1. Anasayfa
  2. Altcoinler

Altcoinler Bitcoin’in Yükselişinden Faydalanabilecek Mi?

Altcoinler Bitcoin’in Yükselişinden Faydalanabilecek Mi?
0

2 yıl gibi uzun bir sürenin ardından sonunda Bitcoin tekrardan ATH değerine bir hayli yaklaştı. Bu uzun süreç birçok yatırımcı için yıpratıcı olmuş olsa da tekrardan birçok kişi ana parasına ulaşmış ya da ana parasına göre kâra geçmiş durumda. Fakat aynı durum maalesef birçok altcoin yatırımcısı için geçerli değil. Peki, Altcoinler Bitcoin’in yükselişinden faydalanabilecek mi? Altcoinler tekrardan ATH değerlerine ulaşabilecek mi merak konusu olmuş durumda. Gelin tüm detaylarıyla Bitcoin ve altcoin yükselişi ile ilgili incelememizi gerçekleştirelim.

Bitcoin geçtiğimiz günlerde 63.447 Dolar’a ulaşarak 10 Kasım 2021 tarihinde yapmış olduğu 68,789.63 Dolar’lık ATH değerine bir hayli yaklaştı. Bitcoin yatırımcıları 2023 yılının son çeyreğinden itibaren güzel bir yükseliş ivmesini yakalamış, başarılı bir boğa piyasasında kendilerini bulmuş durumda.

Altcoinler’de bu yükselişten faydalanmış olsa da genel itibaren baktığınızda benzer bir yükseliş yaşamamış olup, gerçekleşen düşüşe göre daha az bir artışla ATH değerine birçok altcoin yaklaşamadığını belirtebiliriz. İlk olarak bu yükselişlerin ana sebebine inelim.

Bitcoin Yükselişindeki Ana Sebepler

Bildiğiniz gibi kripto para piyasası 2013 yılından beri boğa ve ayı piyasası yaşayabilmekte ani yükselişlerle birlikte ani düşüşlerle de karşılaşabilmekteydi. 2017, 2019, 2021 yılları bu sert düşüşlere gayet iyi örnek olan yıllardandır. Elbette bu yıllardaki sert düşüşlerin yanı sıra güzel boğa piyasasının yaşandığı zamanlarda sıklıkla görmüş olduk. Bitcoin yükselişindeki ana sebepleri birkaç başlık altında inceleyecek olursak;

Bu faktörler, piyasa talebi, teknolojik gelişmeler, makroekonomik koşullar ve düzenleyici değişiklikler gibi çeşitli unsurları içerebilir. İşte Bitcoin’in yükselişindeki ana sebeplerden bazıları:

  1. Artan Talep: Bitcoin’e olan talep, genellikle yükselişin arkasındaki en önemli faktördür. Yatırımcılar, Bitcoin’i bir değer saklama aracı olarak görmeye başladıkça ve kripto para birimlerine olan ilgi arttıkça, fiyatlar yükselmeye başlar.
  2. Makroekonomik Koşullar: Geleneksel finansal piyasalarda yaşanan belirsizlikler ve Dolar gibi önemli para birimlerindeki değer kayıpları ya da artan faiz oranlarının durması, insanların alternatif yatırım araçlarına yönelmesi gibi nedenler de bu faktörler arasındadır. Bu durum, Bitcoin gibi kripto para birimlerine olan ilgiyi arttırmaktadır.
  3. Arz ve Talep Dengesi: Aslında en kritik faktörlerden bir diğeri de Bitcoin arzıdır. Bitcoin’in arzı bildiğiniz üzere sınırlıdır ve bu da yapılan BTC madenciliğinin her geçen sene daha zorlaştığı, daha az oranda ödül verdiği anlamına gelir. Daha az BTC madenciliği beraberinde piyasada dolaşan miktarı kısıtlayacağından Altın’da da olduğu gibi daha değerli bir varlık haline gelmektedir.
  4. Kurumsal Kabul: Kurumsal yatırımcılar ve büyük şirketler, Bitcoin’i bir varlık olarak görmeye başladılar. Bu, Bitcoin’in daha geniş bir yatırımcı tabanına ulaşmasına ve fiyatlarının yükselmesine neden olabilir.
  5. Düzenleyici Değişiklikler: Bazı ülkeler, kripto para birimlerini daha fazla düzenlemeye başladılar. Bu, yatırımcıların kripto para birimlerine olan güvenini artırabilir ve fiyatları yükseltebilir.
  6. Medya ve Sosyal Medya Etkisi: Medya ve sosyal medya, kripto para birimlerine olan ilgiyi her zaman arttıran faktörlerdendir. Boğa piyasası sinyallerinin alınması gibi durumlarda yatırımcılar sosyal medyanın etkisi doğrultusunda hareket ettiği sıkça görülmektedir.

Önerilen İçerik: Gelecek Vadeden Altcoinler Neler?

Altcoinlerdeki Yükselişler Devam Eder Mi? Altcoinler ATH Değerine Ulaşır Mı?

Genel piyasadaki yükselişleri incelediğimize göre altcoinlerdeki bu yükselişlerin Bitcoin’e nazaran neden daha kısıtlı olduğu, bu yükselişlerin devam edip etmeyeceği konusuna giriş yapabiliriz. Şu bir gerçek ki ayı piyasasından çıkan kripto para piyasasındaki yükselişler ilk olarak genel itibariyle BTC’ye akmaktadır. Bitcoin, kripto para birimleri arasında en likit olanıdır ve bu nedenle daha fazla yatırımcıya erişebilir. Bu da Bitcoin’in fiyatının yükselmesine ve altcoinlerin fiyatının sınırlı kalmasına neden olabilir.

Zamanla bu yükseliş ivmesinin Altcoin’lere daha çok kayacağı ve altcoinlerin canlanıp BTC’nin bir süre daha yatay hareket edeceği beklentiler arasındadır. Ethereum son 7 günlük grafikte %17, XRP %11, Avax %17, Solana ise %31 gibi iyi bir yükseliş yaşadı. Yine de birçoğu için ATH değerlerinden bir hayli uzakta olduğu söylenebilir. Altcoin rallisinin devam edeceği ve ATH değerlerine birçoğunun yakın zamanda yaklaşacağı da bir diğer beklentiler arasındadır.

2016 yılından beri kripto para / finans alanlarında içerik oluşturmakla birlikte bu alanda da sık sık yatırımlar yapmaktayım. Kriptonat ile de en güncel içerikleri okurlarına buluşturmayı amaç edinmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir