şaka olarak da yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Memeler günümüzde bir sanat biçimi olarak kabul görmekte ve bireyleri, grupları, filmleri, sanatı, müziği ve ürünleri tanıtmanın yanı sıra sadece komiklik veya şaka maksatlı oluşturulmaktadır. Bu nedenle Meme Coinler yüz yıllarca kalıcı olabileceği gibi, çok kısa bir süre içerisinde ortadan da kaybolabilirler.

Meme Coin Hangileridir ve Nasıl Popüler Oldular ?

Meme Coin hangileridir sorusunun cevabı olarak, Piyasaya ilk çıkan Meme Coin 2013 yılında piyasaya çıkan Dogecoin olacaktır. Bu vesileyle kripto para birimi oluşturmak çok daha kolay bir hal almıştır. Meme Coinler arka planda hızlı bir şekilde başlatılabilir bir yapıda olması sebebiyle tercih edilmektedir. Buna ek olarak da günümüz teknolojisini etkili olarak kullanan Influencer etkisi sayesinde bu projeler çok hızlı popüler hale gelmektedir.  

Bu konuya örnek vermek gerekirse, 2021 yılında Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal medya hesabında “Keçilerim: Max ve Bitcoin” şeklinde evcil keçilerinin bir resmini paylaşmıştı. Mark Zuckerberg’ün bu paylaşımına istinaden Aqua Goat adlı bir Meme Coin, piyasa değerini yaklaşık olarak %300 arttırdı.

Meme Coin Hangileridir

Yani kısaca Meme Coin hangileridir ve nasıl popüler oldukları tamamen günümüz teknolojisinin bir parçası olan sosyal medyanın etkili kullanımından geçmektedir. Bu noktada Influencerlar veya dünyaca tanınmış kişiler şaka maksadıyla üretilen Meme Coin hangileridir, nedir, ne işe yarar gibi konularda paylaşım yaparak bir anda ilgili coini popüler hale getirebilir.

Meme Coin Nasıl Alınır ?

Meme Coin satın almanın diğer herhangi bir kripto para birimini satın almakla herhangi bir farkı yoktur. Bunun için öncelikle satın alınmak istenilen Meme Coinin listelendiği herhangi bir borsaya kaydolmak gerekir. Daha sonra ilgili alım-satım ekranlarından tıpkı diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Önde gelen Meme Coinlerinden biri olan Dogecoin gibi birçok Meme Coin de büyük kripto para platformlarında listelenmektedir ve rahatlıkla alım-satım işlemi gerçekleştirilebilir. Burada şunu ifade etmekte fayda var satın alınmak istenilen Meme Coin eğer küçük boyutlu bir projeyse yalnızca merkezi olmayan borsalarda ( DEX ) bulunur. Ayrıca USDT gibi stabil para birimleri yerine sadece diğer kripto para birimleri ( BTC – BNB – ETH vs. ) kullanılarak satın alınabilir.

Meme Coin Nasıl Alınır

Meme Coinler ilk piyasaya sürüleceği zamanlarda genellikle bir Airdrop vasıtasıyla insanlara dağıtılmaktadır. Bu noktada yine teknolojinin meyvelerinden faydalanılarak sosyal medyada kampanyalar yapılmakta ve ilgili coin ustaca kullanıcılara pazarlanmaktadır.

En Bilinen Meme Coin Hangileridir ve Potansiyel Vadeden Meme Coin Hangileridir ?

En bilinen Meme Coin hangileridir konusunda Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve Safemoon (SAFEMOON) coinleri sayılabilir. Bunun yanı sıra potansiyel vadeden Meme Coin hangileridir olarak da Floki (FLOKI) örnek gösterilebilir.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin (DOGE), 2013 yılında Bitcoin ve Etherium gibi büyük kripto para birimlerine alternatif olarak yaratılmış olan eğlenceli bir Meme Coindir. Maksimum arzı bulunan Bitcoin’in aksine, Dogecoin kasıtlı olarak bol miktarda bulunmaktadır. Şöyle ki her dakika başına 10.000 Adet Dogecoin çıkarılır ve Bitcoin gibi maksimum arzı yoktur.

Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi Dogecoin de piyasa değerini arttırmak istemektedir. Bu noktada çok büyük ve sürekli artan arz göz önüne alındığında Dogecoin’e muazzam bir talebin olması gerekir. Tüm bu kriterler göz önüne alındığında aslında Bitcoin’e alternatif olarak üretilen Dogecoin’in bir Meme Coin gibi hareket etmesi akıllıca ve stratejik bir hamle olarak göze çarpıyor.

Meme Coin Hangileridir

Projenin bu denli büyük bir arzları olmasına rağmen en büyük 9. Kripto para birimi olması takdir edilmesi gereken önemli bir başarıdır.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB), Ethereum tabanlı bir ERC-20 tokenidir ve Etherium tabanlı olmasının nedeni Etherium’un güvenli, köklü ve merkesiyetsizliğe izin veriyor olmasından geçer. Popülerliğini ve başarısını esasında ShibArmy adı verilen Shiba Inu destekçilerinden oluşan geniş kripto para birimi topluluğundan almaktadır. Ayrıca X hesabında yaklaşık olarak 3.8 milyon takipçisiyle çok byük bir güce sahiptir.

Meme Coin Hangileridir

Meme Coinlerin zaten gücünü Sosyal medyayı etkili kullanan Influencer’lar dan aldığını söylemiştik. Bu noktada SHIB sahip olduğu sosyal medya topluluğuyla öne çıkan kripto para birimleri arasında yer almaktadır.

Shiba Inu (SHIB), ile alakalı daha fazla bilgi için Shiba Coin Geleceği Shiba Yorumu 2024 yazımıza BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Safemoon (SAFEMOON)

Safemoon (SAFEMOON), 2021’de piyasaya sürülen ve otomatik olarak likidite üreten bir DEFİ projesidir. Safemoon, dramatik değerleme balonlarını önlemek için tasarlanmış birtakım önlemler yoluyla “güvenli” kazançlar sağlamayı amaçlamaktadır.

Meme Coin Hangileridir

SafeMoon, özellikle bu amaçla kurulmamış bir coin olmasına rağmen kripto alanındaki en güçlü sosyal medya topluluklarından birine sahiptir. Sosyal medya gücü  Safemoon için önemli avantaj sağlamakla birlikte bu sayıda her geçen gün artarak devam etmektedir.

Floki (FLOKI)

Floki (FLOKI), ERC-20 ve BEP-20 uyumlu bir kripto para birimi olarak göze çarpan önemli bir kripto para birimi ve Meme Coindir. Bu da Floki’nin hem Ethereum (ETH) hem de BNB Chain (BNB) blokzincirlerinde çalışan çok zincirli bir coin olduğu anlamına gelir ve bu durum diğer kripto para birimlerine karşı önemli bir avantaj sağlar.

Floki (FLOKI), Valhalla gibi metaverse oyunları ve NFT portalıyla günümüzde birçok kullanıcının ilgisini çekmeyi başaran önemli ve gelecek vadeden bir Meme Coin olarak göze çarpıyor. FLOKI projesi doğası gereği metaverse oyunları ve NFT’leri içerisinde bulundurduğu için gerçek bir kullanım alanı olması nedeniyle onu diğer Meme Coinlerden ayırmaktadır.

Meme Coin Hangileridir

Floki projesi  kendi topluluğu tarafından yönetilen merkeziyetsiz bir projedir ve topluluğunun çıkarlarını temsil eden çekirdek bir ekibe sahiptir. Floki diğer Meme Coin Projelerinde olduğu gibi sadece şaka amacı güden bir Meme Coin olmadığı için bu durum gelecek dönemler için projenin potansiyelini arttırmaktadır.

Floki (FLOKI), ile alakalı daha fazla bilgi için Floki Coin Geleceği 2024 yazımıza BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bizleri TELEGRAMDA takip ederek Meme Coin Rehberi 2024 : Meme Coin Hangileridir ?? konusuna ve son dakika kripto haberlerini bunlara ek harika analizleri öğrenme fırsatı yakalayın.

2021 yılından beri kripto para / finans alanlarında içerik oluşturmakla birlikte bu alanda da sık sık yatırımlar yapmaktayım. Kriptonat ile de en güncel içerikleri okurlarına buluşturmayı amaç edinmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir